Exotická mochyně peruánská je plná železa

Mochyně peruánská neboli physalis svou chutí v České republice zaujala mnoho příznivců netradičního ovoce. Přitom neslouží jen jako pochoutka, ale zároveň se hojně využívá k léčbě zánětu jater (hepatitidy) malárie, revmatismu, rakoviny, zánětu kůže (dermatitidy) a astmatu.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ochrana ledvin a jater proti fibróze

V jedné z mnoha studií vědci zkoumali ochranný vliv mochyně proti fibróze jater a ledvin. Chemické složení kořene rostliny naznačuje přítomnost alkaloidů, withanolidů a flavonoidů. Výsledky ukázaly bezpečný průběh a zlepšení fibrózy. V závěru studie se konstatuje, že mochyně uspěla při ochraně jater a ledvin proti fibróze.

Zdravé těhotenství

Železo nalezneme v rostlinné i živočišné stravě. Luštěniny, celozrnné výrobky, zelenolistá zelenina a sušené ovoce mají dostatečný obsah železa, jež je naprosto nezbytné pro těhotné ženy. Těhotná žena potřebuje asi 27 mg železa denně. Železo obsažené v mochyni nám poskytne jeho zásobení v průběhu celého dne. Každodenní konzumace má tak pro tělo celkový ochranný účinek.

Úleva od artritické bolesti

mochyně - Exotická mochyně peruánská je plná železa Vzhledem k tomu, že se niacin podílí na zvýšeném přítoku krve do určitých částí těla, může pomoci ulevit od artritické bolesti zvýšeným krevním zásobením bolestivých míst. Pomáhá zlepšit pružnost kloubů a zmírnit jejich bolestivost. Chcete-li čerpat z těchto přínosů, jezte stravu bohatou na niacin. Nepřekračujte však doporučené denní dávky, pokud váš lékař neurčí jinak. Mochyně je nejlepším zdrojem vitaminu B3 (niacinu). Pokud ji tedy pravidelně zahrnete do svého jídelníčku, určitě vám pomůže ulevit od artritické bolesti. Jediný hrníček mochyně (140g) obsahuje skoro čtvrtinu doporučené denní dávky niacinu.

Pozitivní vliv na mozek

Mochyně má mnoho antioxidačních účinků. Některé z nich jsou odvozeny od obrovského množství vitamínu C a mimo jiné pomáhají odstraňovat povlak, který se tvoří na nervových drahách a příčinou jeho vzniku jsou volné radikály a oxidační stres. Konzumace mochyně snižuje riziko určitých mozkových dysfunkcí jako je alzheimerova choroba a demence. Mochyně bosahuje 15,4 mg vitamínu C, což představuje 17,11 % doporučené denní dávky. U mladších lidí také zlepšuje poznávací schopnosti – paměť, pozornost a soustředění.

Srdečně cévní funkce

Mochyně je napěchovaná vitamínem B1 (thiaminem). Tento vitamín je zodpovědný za tvorbu acetylcholinu – neuropřenašeče, který přenáší zprávy svalům a nervům. Nedostatek vitaminu B1 má za následek pokles hladiny neuropřenašečů a způsobuje nepravidelný srdeční rytmus. Vážný nedostatek tohoto vitamínu může způsobit městnavé srdeční selhání.

Zlepšuje zrak

Kvalita zraku hraje v našem životě významnou roli. Zlepšení zraku můžeme docílit pravidelnou konzumací stravy bohaté na vitamín A jako je mochyně nebo mrkev. Nedostatek vitamínu A může způsobit potíže s viděním za šera. Vzhledem k tomu, že mochyně je bohatým zdrojem vitamínu A, pomáhá zlepšovat zrak a předcházet šerosleposti, která nás může ve starším věku postihnout.

Nutriční hodnoty

Mochyně je výborným zdrojem živin, minerálů a vitamínů. 140 gramů tohoto ovoce dodá našemu tělu 3,92 mg vitamínu B3, 1,4 mg železa, 15,4 mg vitamínu C, 0,154 mg vitamínu B1, 15,68 g sacharidů, 56 mg fosforu, 50 µg vitamínu A, 2,66 g proteinů, 0,056 mg vitamínu B2, 0,98 g tuků a 13 mg vápníku.

Způsob konzumace

  • Ovocné saláty: Toto ovoce lze konzumovat v syrovém stavu v ovocných koktejlech, salátech a ve vařených jídlech, nebo konzervované v sirupu či zpracované jako marmeláda
  • Pudinky, koláče: Toto ovoce je skvělé jako přesnídávka, nebo do pudinků, koláčů, omáček, džemů, želé, zmrzlin, zavařenin, chutney a redukcí k masu a mořským plodům
  • Dezerty: V Kolumbii se toto ovoce dusí společně s medem a pojídá jako dezert
  • Hrozinky: Mochyni lze také usušit a jíst jako „hrozinky“
  • Britové mochyni drží za lusk a máčejí ji v polevě
  • Toto ovoce je také oblíbenou sladkostí, ať už se máčí v čokoládě či jiných polevách, nebo se obaluje v cukru

physalis čoko - Exotická mochyně peruánská je plná železa Další tradiční použití a prospěšné vlastnosti mochyně

  • v lidovém léčitelství se využívají její protihorečnaté, protirakovinné, protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Působí také jako regulátor imunitního systému. Pomáhá při léčbě zánětu kůže (dermatitidy), malárie, revmatického astmatu, leukémie a zánětu jater (hepatitidy)
  • mochyni běžně využívají proti žloutence muthuvanské kmeny žijící v oblastech lesů Shola v Kerale v Indii
  • v Kolumbii se vývar z listů používá proti astmatu a jako močopudný prostředek
  • v jižní Africe se nahřáté listy používají k obkladům zánětlivých míst
  • Zuluové používají k úlevě od střevních střevních potíží výluh z listů jako klystýr

zdroj: www.healthbenefitstimes.com

zdroje: www.crfg.org en.wikipedia.org www.pfaf.org hort.purdue.edu en.hortipedia.com

překlad: ScoreV

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*