Chia puding není jediná možnost, jak chia konzumovat

Chia semínka jsou již nějakou dobu velkým hitem nejedné kuchyně. Není se čemu divit. Jejich použití je totiž nepřeberné a pomáhají výživově vyzdvihnout nejedno jídlo.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Chia semínka - chia puding není jediná možnost, jak je konzumovat.
Chia semínka - chia puding není jediná možnost, jak je konzumovat.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Chia semínka jsou plody šalvěje hispánské, která roste především v oblastech Jižní Ameriky. V těchto oblastech je také velice známá a hojně používaná. Chia semínka jsou drobná zrníčka tmavé a světlé barvy, které po namočení vytvoří sliz. Proto se tak často tato semínka využívají chia puding. Krásně nám totiž jakoukoliv tekutinu zahustí a nemusíme zbytečně používat příměsi se škrobem.

Chia semínka a jejich přednosti v kuchyni

Chia semínko je tedy hydrofilní a podobnou vlastnost má i lněné či bazalkové semínko. Výhodou chia semínka je však to, že ho lze konzumovat, i když nebylo předem namočené. To je ale u lněného semínka spíše nevýhoda.

Chia semínko není ani potřeba před konzumací namlít. Což například lněné semínko vyžaduje. Jinak by totiž jednoduše prošlo trávením a my bychom z něj v podstatě nic neměli.

Chia semínko je lepší také v tom, že jeho chuť je spíše neutrální. Proto se také hodí, jak do slaných, tak i sladkých jídel. Chia semínka jsou navíc svým složením opravdu bezkonkurenční superpotravinou.

Chia semínka všude, kam si vzpomenete

Další předností chia semínka je i to, že za pár korun máte tolik zrníček, že s nimi v kuchyni můžete udělat opravdu obrovskou parádu.  Svým složením, kdy obsahuje kvalitní rostlinné bílkoviny, řadu nepostradatelných minerálů a má velkou sytící hodnotu, se velice hodí pro období léta. V létě totiž rádi konzumujeme lehce stravitelná jídla, která nás ale i přesto příjemně zasytí a vyživí.

Léto nás vybízí k aktivitě a chia semínko je energeticky opravdu velice bohaté. Dokáže nás nakopnout před jakoukoliv sportovní aktivitou a dobít po jakékoliv fyzické zátěži.

Nezapomeňte si ho tedy přisypat do jakéhokoliv smoothie či čerstvě vylisované šťávy. Nebo si s ním můžete dozdobit nejeden letní koktejl k bazénu. Chia semínko totiž dokáže hydratovat naši pokožku zevnitř, což je pro období léta ideální. Dokáže tak účinně zabraňovat dehydrataci.

Obědové saláty mohou být sice osvěžující a lehce stravitelné, ale často nás málo zasytí. Obzvláště když neholdujeme masu či jiné živočišné bílkovině. V tom nám chia semínko může taktéž velice dobře pomoci. Stačí si ho přisypat do salátu.  Udělejte to ale až těsně před konzumací, aby chia semínko zbytečně nenasálo moc tekutin a salát si tak mohl zachovat stále svěží vzhled.

Chia semínka jako hubnoucí zázrak

Chia semínka svým složením pomáhají regulovat energetické metabolismy v těle. Proto si také zasloužily přezdívku hubnoucí zázrak.

U hubnutí cílíme na to, aby náš příjem byl adekvátní naší spotřebě a abychom se necítili hladově. Chia semínko díky své vysoké energetické hodnotě  nás může v tomto uspokojit a zároveň nás zásobit kvalitní bílkovinou a vlákninou.

A tak jakákoliv kvalitní polévka, především zeleninový vývar, lze vylepšit lžící chia semínek. Zeleninové vývary se hodí i místo snídaně. Musí být však vždy čerstvě uvařené.

Kdykoliv jindy nám zeleninový vývar s chia semínky dokáže nastartovat trávení pro další chody. Samotná chia semínka neobsahují lepek, což je výhoda pro jedince, kteří mají citlivé trávení.

Využití chia semínka je opravdu nepřeberné a nemusíte se trápit se složitými recepty. Prostě, když si vzpomenete, tak si jimi posypte téměř jakékoliv jídlo. Třeba ovesnou kaši, těstoviny s rajčatovou omáčkou či dezert ke kávičce. Krásně vám totiž jakékoliv jídlo dozdobí a navíc z něj udělají výživnou bombu.

Chia semínka lze i naklíčit a tím mnohonásobně zvýšit jejich výživovou hodnotu. Ale pokud se vám to nehodí přidat si je do nějakého pokrmu či je naklíčit, tak si je prostě nasypte do úst a zapijte. Hlavní je, že si je každý den dopřejete, a to nejlépe v množství 1-2 polévkové lžíce.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*