Lískové ořechy a jejich zdravotní výhody

Lískové ořechy mají vysokou energetickou hodnotu a jsou plné zdraví prospěšných živin, které jsou důležité pro optimální zdraví. 100 gramů lískových ořechů má 628 kilokalorií. Jsou bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová, stejně jako na esenciální mastné kyseliny, jako kyselina linolová, která pomáhá snižovat hladinu LDL (špatného) cholesterolu a zvyšovat hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Výzkumné studie naznačují, že středomořská strava bohatá na mononenasycené mastné kyseliny pomáhá předcházet ischemické chorobě srdeční a mrtvici tím, že příznivě ovlivňuje profil krevních lipidů.

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Lískové ořechy a jejich zdravotní výhody.
Lískové ořechy a jejich zdravotní výhody.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Lískové ořechy jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály a plné zdraví podporujících fotochemikálií. Celkově svou povahou pomáhají chránit před nemocemi a rakovinou.

Lískové ořechy jsou mimořádně bohaté na kyselinu listovou, což je pro ořechy unikátní vlastnost. 100 gramů čerstvých ořechů obsahuje 113 µg kyseliny listové, tedy přibližně 28 % doporučené denní dávky tohoto vitamínu.

Kyselina listová je důležitý vitamín skupiny B-komplex, který pomáhá předcházet megaloblastické anémii. Obzvláště pomáhá předcházet defektu neurální trubice u novorozenců. To je skvělá zpráva pro nastávající maminky!

Lískové ořechy jako antioxidant

Lískové ořechy jsou skvělým zdrojem vitamínu E. Obsahují přibližně 15 mg vitamínu E na 100 g (což je 100 % DDD). Vitamín E je silný antioxidant rozpustný v tucích nutný pro zachování integrity buněčné membrány sliznic a kůže. Pomáhá totiž buňky chránit před škodlivými volnými radikály.

Kromě toho, že jsou lískové ořechy bohaté na foláty, obsahují mnoho dalších důležitých vitamínů ze skupiny B-komplex, jako jsou riboflavin, niacin thiamin, kyselina pantotenová a pyridoxin (vitamín B6).

Lískové ořechy jsou bohatým zdrojem minerálních látek jako jsou mangan, draslík, vápník, měď, železo, hořčík, zinek a selen. Měď a mangan jsou nezbytné kofaktory pro antioxidační enzym superoxid dismutáza. Železo pomáhá předcházet mikrocytární anémii. Hořčík a fosfor jsou důležitou součástí kostního metabolismu.

„Lískáče“ jsou bez lepku

Ořechy, jako například mandle, neobsahují lepek, a proto jsou bezpečnou volbou pro přípravu bezlepkových receptů pro osoby trpící celiakií či alergií na lepek nebo pšenici. Díky obsahu kvalitních tuků a bílkovin nás dokážou dobře zasytit a hodí se především na svačiny či jako doplněk do salátů.

Nezapomeňte však před každou konzumací ořechy minimálně na 7 hodin namočit do teplé vody se solí. Ořechy se tak zbaví nežádoucích látek, které by mohly narušit trávení a způsobit bolesti břicha. Obzvláště jedinci s citlivým trávením tohle ocenění a budou si moci ořechy dopřávat častěji.

Lískový olej má ořechové aroma a skvělé adstringentní vlastnosti. Pomáhá chránit kůži před vysoušením. Tento olej se dá rovněž použít při vaření. Taktéž se používá jako „nosič nebo bázový olej“ v tradičních medicínách v masážní terapii, aromaterapii a ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

zdrojový článek: www.nutrition-and-you.com

překlad: Siw

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*