Konopné semínko je bohaté na zdravé tuky

Konopná semínka jsou semínka rostliny Cannabis sativa, jsou mimořádně výživná a bohatá na zdravé tuky, proteiny a různé minerální látky.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Konopná semínka jsou bohatá na zdravé tuky.
Konopná semínka jsou bohatá na zdravé tuky. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vzhledem k tomu, že se technicky jedná o ořech, jsou konopná semínka velmi výživná, mají jemnou oříškovou příchuť a často se o nich mluví jako o konopných srdíčkách. Semínka konopí obsahují přes 30 % tuku. Jsou mimořádně bohatá na dvě esenciální mastné kyseliny: kyselinu linolovou (omega-6) a alfa-linolenovou (omega-3).

Obsahují také gama-linolenovou kyselinu, která je spojována s několika zdravotními přínosy. Konopná semínka jsou skvělým zdrojem proteinů, protože více než 25 % jejich kalorického objemu tvoří vysoce kvalitní protein.

REKLAMA
konopsem - Konopné semínko je bohaté na zdravé tuky

To je o dost více než v podobných zdrojích jako jsou lněná nebo chia semínka, která obsahují 16 – 18 % proteinů. Lněná semínka jsou také výborným zdrojem vitamínu E a minerálů jako je fosfor, draslík, sodík, hořčík, síra, vápník, železo a zinek.

Konopná semínka můžete jíst syrová, vařená nebo pražená. Olej z konopných semínek je také velmi zdravý, v Číně se užívá jako potravina a lék už 3000 let.

Konopná semínka mohou snížit riziko srdečně-cévních chorob

Srdečně-cévní onemocnění patří celosvětově k nejčastějším příčinám úmrtí. Zajímavé je, že konzumace konopných semínek může riziko onemocnění těmito chorobami snížit za pomoci hned několika mechanismů.

Semínka obsahují vysoké množství aminokyseliny argininu, z níž tělo vyrábí oxid dusnatý. Oxid dusnatý je plynová molekula, která uvolňuje a roztahuje krevní cévy, což vede ke snížení krevního tlaku a snížení rizika vzniku srdečně-cévních chorob.

V jedné rozsáhlé studii, jíž se účastnilo více než 13 000 lidí, byla nalezena souvislost mezi zvýšeným příjmem argininu a sníženou hladinou C-reaktivního proteinu (CRP). CRP je zánětlivý marker spojovaný se srdečně cévními chorobami.

Gama-linolenové kyselině v konopných semínkách se také přičítá mírnění zánětu, což může snížit riziko různých chorob včetně srdečně-cévních. Studie na zvířatech navíc prokázaly, že konopná semínka nebo olej z nich může snižovat krevní tlak, riziko vzniku krevních sraženin a pomáhat srdci v rekonvalescenci po srdečním infarktu.

Konopná semínka a olej mohou pomáhat při kožních potížích

Mastné kyseliny mohou příznivě ovlivnit imunitní reakci. Může to mít souvislost s rovnováhou omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Konopná semínka jsou dobrým zdrojem polynenasycených a esenciálních mastných kyselin. Přibližný poměr omega-6 k omega-3 mastným kyselinám v konopných semínkách je 3:1, což se považuje za optimální.

Studie prokázaly, že podávání oleje z konopných semínek lidem s ekzémem u nich může zlepšit úroveň esenciálních mastných kyselin v krvi. Může také pomáhat při potížích se suchou kůží, svěděním a snižovat potřebu využití jiných kožních léčiv.

Konopná semínka jsou vynikajícím zdrojem rostlinných proteinů

Okolo 25 % kalorického objemu konopných semínek pochází z proteinů, což představuje relativně vysoký podíl. Když podíl proteinů vztáhneme k hmotnosti, poskytují konopná semínka podobné množství proteinů jako hovězí a jehněčí maso. 30 gramů konopných semínek, tedy 2-3 lžíce, obsahují okolo 11 gramů proteinů.

Považují se za zdroj kompletních proteinů, což znamená, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Esenciální aminokyseliny si neumí tělo vytvářet samo a musí být doplňovány ze stravy.

Zdroje kompletních proteinů jsou v říši rostlin velmi vzácné, protože rostliny často postrádají aminokyselinu lysin. Dalším takovým zdrojem kompletních proteinů jsou semínka quinoa.

Konopná semínka obsahují významná množství aminokyselin methioninu a cysteinu a také vysokou úroveň argininu a kyseliny glutamové. Stravitelnost konopného proteinu je navíc velmi dobrá. Dokonce lepší, než stravitelnost proteinů z mnoha obilovin, ořechů a luštěnin.

Konopná semínka mohou mírnit projevy premenstruačního syndromu a menopauzy

REKLAMA
konopsem - Konopné semínko je bohaté na zdravé tuky
Až 80 % žen v reprodukčním věku může trpět fyzickými nebo emocionálními projevy zapříčiněnými premenstruačním syndromem (PMS). Tyto projevy jsou velmi pravděpodobně způsobeny citlivostí na hormon prolaktin. Gama-linolenová kyselina (GLA), která je v konopných semínkách obsažena, vytváří prostaglandin E1, který zmírňuje účinky prolaktinu.

Ve studii, jíž se účastnily ženy s PMS, vedl příjem jednoho gramu esenciálních mastných kyselin denně (včetně 210 mg GLA) k výraznému zmírnění jeho projevů. Došlo ke zmírnění bolesti prsou a jejich citlivosti, deprese, podrážděnosti a zadržování tekutin, což jsou projevy spojované s PMS.

Vzhledem k tomu, že konopná semínka mají vysoký obsah GLA, několik studií naznačilo, že konopná semínka mohou pomoci mírnit také projevy menopauzy. Mechanismus těchto účinků není známý, ale zdá se, že GLA v konopných semínkách může pomáhat regulovat hormonální nerovnováhu a zánětlivé změny spojené s menopauzou.

Shrnutí

Ačkoliv až do dneška konopná semínka nebyla příliš známá, v minulosti představovala základ potravy a lidé si až nyní uvědomují jejich výjimečné nutriční vlastnosti. Jsou velmi bohatá na zdravé tuky, vysoce kvalitní proteiny a obsahují také několik minerálů. Konopná semínka jsou neuvěřitelně zdravá a mohou tak být jednou ze superpotravin, které si svou reputaci oprávněně zaslouží. (zdroj: www.authoritynutrition.com)

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*