Goji kustovnice čínská: Jak se dávkuje a užívá

​Plody Goji neboli kustovnice čínské mají průměr dva až tři centimetry a mají štiplavou sladkokyselou chuť. Většina komerčně dostupných plodů goji se pěstuje v Mongolsku, různých oblastech Číny a himalájských údolích Nepálu a Tibetu. Čerstvé plody jsou mimo oblasti pěstování dostupné pouze vzácně. Většinou bývají šetrně sesbírány, vysušeny při nízkých teplotách a následně prodány jako sušené plody. Lze je konzumovat syrové, lze z nich uvařit čaj, udělat smoothies nebo džus nebo jimi ochutit muffiny, polévky, saláty, studentské směsi či energetické tyčinky.

REKLAMA

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč


Kustovnice čínská: Jak se goji dávkuje a užívá.
Kustovnice čínská: Jak se dávkuje a užívá.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Výživové hodnoty plodů kustovnice čínské (goji) se liší podle toho, kde jsou pěstovány, sbírány a zpracovávány. Podle toho, v jakém stavu se konzumují, se bude lišit i dávkování goji. V ideálním případě je kustovnice bohatá na makroživiny – bílkoviny, cukry, vlákninu a tuky.

Dále obsahuje minerály, vitaminy a fotochemikálie, jako jsou polysacharidy, monosacharidy, a nenasycené tuky – kyseliny linolová a alfa-linolová (esenciální mastné kyseliny), fytosteroly, karotenoidy (beta-karoten, lykopen, zeaxantin atd.), fenolické pigmenty, které mají antioxidační vlastnosti, 18 aminokyselin, 6 esenciálních vitamínů a 22 stopových prvků.

Díky tomuto bohatému obsahu živin se plody goji již několik staletí užívají v čínské medicíně. Tvrdí se, že chrání játra, lečí poruchy zraku, zlepšují krevní oběh, zvyšují počet spermií, upravují hladinu cholesterolu, zlepšují spánek, pomáhají udržovat orgány zdravé, bojují proti volným radikálům a mají úžasné antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti. Účinky semínek Goji se mohou lišit dle původu.

Ideální denní dávka kustovnice

Denní dávka závisí na věku a zdravotním stavu jedince. Jedna porce sušených plodů kustovnice (pět polévkových lžic) obsahuje 5,5 % doporučené denní dávky kalorií.

Tento obsah je vypočítán z běžného denního příjmu 2 000 kalorií. Doporučený denní příjem závisí na mnoha faktorech a je proto u každého z nás jiný. Tato porce našemu tělu dodá 94 kalorií z cukrů, 14 kalorií z tuků a zbytek z bílkovin.

U člověka, který netrpí žádnými zdravotními potížemi, závisí ideální dávka goji pouze na druhu či značce. Pro zdravé lidi by mohla být doporučená tato denní dávka:

Pokud žijí v oblasti, kde se goji pěstuje, činí doporučená denní dávka 150 g čerstvých plodů.

Ve většině oblastí jsou však nejdostupnější sušené plody. Doporučené množství je 10–30 g, ačkoliv konkrétní horní limit neexistuje. Hrst sušených plodů kustovnice denně nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Vzhledem k dobrému výživovému složení je často užívána goji na hubnutí.

Užívání v případě nemoci

Při jídle lze dvakrát denně konzumovat 30 ml vysoce kvalitní goji šťávy. V čínské medicíně se z 5 až 15 gramů sušených plodu vaří čaj. Množství čaje je přibližně půl hrnku a pije se jednou denně. Lze užívat 2 500 mg kapsle s extraktem z goji, ale pouze pod lékařským dohledem, zvláště pokud je užíváte během těhotenství nebo kojení. Goji v těhotenství přináší několik rizik, proto je opravdu nutá konzultace.

Pokud jsou produkty z goji užívány pro konkrétní nemoc, závisí jejich dávkování právě na druhu nemoci. Zde je denní dávka v mililitrech. Berte prosím na vědomí, že jde pouze o doporučení. V případě nejasností je vždy nejlepší poradit se s lékařem.

Pokud chcete vědět například dávkování při zažívacích potížích, dávkování goji hubnutí, či zvýšení energie, tak Vám mohou pomoci příklady uvedené níže.

Příklady dávkování kustovnice:

Proti stárnutí: 30–60 ml

Zlepšení krevního oběhu: 30 ml

Zvýšení energie: 75 ml

Zánětlivé choroby jako je artritida: 30–60 ml

Léčba rakoviny: 60–120 ml spolu s dalšími léky proti rakovině

Snížení rizika vzniku rakoviny: 30 ml

Cukrovka: 30 ml dvakrát denně

Podpora kardiovaskulárního zdraví: 60 ml

Zažívací potíže: 45 ml před jídlem

Vysoký krevní tlak: 45 ml

Neplodnost (mužská): 75 ml denně po dobu čtyř měsíců

Posílení imunity: 30–60 ml

Ochrana jater: 15–30 ml

Sexuální dysfunkce: 30–60 ml

Hubnutí: 60 ml kustovnice rozdělených do dvou dávek – ráno a večer

Poruchy zraku: 30 ml

Shrnutí

Plody kustovnice nelze užívat zároveň s warfarinem – lékem pro ředění krve. Účinky Goji mohou být rovněž nežádoucí při kombinaci s léky na krevní tlak a cukrovku. Plodům by se také měli vyhýbat lidé trpící alergií na pyl. Není známo, zda doplňky stravy z goji nabízí stejné výhody pro zdraví jako skutečné plody – čerstvé či sušené.

Vzhledem k tomu, kolik živin kustovnice obsahuje, by z její každodenní konzumace mohl mít užitek každý z nás, za předpokladu, že se v případě pochybností nejprve poradí se svým lékařem. (zdroj: thesuperfoods.net)

Goji A kvality můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč


2 Comments

  1. Dobrý den,
    kupuji si během roku 2 kg Kustovnice Čínské.Letos jsem jí začal užívat tak 2 plně polévkové lžíce.Jsem štíhlé postavy a chci brát jen pro zdraví,ale zjišťují,že hodně hubnu.Je mi 72 let,ale mám obavu abych si naopak neublížil.Někde jsem výčet,že denní dávka je max.20 bobulí.Děkuki za odpověď.Brabec.

    • Dobrý den Mirku,
      ano, ideální je hrstka denně, spíše minihrstka, což odpovídá Vámi zmiňovaným 20 bobulím denně.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*