Ašvaganda extrakt je silnější než běžná Ašvaganda

Tento článek pojednává o extraktu ašvagandy, který oproti běžné ašvagandě obsahuje mnohanásobně vyšší podíl účinných látek - withanolidu. V případě běžné ašvagandy je to minimální množství withanolidu, kdežto například u verze forte je to 2,5% withanolidu (testováno metodou HPLC), tudíž ašvaganda extrakt je tak oproti běžné ašvagandě až 2,5 x silnější.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

349 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč


Ašvaganda extrakt je silnější než běžná Ašvaganda.
Ašvaganda extrakt je silnější než běžná Ašvaganda. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ašvaganda (withania somnifera) je rostlina, která se pěstuje v Indii a některých oblastech Nepálu. Její kořeny obsahují withanolidy, což jsou složky, jimž se připisují některé z účinků této rostliny (Prabhakaran, Pak J Pharm Sci 2012). Ašvagandě se někdy říká také “indický ženšen”, neboť se předpokládá, že má podobné “adaptogenní” účinky. Například modulace imunitního systému a podpora odezvy těla na stres.  Existuje mnoho studií, které dokazují pozitivní účinky ašvagandy. Zejména se jednalo šlo o studie, jejichž zájmem byla ašvaganda extrakt.

Ašvaganda extrakt vs. úzkost a nespavost

Klinické studie naznačují, že ašvaganda umí snížit úzkost a napětí. Jedna studie 75 dospělých ve středním věku trpících mírnou až silnou úzkostí zjistila, že dobrovolníci, kteří dostávali dvakrát denně 300 mg ašvaganda extrakt s obsahem 1,5 % whitanolidů, zaznamenali razantní úbytek úzkosti a únavy.

Zároveň se u nich zlepšila motivace a soustředění (Cooley, PLOS One 2009). Druhá skupina pacientů této studie, která místo toho každý týden podstupovala psychoterapii a dostávala placebo, vykazovala menší úbytek úzkosti. Výzkumníci účastníky z obou skupin zároveň požádali, aby snížili svůj příjem stimulantů (kofein, čokoláda, tabák atd.). A prováděli hluboká dechová cvičení podle instruktáže.

Jedna menší studie lidí s úzkostnou poruchou, panickou poruchou a kombinovanou úzkostí a depresí shledala, že ti, kteří brali ašvagandy extrakt po šest týdnů, zaznamenali v porovnání s účastníky na placebu výrazné zlepšení (Andrade, Indian J Psychiatry 2000).

Ašvaganda extrakt se užívá a doporučuje k léčbě nespavosti a dokonce i část jejího latinského názvu – somnifera – odkazuje na “spánek”. Tento efekt však byl pozorován pouze u zvířat. S lidmi žádná podobná klinická studie neproběhla. Vzhledem k tomu, že nespavost často zapříčiňuje stres a úzkostí. Ašvaganda extrakt může tyto stavy zmírňovat, její vliv na nespavost je docela možný, ne však prokázaný.

Ašvaganda extrakt a mužská neplodnost

Studie na mužích s nízkým počtem spermií zjistila, že jedna kapsle extraktu ašvagandy třikrát denně zvýšila v průběhu 3 měsíců koncentraci, objem a pohyblivost spermií o 167 %, 53 %  a 57 %. V porovnání s muži, kteří brali placebo, se u mužů, kteří brali ašvagandu projevil také výrazný nárůst úrovní testoteronu v séru (Ambiye, Evid Based Complement Alterat Med 2013).

Sexuální funkce u žen

Dvouměsíční studie na 50 indických ženách ve věku od 21 do 50 let se sníženou sexuální touhou a vzrušivostí zjistila, že ty z žen, které braly dvakrát denně 300 mg extraktu ašvagandy po jídle, zaznamenaly v porovnání s kontrolní placebo skupinou výrazné celkové zlepšení sexuálních funkcí. A to včetně vzrušivosti, lubrikace a spokojenosti. I když k významnému zlepšení sexuální touhy u nich nedošlo. Žádné neblahé účinky nebyly zjištěny (Dongre Biomed Res Int 2015).

Výzkumníci předpokládají, že ašvaganda extrakt může u žen zlepšovat sexuální funkce zmírněním stresu a potenciálním nárůstem hladiny testosteronu. 

Ašvaganda extrakt a štítná žláza

Indická studie zjistila, že ašvaganda extrakt zlepšuje funkci štítné žlázy u žen i můžu se sníženou funkcí štítné žlázy. V porovnání s placebem zaznamenali výrazné zlepšení ti, kteří brali dvakrát denně po dobu dvou měsíců 300 mg extraktu ašvagandy (Sharma, J Altern Complement Med 2017).

Existují také důkazy o tom, že ašvaganda extrakt může zvýšit účinek léků na štítnou žlázu. A také ovlivnit úrovně hormonů štítné žlázy dokonce i u lidí bez onemocnění štítné žlázy.

Ašvaganda extrakt a mentální schopnosti

Malé, ale dobře zajištěné studie v Indii ukázaly, že ašvaganda extrakt zlepšuje výkonnost mentálních funkcí u dospělých. Studie mezi zdravými muži zjistila, že dvě 250 mg kapsle extraktu ašvagandy každé ráno a večer po dobu 12 dní znatelně zlepšuje výkon poznávacích funkcí a reakční čas v porovnání s placebem (Pingali, Pharmacognosy Res 2014).

Studie mezi muži a ženami s mírně zhoršenými mentálními funkcemi (v průměrném věku 50 let) zjistila, že 300 mg extraktu kořene ašvagandy dvakrát denně po dobu 8 týdnů významně zlepšila mnoho aspektů okamžité i všeobecné paměti. Dále pak výkonových funkcí, schopnosti udržet pozornost a zpracování informací oproti placebu, které vykázalo menší zlepšení. Většina zlepšení nebyla v porovnání s placebem významná a vyžadovala 8 týdnů. Žádný významný efekt nenastal u vizuálně-prostorového zpracování – například kreslení obrázků zpaměti a porovnávání rotujících obrázků (Choudhary, J Diet Supp, 2017).

REKLAMA
ašvaganda forte - Ašvaganda extrakt je silnější než běžná Ašvaganda

Ašvaganda a fyzická výkonnost

Malá studie mezi zdravými muži a ženami ve věku od 18 do 25 let zjistila, že ašvaganda extrakt v denní dávce 500 mg hodinu po jídle po dobu 2 měsíců významně zlepšuje stupeň fyzické výkonnosti. A dále kardiovaskulární vytrvalosti včetně rychlosti při sprintu, síly svalů na nohou a v porovnání s placebem (Sandhu, Int J Ayurveda Res, 2010).

V podobné studii 38 rekreačně aktivních mladých mužů zahájilo program odporových cvičení čtyři dny v týdnu. Každé ráno brali po dobu 3 měsíců 500 mg extraktu ašvagandy a listů. V porovnání se skupinou na placebu u nich došlo k zesílení horní i spodní části těla.

Ašvaganda extrakt a protizánětlivé účinky

Ašvaganda extrakt může mít protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Ukázala to malá, ale dobře kontrolovaná studie v Indii. Této studie se účastnili lidé s bolestí kloubů a s artritidou kolene. Dvakrát denně po dobu 12 týdnů brali kapsle s obsahem 250 mg extraktu, 150 mg extraktu nebo placebo. V míře bolesti, ztuhlosti a omezení u obou dávek dobrovolníci zaznamenali významné zlepšení. Skupina, která brala 250 mg, měla rychlejší nástup účinku – již po pouhých 4 týdnech.

Vědci nezjistili žádné nepříznivé účinky. Nikdo ze studie neodstoupil. Vedlejší účinky byly běžnější ve skupině s 250 mg – 20 % účastníků hlásilo nevolnost. (Ramakanth, J Aruv Integ Med 2016).

Z výše zmíněných studií je tak zřejmé, že ašvaganda extrakt má velmi pozitivní účinky. Ovšem je žádoucí dodržovat doporučené dávkování, jinak se mohou dostavit negativní vedlejší účinky. (zdroj: consumerlab.com)

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

349 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*