Jesenec – silnější na paměť než Ginkgo Biloba

Jesenec (Celastrus Paniculatus) je popínavá indická rostlina, která je známá jako „strom intelektu“. Používá ke zlepšení koncentrace a k uvolnění nervového napětí. Někteří lidé ji považují za účinnější prostředek povzbuzení paměti než je ginkgo biloba.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Těchto účinků je dosaženo blokováním zpětného vstřebávání různých důležitých neuropřenašečů ovlivňujících poznávací funkce. Jesenec také vyvolává živé a lucidní snové stavy.

REKLAMA
jesenec - Jesenec - silnější na paměť než Ginkgo Biloba

V následující části si popíšeme, jaký je princip fungování jesence a nejlepší způsoby jeho příjmu k optimálnímu povzbuzení poznávacích funkcí.

Účinky jesence

Většina účinků jesence je nejspíš spojena s chemickými látkami nervové soustavy dopaminem, serotoninem a norepinerfinem.

Rostlina prodlužuje zpětné vstřebávání těchto přírodních látek, takže jejich množství v mozku zůstává vysoké.

Dopamin je neuropřenašeč, který vytváří pocit intenzivního duševního soustředění, elánu a zanícení. Je úzce spjatý s vnímáním duševní energie a tělesného potěšení.

5-HTP je chemický prekurzor serotoninu – látky, která vytváří pocity spokojenosti a klidu.

Norepinerfin (noradrenalin) je součást tělesného mechanismu „bojuj nebo uteč“, který urychluje metabolismus v nervových buňkách, aby umožnil rychlé rozhodování ve stresových situacích.

Ukázalo se, že jesenec také zvyšuje množství enzymu acetylcholinesterázy u pokusných krys. Tento enzym je úzce spojen s paměťovými funkcemi mozku.

Přínosy jesence

Uživatelé popisují na internetu jesenec jako mozkové tonikum. Krátce po požití se dostaví lehký, osvěžující nárůst duševní energie. Vytváří pocit ladných vědomých myšlenek a zvýšeného soustředění. Lze ho brát jako silný a účinný stimulant, který usnadňuje soustředění při plnění školních a jiných úkolů zaměřených na detail.

Někteří lidé popisují jeho účinky jako intenzivní a dramatické povzbuzení poznávacích funkcí spolu s okamžitým oživením snů a sporadickou schopností uplatnit nad nimi vědomou kontrolu – techniku známou jako lucidní snění.

Celkově jej lze doporučit jako stimulant posilující paměť a výrazně zlepšující náladu. Užívá se dokonce jako účinné afrodiziakum. Některé významné obchody prodávají semínka jako stimulanty mužského libida.

REKLAMA
jesenec - Jesenec - silnější na paměť než Ginkgo Biloba
Dávkování jesence

Účinky jesence nastoupí velmi rychle po požití. Nemusíte jej tedy brát týdny, abyste je pocítili.

Totéž se často píše o 5-HTP doplňcích zvyšujících hladinu serotoninu, pokud se berou samostatně. Jediná silná dávka vyvolá účinky v průběhu jedné, maximálně dvou hodin.

Jesenec se obvykle prodává ve formě jednotlivých semínek. Tradičně se semínka konzumují tak, že se rozžvýkají a potom polknou. Většina lidí zaznamená jeho přínos po požití 7-20 semínek.

Prodává se také olej z jesence, většinou v objemu 100 mg. Počáteční dávka by měla být kolem 5-10 mg denně.

Jelikož většina lidí tento doplněk považuje za poměrně silný, nejlepší je začít s užíváním nižších než maximálních doporučených dávek. Jakmile zaznamenáte účinek, můžete v dalších dnech dávku zvyšovat.

Vedlejší účinky jesence

Extrakt z jesence není toxický. Testy na krysách ukázaly, že rostlina je stabilní a netoxická až do dávky 5 gramů, což jsou desetinásobky dávky účinné pro člověka. Stejné testy ukázaly, že dlouhodobé užívání může časem způsobit poškození jater, střev a varlat.

Není jasné, zda k těmto účinkům může vést i přiměřené užívání lidmi, ale stovky let využití v Ajurvédě žádné takové vedlejší účinky nenaznačuje.

Shrnutí

Jesenec je organická rostlina, která se po staletí bezpečně využívá v Ajurvédě a dalších indických léčebných tradicích. Zvyšuje množství serotoninu, dopaminu a noradrenalinu a tím vytváří zvýšené duševní soustředění. Podporou enzymu acetylcholinesterázy také zlepšuje paměť.

Tato rostlina, z níž se konzumují semínka, může být pro některé lidi velmi silná a je srovnatelná se zavedenými nootropními stimulanty jako je oxiracetam. Oxiracetam a jiné 5-HTP doplňky budou mít velmi podobné účinky a jsou vzájemně nahraditelné. Jedině jesenec lze však koupit přes internet. (zdroj: nootriment.com)

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


4 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*