Přírodní sladidla vs. umělá sladidla – 10:0

Rozhodli jste se, že ze stravy vyřadíte bílý cukr a budete si nápoje i pokrmy doslazovat zdravějším způsobem? V tom případě sáhněte po přírodních sladidlech. Svému zdraví prospějete více, než kdybyste používali sladidla umělá.

REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Přírodní sladidlo vs. umělé sladidlo - 10:0.
Přírodní sladidlo vs. umělé sladidlo - 10:0. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Přírodní sladidla i umělé sladidla lidé běžně považují za zdravější alternativy rafinovaného cukru, který se vyrábí z cukrové řepy. V průběhu rafinace se tento cukr vybělí a zároveň je zbaven všech vitamínů a minerálů. I když jde pro naše tělo o nehodnotnou potravinu, v důsledku své sladké chuti je součástí nápojů, pokrmů i průmyslově zpracovaných potravin.

O bílém cukru, proti kterému stojí v opozici přírodní a umělá sladidla, se však obecně ví, že je to tichý a pomalý zabiják. Zvyšuje totiž krevní tlak, riziko vzniku diabetu a ADHD nebo se podílí na nadváze a obezitě. Dále má vliv na odvápňování organismu a ztrátě vitaminu B, vápníku a hořčíku a rovněž negativně ovlivňuje funkce imunitního systému.

Přírodní sladidla a umělá sladidla: Která jsou lepší?

O negativních vlastnostech bílého cukru se všeobecně ví. Spousta lidí tak raději sáhne po zdravější variantě, kterou jsou podle nich přírodní či umělá sladidlo. Ovšem i mezi těmito sladidly je zásadní rozdíl.

Kdo si myslí, že umělá sladidla představují zdravější variantu slazení, ten je na omylu. Umělá sladidla i průmyslově zpracované potraviny obsahující umělá sladidla představují značné zdravotní riziko. A to zejména pro děti, těhotné ženy, kojící matky o osoby se sklonem k potravinovým alergiím, které by se jejich konzumaci měly raději vyhnout.

Umělá sladidla jsou několikanásobně sladší než bílý cukr i přírodní sladidla, neobsahují však žádné, nebo téměř žádné  kalorie. K nejčastějším typům umělých sladidel patří sacharin, aspartam, alkoholová sladidla (sorbitol, maltitol, xylitol aj.) nebo cyklamáty. Čím jsou umělá neboli náhradní sladidla tak škodlivá? Mnohé vědecké studie jim přisuzují karcinogenní účinky a rovněž vliv na rozvoj deprese, demence a poruch chování.

Kde můžete na umělá sladidla narazit?

Umělými sladidly si nemusíte přislazovat pouze čaj nebo kávu. Často je najdete v průmyslově zpracovaných potravinách označovaných jako light výrobky nebo výrobky bez cukru (sugar free). Umělá sladidla tak najdete v nízkotučných jogurtech, sladkostech, nápojích, majonézách či dochucovadlech.

Přírodní sladidla jsou zdravější

Ve svém jídelníčku byste měli celkově snižovat příjem cukru. Když už si chcete například osladit kávu či čaj, nebo použít cukr při pečení, sáhněte po přirozených potravinách ve formě přírodních sladidel. Tato sladidla jsou pro vás mnohonásobně zdravější nežli jakákoliv umělá sladidla.

Přírodní sladidla navíc skrývají spoustu zdravotních benefitů. Obsahují totiž nejen nerafinovaný cukr, vašemu tělu dodají rovněž vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Kterými z nich si můžete konkrétně osladit život?

shutterstock 1354319342sladidlo2 final 300x199 - Přírodní sladidla vs. umělá sladidla - 10:0
Stévie.

Stévie sladká: Nízkokalorická náhražka cukru

Tato původem jihoamerická rostlina je nejoblíbenější nízkokalorickou přírodní náhražkou bílého cukru. Můžete ji používat v čerstvé i sušené podobě či v podobě granulátu a osladit si s ní jakýkoliv nápoj. Toto přírodní sladidlo je 25krát sladší nežli rafinovaný cukr, ovšem na vaší linii to nebude znát. Má pouze zanedbatelné množství kalorií.

Javorový sirup: Chutné přírodní sladidlo

Jde o čistě přírodní sladidlo, které si vyrábí zahuštěním mízy cukerného javoru. Javorový sirup je výborný na palačinky, lívanečky, do krémů a dezertů a také do kaší. Najdete v něm množství látek, které pozitivně působí na lidské zdraví. A to vitamín D, vitamíny řady B, aminokyseliny, zinek, draslík železo, vápník či mangan. Toto přírodní sladidlo, které má výrazné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, pozitivně ovlivňuje imunitní a kardiovaskulární systém a chrání cévy před špatným LDL cholesterolem.

Agávový sirup: Přírodní sladidlo, které se podobá javorovému sirupu

Toto přírodní sladidlo se získává z kaktusu agave. Jedná se o velmi chutnou alternativu bílého cukru nebo medu. Agávový sirup je o mnoho sladší než klasický bílý cukr, protože jej stačí používat v nižších dávkách. Navíc má nízký glykemický  index, a proto nezvyšuje hladinu krevního cukru tak rychle jako bílý cukr či med. Toto přírodní sladidlo také obsahuje zbytkové množství inulinu, čímž má vliv na zdraví střevní mikroflóry a správnou činnost střev. Agávový sirup můžete použít pro slazení nápojů, dezertů, ale i kaší a cereálií.

Třtinová melasa: Koktejl minerálních látek

Jedná se o přírodní sladidlo, které vzniká jako vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru. V třtinové melase najdete vitaminy skupiny B, dále vápník, draslík, sodík či hořčík v přirozené podobě, velmi snadno se proto vstřebávají do těla. Melasou si můžete sladit nápoje, přidávat ji do mléčných výrobků nebo ochucovat kaše a cereálie. Skvělá je i do pečených moučníků. Toto přírodní sladidlo je vhodné rovněž pro děti, sportovce, seniory i osoby, které trpí bolestí kloubů.

Přírodní sladidlo ze špaldy a ječmene

Další oblíbené přírodní sladidlo, které je zdravější než bílý cukr a umělá sladidla, je špaldový sirup. Má mírnou karamelovou chuť, v kuchyni jej používejte tam, kde byste jinak sáhli po medu. Ve srovnání s bílým cukrem špaldový sirup nepřekyseluje žaludek. Toto přírodní sladidlo však obsahuje lepek, proto není vhodné pro celiaky.

Vyzkoušejte také přírodní sladidlo z ječmenného sladu. Zrychlí vám metabolismus, posílí imunitu a je vhodné i pro diabetiky. Využijte jej nejen ke slazení nápojů. Ještě lepší uplatnění má při pečení koláčů, buchet nebo zákusků.

TIP: Pokud hledáte přírodní a zároveň bezlepkovou variantu přírodní sladidel, vyzkoušejte také kukuřičný sirup či rýžový sirup. Těmito zdravými náhražkami bílého cukru a umělých sladidel si můžete osladit svoje oblíbené nápoje i pokrmy.

Čekankový sirup: Méně cukru než jiná přírodní sladidla

Čekankový sirup obsahuje až o 95 procent méně cukru než jiná přírodní sladidla (např. javorový sirup), využijete jej proto i během redukční diety. Najdete v něm rovněž přírodní vlákninu inulin, která je prospěšná pro stav střevní mikroflóry. Čekankový sirup používejte tam, kde běžně saháte po medu.

Datlový sirup: Přírodní sladidlo s chutí exotiky

Pokud se poohlížíte po zdraví prospěšném přírodním sladidle, vyzkoušejte také datlový sirup. Díky svému složení a nižšímu glykemickému indexu nezatěžuje slinivku a také nepřekyseluje žaludek. Používejte jej ke slazení nápojů, k ochucení ovocných salátů nebo při pečení sladkých moučníků.

Jaká další přírodní sladidla jsou dále vhodnou alternativou bílého cukru či umělých sladidel? Například yakonový sirup, xylitol neboli březový cukr,  nebo sušená třtinová šťáva.

REKLAMA

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*