
Chia semínka jsou plody šalvěje hispánské, která roste především v oblastech Jižní Ameriky. V těchto oblastech je také velice známá a hojně používaná. Chia semínka jsou drobná zrníčka tmavé a světlé barvy, které po namočení vytvoří sliz. Proto se tak často tato semínka využívají chia puding. Krásně nám totiž jakoukoliv tekutinu zahustí a nemusíme zbytečně používat příměsi se škrobem.
Chia semínka a jejich přednosti v kuchyni
Chia semínko je tedy hydrofilní a podobnou vlastnost má i lněné či bazalkové semínko. Výhodou chia semínka je však to, že ho lze konzumovat, i když nebylo předem namočené. To je ale u lněného semínka spíše nevýhoda.
Chia semínko není ani potřeba před konzumací namlít. Což například lněné semínko vyžaduje. Jinak by totiž jednoduše prošlo trávením a my bychom z něj v podstatě nic neměli.
Chia semínko je lepší také v tom, že jeho chuť je spíše neutrální. Proto se také hodí, jak do slaných, tak i sladkých jídel. Chia semínka jsou navíc svým složením opravdu bezkonkurenční superpotravinou.
Chia semínka všude, kam si vzpomenete
Další předností chia semínka je i to, že za pár korun máte tolik zrníček, že s nimi v kuchyni můžete udělat opravdu obrovskou parádu. Svým složením, kdy obsahuje kvalitní rostlinné bílkoviny, řadu nepostradatelných minerálů a má velkou sytící hodnotu, se velice hodí pro období léta. V létě totiž rádi konzumujeme lehce stravitelná jídla, která nás ale i přesto příjemně zasytí a vyživí.
Léto nás vybízí k aktivitě a chia semínko je energeticky opravdu velice bohaté. Dokáže nás nakopnout před jakoukoliv sportovní aktivitou a dobít po jakékoliv fyzické zátěži.
Nezapomeňte si ho tedy přisypat do jakéhokoliv smoothie či čerstvě vylisované šťávy. Nebo si s ním můžete dozdobit nejeden letní koktejl k bazénu. Chia semínko totiž dokáže hydratovat naši pokožku zevnitř, což je pro období léta ideální. Dokáže tak účinně zabraňovat dehydrataci.
Obědové saláty mohou být sice osvěžující a lehce stravitelné, ale často nás málo zasytí. Obzvláště když neholdujeme masu či jiné živočišné bílkovině. V tom nám chia semínko může taktéž velice dobře pomoci. Stačí si ho přisypat do salátu. Udělejte to ale až těsně před konzumací, aby chia semínko zbytečně nenasálo moc tekutin a salát si tak mohl zachovat stále svěží vzhled.
Chia semínka jako hubnoucí zázrak
Chia semínka svým složením pomáhají regulovat energetické metabolismy v těle. Proto si také zasloužily přezdívku hubnoucí zázrak.
U hubnutí cílíme na to, aby náš příjem byl adekvátní naší spotřebě a abychom se necítili hladově. Chia semínko díky své vysoké energetické hodnotě nás může v tomto uspokojit a zároveň nás zásobit kvalitní bílkovinou a vlákninou.
A tak jakákoliv kvalitní polévka, především zeleninový vývar, lze vylepšit lžící chia semínek. Zeleninové vývary se hodí i místo snídaně. Musí být však vždy čerstvě uvařené.
Kdykoliv jindy nám zeleninový vývar s chia semínky dokáže nastartovat trávení pro další chody. Samotná chia semínka neobsahují lepek, což je výhoda pro jedince, kteří mají citlivé trávení.
Využití chia semínka je opravdu nepřeberné a nemusíte se trápit se složitými recepty. Prostě, když si vzpomenete, tak si jimi posypte téměř jakékoliv jídlo. Třeba ovesnou kaši, těstoviny s rajčatovou omáčkou či dezert ke kávičce. Krásně vám totiž jakékoliv jídlo dozdobí a navíc z něj udělají výživnou bombu.
Chia semínka lze i naklíčit a tím mnohonásobně zvýšit jejich výživovou hodnotu. Ale pokud se vám to nehodí přidat si je do nějakého pokrmu či je naklíčit, tak si je prostě nasypte do úst a zapijte. Hlavní je, že si je každý den dopřejete, a to nejlépe v množství 1-2 polévkové lžíce.
Buďte první kdo přidá komentář