Léčivé účinky máku znali už staří Egypťané

Mák se svou příjemnou ořechovou chutí je výživnou olejninou, která se používá jako koření v kuchyni. Semena se získávají z makovic a nemají žádné vedlejší účinky, jako je tomu u jiných produktů z máku kvůli opia. Semena máku z makovic sklízeli již staří Egypťané. Prostřednictvím arabských obchodníků se pěstování rozšířilo do Persie, starověkého Chorásánu a Indie.

REKLAMA

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Semena jsou jako potravina velmi bezpečná a obsahují jen zanedbatelné množství toxických alkaloidů opiového máku.

energiezivota Banner3 - Léčivé účinky máku znali už staří EgypťanéZdraví prospěšné účinky máku

 • Mák obsahuje mnoho chemických sloučenin rostlinného původu, u kterých byly zjištěny antioxidační účinky a další vlastnosti pomáhající předcházet nemocem a podporovat zdraví.
 • Jedinečná ořechová aromatická vůně je způsobena přítomností velkého množství mastných kyselin a esenciálních těkavých olejů, které tvoří přibližně 50 % čisté hmotnosti. Semena jsou obzvlášť bohatá na olejové a linolové kyseliny. Kyselina olejová a mononenasycené mastné kyseliny pomáhají snižovat hladinu LDL neboli „špatného cholesterolu“ a zvyšovat hladinu HDL neboli „dobrého cholesterolu“ v krvi. Výzkumné studie naznačují, že středomořská strava bohatá na mononenasycené mastné kyseliny chrání před mrtvicí a ischemickou chorobou srdeční tím, že příznivě ovlivňuje profil krevních lipidů.
 • Vnější slupka máku je dobrým zdrojem vlákniny. 100 g syrových semen obsahuje 19,5 g neboli 51 % doporučené denní dávky (DDD) vlákniny. Z velké části se jedná o metabolicky inertní vlákninu, která pomáhá zvyšovat obsah potravin tím, že absorbuje vodu v zažívacím ústrojí a zmírňuje potíže se zácpou.
 • Vláknina navíc váže žlučové soli (produkt cholesterolu) a snižuje jejich opětovnou absorpci v tlustém střevu. Tím dále pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi.
 • Semena jsou skvělým zdrojem vitaminů B-komplex, jako thiamin, kyselina pantothenová, pyridoxin, riboflavin, niacin a kyselina listová. Řada těchto vitaminů funguje jako kofaktor pro enzymy při přeměně substrátů během buněčného metabolismu v těle, zejména tuků a sacharidů.
 • Semena máku dále obsahují minerály, jako jsou železo, měď, vápník, draslík, mangan, zinek a hořčík. Měď je využívána při tvorbě červených krvinek. Zinek je kofaktorem mnoha enzymů, které regulují růst a vývoj, tvorbu spermií, trávení a syntézu nukleových kyselin. Draslík je důležitou složkou buněčných a tělních tekutin, které pomáhají řídit srdeční tep a krevní tlak. Mangan je důležitý kofaktor pro silný antioxidační enzym – superoxid dismutáza.
 • Sušený mák obsahuje velmi malé množství opiových alkaloidů, jako je morfin, thebain, kodein, papaverin, atd. Při konzumaci v jídle mají tyto sloučeniny minimální vliv na lidský nervový systém. Naopak bylo zjištěno, že tyto chemické látky mají příznivé účinky na lidský organismus; zklidňují nervozitu a podrážděnost a tlumí bolest. Výtažky semen jsou využívány ve farmacii a v mnoha přípravcích tradiční medicíny na kašel, vykašlávání, atd.

Výběr a skladování

Čerstvý celý nebo mletý mák je snadno dostupný v obchodech. Semena mají vysoký obsah polynenasycených tuků, takže jsou náchylné k oxidaci a žluknutí. Proto kupujte kvalitní čerstvý celý mák.

Mák uchovávejte v chladu, suchu a temnu ve vzduchotěsné nádobě, ve které zůstanou čerstvé až šest měsíců.

Využití v kuchyni

Mák je jednou z nejpopulárnějších přísad v mnoha kulturách. Dodávají receptu ořechovou příchuť. Tu lze do jisté míry zvýraznit opražením v pánvi na mírném ohni. Lehké osmahnutí uvolní aromatické esenciální oleje a zvýší křupavost.

Zde je několik způsobů servírování:

Mák je v receptech obecně používán ve formě celých semen, mletý a jako hustá, nebo řídká pasta.

 • Stejně jako v případě sezamu lze mákem posypat toast, chléb či mořské plody.
 • V Indii a Pákistánu je populární jako „khus khus“, z lehce osmaženého a rozmixovaného máku se připraví řídká pasta, která se pro zhuštění přidává do dipů, kari a sladkých jídel.
 • V jižní Indii se makové mléko používá k přípravě oblíbených sladkých jídel jako kuskus payasam, do kterého se přidá mléko, kokosové mléko, kardamom, rozinky a cukr.
 • Ve střední Evropě, zejména v Rakousku a Maďarsku, se mák používá k přípravě oblíbeného sladkého pečiva, jako jsou záviny nebo germknödel.
 • Mák je také široce využíván v cukrářských výrobcích, jako jsou nádivky, rohlíky, bagety, sladké pečivo, sušenky a koláče.

mák 1 - Léčivé účinky máku znali už staří EgypťanéUpozornění

Mezi semeny a ořechy patří mák k méně alergickým potravinám. Mohou jej bezpečně jíst těhotné ženy a děti.

Sportovci by však měli pamatovat na to, že konzumace máku může způsobit falešně pozitivní výsledky na zakázané opiáty, jako morfin, kodein, apod. Tyto sloučeniny se však v máku nemusí vyskytovat v takovém množství, které by mohlo způsobit vedlejší účinky narkotik.

Rozšíření máku

Mák je dvouletá bylina původem z východního Středomoří a Malé Asie, která patří do čeledi makovité, rodu mák. Odborný název Papaver somniferum. Rostlina dorůstá do výšky až 150 cm. Vyžaduje hodně slunce a výživnou půdu. V závislosti na odrůdě se v průběhu jara na dlouhých stopkách objeví fialové, modré, červené nebo bílé květy, které se následně přemění na kulovité nebo oválné plody (tobolky). Tobolky měří asi 4–6 cm na délku, mají průměr přibližně 3–4 cm a obsahují velké množství semen ve tvaru ledvinky, které při zatřesení suchou makovicí uvnitř chrastí. Semena mohou být světle až tmavě šedé, černé nebo modré podle kultivaru.

V současnosti patří mezi významné pěstitele například Česká republika, Německo, Turecko, Francie, Indie a východoevropský region.

zdrojový článek: www.nutrition-and-you.com

překlad: Siw

REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*