Miso pasta má typickou sladko slanou chuť. Právě proto ji můžete použít v široké škále pokrmů. V japonské kuchyni na toto univerzální dochucovadlo nedají dopustit už více než 2500 let. Snad každý Japonec začíná svůj den miskou horké miso polévky, které je přisuzována zásluha na proslulé japonské dlouhověkosti.
Miso pasta: Jak se vyrábí
Tento tradiční japonský výrobek se vyrábí ze sójových bobů, které se smíchají dohromady se solí a fermentačním činidlem koji. Miso pasta v prvotní podobě tak nejprve kvasí ve velkých dřevěných sudech. K těmto základním složkám miso pasty se mnohdy přidává také rýže nebo ječmen.
Jak dlouho miso pasta kvasí? Délka kvašení záleží na jejím konkrétním druhu. Některé miso pasty kvasí pět dnů, některé, ty nejtmavší až několik let. Jednotlivé druhy miso past se od sebe liší nejen délkou kvašení, ale také barvou. A právě barva ovlivňuje výslednou chuť miso pasty. Čím je miso pasta tmavší, její chuť je silnější a blíží se až sójové omáčce. Je slano sladká, výrazná a aromatická.
Druhy miso past
- Shiro miso – Miso pasta světle žluté až béžové barvy, která má jemnou krémovou chuť. K její výrobě se používá sója a bílá rýže.
- Mugi miso – Miso středně hnědé barvy. Vyrábí se ze sóji a ječmene.
- Genmai miso – Miso pasta středně hnědé barvy. Opět se vyrábí ze sóji a ječmene.
- Hatcho miso – Tato miso tmavě hnědé barvy má velmi silnou chuť, která se blíží až sójové omáčce. Vyrábí se pouze ze sóji.
Zdravotní benefity miso pasty
Miso pasta se řadí k potravinám, které nesmí v Japonsku chybět v každodenním jídelníčku. Miso má totiž speciální výživové i zdravotní benefity. Obsahuje dobře stravitelné bílkoviny a také celou škálu vitaminů, minerálů, aminokyselin, enzymů a dalších látek, které prospívají lidskému zdraví. Jaké jsou tedy hlavní, vědecky podložené, přínosy miso pasty?
- Posiluje imunitní systém.
- Snižuje v krvi hladinu „špatného“ LDL cholesterolu.
- Zlepšuje proudění lymfy v těle.
- Snižuje riziko vzniku rakoviny. A to zejména plic, střev, prsu či prostaty.
- Napomáhá lepšímu trávení, obnovuje probiotika ve střevech.
Do jakých receptů se miso pasta hodí
Miso pastu můžete zařadit do svého denního jídelníčku. Používejte ji však v kuchyni s mírou. Doporučená denní dávka miso pasty je dvě kávové lžičky. Čím tmavší miso pastu přitom použijete, tím menší množství každý den zvolte. K přípravě kterých pokrmů se tedy toto univerzální dochucovadlo hodí?
Uvařte si z něj například vynikající miso polévku. Recept na zeleninovou polévku s misem, kterou si můžete dát k snídani a která vás nastartuje do nového dne, pro vás máme ZDE. Tato polévka, obsahující navíc mořské řasy Kombu a zázvor, povzbudí rovněž vaše zažívání.
Miso pastou kromě polévek dochucujte také pomazánky, omáčky, zeleninové saláty nebo luštěninová jídla. Mita pasta ladí také k houbám či pohance. Vyrobit si z ní můžete rovněž chutné dresinky či dipy, anebo miso máslo.
Nejen miso pasta, vyzkoušejte i Tamari nebo Tekka koření
V kuchyni nemusíte používat pouze samotnou miso pastu. Jako univerzální dochucovadlo hotových pokrmů (rýže, omáček či polévek) vyzkoušejte například Tekka koření. Jeho základ mimo jiné tvoří právě sójové miso. K ochucení pokrmů je vhodný také japonský tradiční výrobek Tamari, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě miso pasty. Pomocí Tamari dochutíte například polévku, omáčku nebo zeleninový salát.
Buďte první kdo přidá komentář