Maqui berry: zdraví prospěšná superpotravina

Na seznamu „superpotravin“ a „superplodů“ se často objevují jak čerstvé maqui berries, tak prášek z drcených vysušených plodů rostliny Aristotelia chilensis z Jižní Ameriky. Ale dostojí maqui berries, také známé jako chilské wildberry, tomuto tvrzení i při bližším prozkoumání? Podívejme se na některé nejzajímavější, vědecky dokázané zdraví prospěšné účinky maqui berry.

REKLAMA

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Laboratorní studie uvádí, že maqui berry je nejlepším zdrojem antioxidantů

energiezivota Banner3 - Maqui berry: zdraví prospěšná superpotravinaMnoho divokých bobulí, které se běžně vyskytuje na severní polokouli, jako jsou například bez černý nebo divoká borůvka, je v USA a Spojeném království známo pro své výjimečně silné antioxidační vlastnosti. Nejen lesy v Severní Americe a Evropě však produkují superpotraviny bohaté na antioxidanty – vědci v posledních letech ve skutečnosti zjistili, že jihoamerické lesy se hemží množstvím superplodů, které mají ještě silnější antioxidační vlastnosti, než lesní plody v USA a Spojeném království.

Jedním takovým antioxidačním klenotem je maqui berry rostoucí divoce v deštných pralesích v Chile a Argentině (mezi další jihoamerické superplody patří plody Açaí a některé odrůdy divokých borůvek pocházejících z Latinské Ameriky). V roce 2006 publikovali chilští vědci působivou studii v Latin American Archives of Nutrition, ve které porovnávali antioxidační účinky ovoce a zeleniny pěstovaných v Chile. Metodou FRAP (Ferric Reducing Activity Power) vědci zjistili, že žádná jiná testovaná potravina neměla tak silné antioxidační účinky in vitro. Zde je přehled antioxidačních účinků některých testovaných potravin (vyjádřeno v mmol Fe/100 g):

 • Maqui berry (Aristotelia chilensis): 12,3
 • Ostružina (Rubus fruticosus): 3,5
 • Jahoda (Fragaria ananassa): 3,1
 • Morušovník bílý (Morus alba): 1,7
 • Malina (Rubus idaeus): 1,6
 • Černé hroznové víno (Vitis vinifera): 1,3
 • Kiwi (Actinidia Chinensis): 0,5
 • Citron (Citrus limon): 0,3
 • Bílé hroznové víno (Vitis vinifera): 0,2

Studie publikovaná v roce 2008 v březnovém vydání časopisu Food Chemistry také zjistila, že výtažek z maqui má rovněž antioxidační vlastnosti in vivo.

Výzkum prokázal že antokyany jsou převládající antioxidační sloučeninou jak v celých plodech maqui, tak ve šťávě. Podle studie publikované v časopise Phytochemical Analysis, obsahují čerstvé maqui berries v průměru 138 miligramů antokyanů na 100 gramů a sušené maqui berries obsahují ještě více: neuvěřitelných 212 miligramů na 100 gramů.

Antioxidační sloučeniny, jako jsou antokyany v čerstvých, nebo drcených sušených maqui berries, pomáhají chránit vaše tělo před škodlivými účinky volných radikálů, což jsou nestabilní atomy, které vytváří například cigaretový kouř nebo znečištění. Volné radikály mohou poškodit DNA a vést k nemocem a zdravotním problémům souvisejícím s věkem.

Konzumace maqui berries (či pití maqui šťávy) může podporovat kardiovaskulární zdraví

Řada studií na zvířatech a lidech prokázala, že antioxidanty jsou prospěšné pro kardiovaskulární zdraví (proto také mají nejlepší potraviny pro ochranu kardiovaskulárního systému vysoký obsah antioxidantů). Výše zmíněná studie z časopisu Food Chemistry konkrétně zkoumala účinky maqui na ochranu kardiovaskulárního systému u krys a zjistila, že výtažek z maqui chránil zvířata před poškozením srdce.

Maqui berry prášek můžete zakoupit v eshopu Energie života.

Mohly by být maqui berries prospěšné pro diabetiky?

Bylo prokázáno, že maqui berries mají antidiabetické účinky. Vědci z Rutgers University a North Carolina State University zjistili, že standardizovaný přípravek z maqui berries bohatý na antokyany zlepšil hladinu glukózy v krvi během půstu a glukózovou toleranci u hyperglykemických, obézních myší krmených stravou s vysokým obsahem tuku. U léčby pomocí antokyanů z maqui bylo také zjištěno vyšší vychytávání glukózy (zprostředkované jak inzulinem, tak bez inzulinu) ve svalových buňkách citlivých na inzulin.

Antivirové účinky

Studie publikovaná v listopadu/prosinci 1993 v časopise Phytotherapy Research zjistila u výtažku z maqui významnou aktivitu in vitro proti HSV-2, herpes simplex viru typu 2 (ale ne HSV-1, který způsobuje opary). HSV-2 infekce je známa jako genitální herpes, jde o běžnou pohlavní nemoc, kterou jen v Americe trpí 16 % lidí mezi 14 a 49 lety. V současné době ale není známo, zda mají maqui berries antivirové účinky proti HSV-2 u lidí.

maqui - Maqui berry: zdraví prospěšná superpotravinaKde koupit maqui berries

V běžném obchodě budete mít pravděpodobně velký problém sehnat čerstvé nebo mražené maqui berries, natož pak sušený prášek z plodů.

Ale stále více obchodů se zdravou výživou a internetových obchodů do své nabídky zařazuje maqui šťávu, sušené, celé maqui berries.

Dokonce i malá lžička lyofilizovaného (mrazem ve vakuu sušeného) extraktu, jakožto vysoce koncentrovaného prášku, přidá vašemu oblíbenému smoothie pořádnou dávku antioxidantů a navíc jej příjemně dochutí. A to je to nejlepší – když zdraví zároveň chutná.

zdrojový článek: www.healwithfood.org

překlad: Siw

zdroje:

 1. Hector Araya L., Carolina Clavijo R. a Claudia Herrera (2006). Capacidad antioxidante de frutas y verduras cultivados en Chile. Archivos Latinoamericanos de Nutricion (Latin American Archives of Nutrition), 56(4), 361-365.
 2. Carlos L. Cespedes, Mohammed El-Hafidi, Natalia Pavon, a Julio Alarcon (2008). Antioxidant and cardioprotective activities of phenolic extracts from fruits of Chilean blackberry Aristotelia chilensis (Elaeocarpaceae), Maqui. Food Chemistry, 107(2), 820-829.
 3. Soledad Miranda-Rottmann et al (2002). Juice and Phenolic Fractions of the Berry Aristotelia chilensis Inhibit LDL Oxidation in Vitro and Protect Human Endothelial Cells against Oxidative Stress. J. Agric. Food Chem., 50(26), 7542-7547.
 4. Maria Teresa Escribano-Bailon et al (2006). Anthocyanins in berries of Maqui [Aristotelia chilensis (Mol.) Stuntz]. Phytochemical Analysis, 17(1), 8-14.
 5. Leonel E. Rojo et al (2012). In vitro and in vivo anti-diabetic effects of anthocyanins from Maqui Berry (Aristotelia chilensis). Food Chemistry, 131(2), 387-396.
 6. P. Pacheco et al (1993). Antiviral activity of chilean medicinal plant extracts. Phytotherapy Research, 7(6), 415-418
REKLAMA

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*