Chlorella a spirulina: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Chlorella a spirulina jsou sladkovodní řasy, které čím dál více získávají na popularitě ve světě doplňků stravy. Obě jsou nabité nutrienty. Mají velmi slibné zdravotní přínosy. Které například?

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Chlorella a spirulina: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Chlorella a spirulina: Jaký je mezi nimi rozdíl? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zatímco chlorella a spirulina mají složení bílkovin, sacharidů a tuků velmi podobné, největší rozdíl spočívá v obsahu kalorií, vitamínů a minerálů.

Chlorella má vyšší obsah:

 • kalorií
 • omega-3 mastných kyselin
 • provitaminu A
 • riboflavinu
 • hořčíku
 • železa
 • zinku

Spirulina má nižší obsah kalorií, ale stále obsahuje vysoké množství:

 • riboflavinu
 • thiaminu
 • železa
 • mědi

Chlorella a spirulina: Omega-3 mastné kyseliny

Obě obsahují podobné množství tuků, ale nikoliv stejného typu. Obě řasy jsou zvláště bohaté na polynenasycené tuky, zejména omega-3 mastné kyseliny. Studie, která analyzovala obsah mastných kyselin v těchto řasách, zjistila, že omega-3 mastných kyselin obsahuje více chlorella. Spirulina má zase více omega-6 mastných kyselinách. Kromě vysokých hladin polynenasycených tuků se obě mohou pochlubit vysokou hladinu antioxidantů. Jedná se o sloučeniny, které reagují s volnými radikály ve vašem těle a neutralizují je, aby se zabránilo poškození buněk a tkání.

Spirulina může mít vyšší obsah bílkovin

Již staří Aztékové používali chlorellu a spirulinu jako potravu. NASA kvůli vysokému obsahu bílkovin používala spirulinu jako doplněk stravy pro své astronauty během vesmírných misí.

V současné době vědci zkoumají chlorellu jako potenciálně vysoký zdroj bílkovin, a tedy výživný potravinový zdroj pro delší mise ve vesmíru.

Protein, který se nachází ve spirulině i chlorelle, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Lidské tělo je snadno absorbuje. Četné studie ukázaly, že jak chlorella, tak spirulina mohou být prospěšné pro udržování správné hladiny krevního cukru a zvýšit citlivost na inzulín.

Chlorella a spirulina: Která je zdravější?

Obě formy řas obsahují velké množství živin. Chlorella má však vyšší hladinu u omega-3 mastných kyselin, vitaminu A, riboflavinu, železa, hořčíku a zinku.

Ačkoli spirulina může být bohatší na bílkoviny, některé studie naznačují, že obsah bílkovin v chlorelle je srovnatelný. Vysoká hladina polynenasycených tuků, antioxidantů a dalších vitamínů přítomných v chlorelle ji dává oproti spirulině nepatrnou výživnou výhodu.

Obě však nabízejí své vlastní jedinečné výhody. Jedna tedy není nutně lepší než druhá, a proto je vhodné je obě kombinovat. Zejména pokud procházíte procesem detoxikace.

Je však nutné upozornit, že mohou chlorella a spirulina mohou ve vysokých dávkách ovlivňovat účinnost léků na ředění krve. Dále není vhodná pro osoby s autoimunitním onemocněním. (inspirativní zdroj: healthline.com)

REKLAMA

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*