Vzhledem k tomu, že se technicky jedná o ořech, jsou konopná semínka velmi výživná, mají jemnou oříškovou příchuť a často se o nich mluví jako o konopných srdíčkách. Semínka konopí obsahují přes 30 % tuku. Jsou mimořádně bohatá na dvě esenciální mastné kyseliny: kyselinu linolovou (omega-6) a alfa-linolenovou (omega-3).
Obsahují také gama-linolenovou kyselinu, která je spojována s několika zdravotními přínosy. Konopná semínka jsou skvělým zdrojem proteinů, protože více než 25 % jejich kalorického objemu tvoří vysoce kvalitní protein.
To je o dost více než v podobných zdrojích jako jsou lněná nebo chia semínka, která obsahují 16 – 18 % proteinů. Lněná semínka jsou také výborným zdrojem vitamínu E a minerálů jako je fosfor, draslík, sodík, hořčík, síra, vápník, železo a zinek.
Konopná semínka můžete jíst syrová, vařená nebo pražená. Olej z konopných semínek je také velmi zdravý, v Číně se užívá jako potravina a lék už 3000 let.
Konopná semínka mohou snížit riziko srdečně-cévních chorob
Srdečně-cévní onemocnění patří celosvětově k nejčastějším příčinám úmrtí. Zajímavé je, že konzumace konopných semínek může riziko onemocnění těmito chorobami snížit za pomoci hned několika mechanismů.
Semínka obsahují vysoké množství aminokyseliny argininu, z níž tělo vyrábí oxid dusnatý. Oxid dusnatý je plynová molekula, která uvolňuje a roztahuje krevní cévy, což vede ke snížení krevního tlaku a snížení rizika vzniku srdečně-cévních chorob.
V jedné rozsáhlé studii, jíž se účastnilo více než 13 000 lidí, byla nalezena souvislost mezi zvýšeným příjmem argininu a sníženou hladinou C-reaktivního proteinu (CRP). CRP je zánětlivý marker spojovaný se srdečně cévními chorobami.
Gama-linolenové kyselině v konopných semínkách se také přičítá mírnění zánětu, což může snížit riziko různých chorob včetně srdečně-cévních. Studie na zvířatech navíc prokázaly, že konopná semínka nebo olej z nich může snižovat krevní tlak, riziko vzniku krevních sraženin a pomáhat srdci v rekonvalescenci po srdečním infarktu.
Konopná semínka a olej mohou pomáhat při kožních potížích
Mastné kyseliny mohou příznivě ovlivnit imunitní reakci. Může to mít souvislost s rovnováhou omega-3 a omega-6 mastných kyselin.
Konopná semínka jsou dobrým zdrojem polynenasycených a esenciálních mastných kyselin. Přibližný poměr omega-6 k omega-3 mastným kyselinám v konopných semínkách je 3:1, což se považuje za optimální.
Studie prokázaly, že podávání oleje z konopných semínek lidem s ekzémem u nich může zlepšit úroveň esenciálních mastných kyselin v krvi. Může také pomáhat při potížích se suchou kůží, svěděním a snižovat potřebu využití jiných kožních léčiv.
Konopná semínka jsou vynikajícím zdrojem rostlinných proteinů
Okolo 25 % kalorického objemu konopných semínek pochází z proteinů, což představuje relativně vysoký podíl. Když podíl proteinů vztáhneme k hmotnosti, poskytují konopná semínka podobné množství proteinů jako hovězí a jehněčí maso. 30 gramů konopných semínek, tedy 2-3 lžíce, obsahují okolo 11 gramů proteinů.
Považují se za zdroj kompletních proteinů, což znamená, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Esenciální aminokyseliny si neumí tělo vytvářet samo a musí být doplňovány ze stravy.
Zdroje kompletních proteinů jsou v říši rostlin velmi vzácné, protože rostliny často postrádají aminokyselinu lysin. Dalším takovým zdrojem kompletních proteinů jsou semínka quinoa.
Konopná semínka obsahují významná množství aminokyselin methioninu a cysteinu a také vysokou úroveň argininu a kyseliny glutamové. Stravitelnost konopného proteinu je navíc velmi dobrá. Dokonce lepší, než stravitelnost proteinů z mnoha obilovin, ořechů a luštěnin.
Konopná semínka mohou mírnit projevy premenstruačního syndromu a menopauzy
Až 80 % žen v reprodukčním věku může trpět fyzickými nebo emocionálními projevy zapříčiněnými premenstruačním syndromem (PMS). Tyto projevy jsou velmi pravděpodobně způsobeny citlivostí na hormon prolaktin. Gama-linolenová kyselina (GLA), která je v konopných semínkách obsažena, vytváří prostaglandin E1, který zmírňuje účinky prolaktinu.Ve studii, jíž se účastnily ženy s PMS, vedl příjem jednoho gramu esenciálních mastných kyselin denně (včetně 210 mg GLA) k výraznému zmírnění jeho projevů. Došlo ke zmírnění bolesti prsou a jejich citlivosti, deprese, podrážděnosti a zadržování tekutin, což jsou projevy spojované s PMS.
Vzhledem k tomu, že konopná semínka mají vysoký obsah GLA, několik studií naznačilo, že konopná semínka mohou pomoci mírnit také projevy menopauzy. Mechanismus těchto účinků není známý, ale zdá se, že GLA v konopných semínkách může pomáhat regulovat hormonální nerovnováhu a zánětlivé změny spojené s menopauzou.
Shrnutí
Ačkoliv až do dneška konopná semínka nebyla příliš známá, v minulosti představovala základ potravy a lidé si až nyní uvědomují jejich výjimečné nutriční vlastnosti. Jsou velmi bohatá na zdravé tuky, vysoce kvalitní proteiny a obsahují také několik minerálů. Konopná semínka jsou neuvěřitelně zdravá a mohou tak být jednou ze superpotravin, které si svou reputaci oprávněně zaslouží. (zdroj: www.authoritynutrition.com)
Buďte první kdo přidá komentář