Entheogeny: Co jsou zač a proč je máme brát?

Entheogeny patří k psychoaktivním, zpravidla přírodní látkám. V minulosti se používaly zejména při náboženských a léčebných obřadech. Jaké je jejich užití v současnosti a proč je vůbec brát?

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

299 Kč


Mezi entheogeny se řadí rovněž ayahuasca.
Mezi entheogeny se řadí rovněž ayahuasca. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Psychoaktivní látky entheogeny dokážou u člověka vyvolat změny jeho vnímání, nálady, chování, ale i vědomí a poznávání za účelem určitého duševního vývoje. Entheogeny v současnosti doplňují různé postupy, které jsou zaměřené na poznání sebe sama a psychický růst.

Entheogeny se používají tisíce let

Entheogeny jsou staré jako lidstvo samo. Lidé se odedávna snažili pomocí správné konzumace psychoaktivních látek dosáhnout stavů, pomocí kterých mohli meditovat, věštit, léčit, komunikovat s vyššími silami nebo hledat spirituální pravdu. Po entheogenech sahaly vesměs všechny kultury,  užívání těchto látek potlačil až příchod monoteistických náboženství.

Entheogeny dodnes k náboženským rituálům používají některé africké či amazonské domorodé  kmeny. V současném moderním světě se však na tyto látky pohlíží jinak. Entheogeny již totiž neslouží k tradičními rituálnímu užívání, nýbrž k psychickému růstu a zlepšení nebo k sebepoznání.

Využití přírodních entheogenů v současnosti

V současnosti lidé sahají po entheogenech, protože chtějí posílit svůj duševní vývoj. Tyto látky u nich podporují zejména meditaci, zlepšují smyslové vnímání a ovlivňují vnitřní rozpoložení. Které povolené přírodní entheogeny patří v současnosti k těm nejužívanějším?

Kava kava neboli pepřovník opojný

Kava kava je oblíbený entheogen, který se po staletí užívá v Polynésii. Před příchodem Evropanů neznaly místní domorodé kmeny alkohol. Při oslavách, ceremoniálech nebo obřadech si tak připíjely nápojem z pepřovníku opojného. Konkrétně z jeho drceného kořene smíchaného s vodou.

Kava kava při mírné konzumaci patří mezi entheogeny, které vyvolávají stav klidu, relaxace a pohody. A to bez toho, aniž by se u člověka snižovala kognitivní výkonnost. Po počátečních euforických vlastnostech, má následně kava kava sedativní a anestetické účinky. Působí rovněž jako placebo při léčbě krátkodobých úzkostí.

Maca peruánská neboli peruánský ženšen

Indiánské kmeny, které žily v pohoří And, do svého každodenního jídelníčku zařazovaly kořen macy peruánské. Tato rostlina patřící mezi entheogeny je velmi oblíbená i v současnosti. Maca rozpuštěná ve vodě totiž patří k přírodním energy drinkům.

Nejen, že tělu dodává energii, pozitivním způsobem ovlivňuje náladu a také působí proti úzkostem a depresím. Jelikož zintenzivňuje energii a náladu, umožňuje lidem, aby se lépe soustředili, měli lepší paměť a také snadněji dokončovali své úkoly.

Modrý leknín patřil mezi entheogeny starověkého Egypta

Modrý leknín (latinsky nymphaea caerulea) má mírné psychoaktivní účinky s “božskou” esencí, která přináší pocity klidu, pokoje a lehké euforie. Právě proto jej více než tři tisíce let pěstovali, užívali a ctili starověcí Egypťané. Modrý leknín jim sloužil k duchovním i léčebným účelům.

V současnosti lidé užívají modrý leknín jako tonikum pro pevné zdraví. A to ve formě extraktu z květů ve velmi malých dávkách. Tzn. na špičku čajové lžičky ve večerních hodinách nebo těsně před meditací.

Jaké jsou hlavní účinky modrého leknínu patřícího mezi přírodní entheogeny? Po jeho konzumaci nejčastěji ucítíte příjemné teplo kolem hlavy a horní části těla. Ve své podstatě jde o snový pocit s lehkým stimulačním účinkem. Někteří lidé mluví o tom, že modrý leknín u nich způsobuje rozšířený stav vědomí a pocit psychického otevírání vyšších čaker (zejména šesté čakry či třetího oka).

REKLAMA

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

999 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*