Goji kustovnice čínská: Jak se dávkuje a užívá

​Plody Goji neboli kustovnice čínské mají průměr dva až tři centimetry a mají štiplavou sladkokyselou chuť. Většina komerčně dostupných plodů goji se pěstuje v Mongolsku, různých oblastech Číny a himalájských údolích Nepálu a Tibetu. Čerstvé plody jsou mimo oblasti pěstování dostupné pouze vzácně. Většinou bývají šetrně sesbírány, vysušeny při nízkých teplotách a následně prodány jako sušené plody. Lze je konzumovat syrové, lze z nich uvařit čaj, udělat smoothies nebo džus nebo jimi ochutit muffiny, polévky, saláty, studentské směsi či energetické tyčinky.

eshop energie života nabízí


GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

349 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

189 Kč


Kustovnice čínská: Jak se goji dávkuje a užívá.
Kustovnice čínská: Jak se dávkuje a užívá.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výživové hodnoty plodů kustovnice čínské (goji) se liší podle toho, kde jsou pěstovány, sbírány a zpracovávány. Podle toho, v jakém stavu se konzumují, se bude lišit i dávkování goji. V ideálním případě je kustovnice bohatá na makroživiny – bílkoviny, cukry, vlákninu a tuky.

Dále obsahuje minerály, vitaminy a fotochemikálie, jako jsou polysacharidy, monosacharidy, a nenasycené tuky – kyseliny linolová a alfa-linolová (esenciální mastné kyseliny), fytosteroly, karotenoidy (beta-karoten, lykopen, zeaxantin atd.), fenolické pigmenty, které mají antioxidační vlastnosti, 18 aminokyselin, 6 esenciálních vitamínů a 22 stopových prvků.

Díky tomuto bohatému obsahu živin se plody goji již několik staletí užívají v čínské medicíně. Tvrdí se, že chrání játra, lečí poruchy zraku, zlepšují krevní oběh, zvyšují počet spermií, upravují hladinu cholesterolu, zlepšují spánek, pomáhají udržovat orgány zdravé, bojují proti volným radikálům a mají úžasné antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti. Účinky semínek Goji se mohou lišit dle původu.

Ideální denní dávka kustovnice

Denní dávka závisí na věku a zdravotním stavu jedince. Jedna porce sušených plodů kustovnice (pět polévkových lžic) obsahuje 5,5 % doporučené denní dávky kalorií.

Tento obsah je vypočítán z běžného denního příjmu 2 000 kalorií. Doporučený denní příjem závisí na mnoha faktorech a je proto u každého z nás jiný. Tato porce našemu tělu dodá 94 kalorií z cukrů, 14 kalorií z tuků a zbytek z bílkovin.

U člověka, který netrpí žádnými zdravotními potížemi, závisí ideální dávka goji pouze na druhu či značce. Pro zdravé lidi by mohla být doporučená tato denní dávka:

Pokud žijí v oblasti, kde se goji pěstuje, činí doporučená denní dávka 150 g čerstvých plodů.

Ve většině oblastí jsou však nejdostupnější sušené plody. Doporučené množství je 10–30 g, ačkoliv konkrétní horní limit neexistuje. Hrst sušených plodů kustovnice denně nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Vzhledem k dobrému výživovému složení je často užívána goji na hubnutí.

Užívání v případě nemoci

Při jídle lze dvakrát denně konzumovat 30 ml vysoce kvalitní goji šťávy. V čínské medicíně se z 5 až 15 gramů sušených plodu vaří čaj. Množství čaje je přibližně půl hrnku a pije se jednou denně. Lze užívat 2 500 mg kapsle s extraktem z goji, ale pouze pod lékařským dohledem, zvláště pokud je užíváte během těhotenství nebo kojení. Goji v těhotenství přináší několik rizik, proto je opravdu nutá konzultace.

Pokud jsou produkty z goji užívány pro konkrétní nemoc, závisí jejich dávkování právě na druhu nemoci. Zde je denní dávka v mililitrech. Berte prosím na vědomí, že jde pouze o doporučení. V případě nejasností je vždy nejlepší poradit se s lékařem.

Pokud chcete vědět například dávkování při zažívacích potížích, dávkování goji hubnutí, či zvýšení energie, tak Vám mohou pomoci příklady uvedené níže.

Příklady dávkování kustovnice:

Proti stárnutí: 30–60 ml

Zlepšení krevního oběhu: 30 ml

Zvýšení energie: 75 ml

Zánětlivé choroby jako je artritida: 30–60 ml

Léčba rakoviny: 60–120 ml spolu s dalšími léky proti rakovině

Snížení rizika vzniku rakoviny: 30 ml

Cukrovka: 30 ml dvakrát denně

Podpora kardiovaskulárního zdraví: 60 ml

Zažívací potíže: 45 ml před jídlem

Vysoký krevní tlak: 45 ml

Neplodnost (mužská): 75 ml denně po dobu čtyř měsíců

Posílení imunity: 30–60 ml

Ochrana jater: 15–30 ml

Sexuální dysfunkce: 30–60 ml

Hubnutí: 60 ml kustovnice rozdělených do dvou dávek – ráno a večer

Poruchy zraku: 30 ml

Shrnutí

Plody kustovnice nelze užívat zároveň s warfarinem – lékem pro ředění krve. Účinky Goji mohou být rovněž nežádoucí při kombinaci s léky na krevní tlak a cukrovku. Plodům by se také měli vyhýbat lidé trpící alergií na pyl. Není známo, zda doplňky stravy z goji nabízí stejné výhody pro zdraví jako skutečné plody – čerstvé či sušené.

Vzhledem k tomu, kolik živin kustovnice obsahuje, by z její každodenní konzumace mohl mít užitek každý z nás, za předpokladu, že se v případě pochybností nejprve poradí se svým lékařem. (zdroj: thesuperfoods.net)

Goji A kvality můžete zakoupit v eshopu Energie života.


GOJI 500g

zrychlí metabolismus

189 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

349 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*