Ašvaganda extrakt je silnější než běžná Ašvaganda

Tento článek pojednává o extraktu ašvagandy, který oproti běžné ašvagandě obsahuje mnohanásobně vyšší podíl účinných látek - withanolidu. V případě běžné ašvagandy je to minimální množství withanolidu, kdežto například u verze forte je to 2,5% withanolidu (testováno metodou HPLC), tudíž ašvaganda extrakt je tak oproti běžné ašvagandě až 2,5 x silnější.

REKLAMA

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

349 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč


Ašvaganda extrakt je silnější než běžná Ašvaganda.
Ašvaganda extrakt je silnější než běžná Ašvaganda. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ašvaganda (withania somnifera) je rostlina, která se pěstuje v Indii a některých oblastech Nepálu. Její kořeny obsahují withanolidy, což jsou složky, jimž se připisují některé z účinků této rostliny (Prabhakaran, Pak J Pharm Sci 2012). Ašvagandě se někdy říká také “indický ženšen”, neboť se předpokládá, že má podobné “adaptogenní” účinky. Například modulace imunitního systému a podpora odezvy těla na stres.  Existuje mnoho studií, které dokazují pozitivní účinky ašvagandy. Zejména se jednalo šlo o studie, jejichž zájmem byla ašvaganda extrakt.

Ašvaganda extrakt vs. úzkost a nespavost

Klinické studie naznačují, že ašvaganda umí snížit úzkost a napětí. Jedna studie 75 dospělých ve středním věku trpících mírnou až silnou úzkostí zjistila, že dobrovolníci, kteří dostávali dvakrát denně 300 mg ašvaganda extrakt s obsahem 1,5 % whitanolidů, zaznamenali razantní úbytek úzkosti a únavy.

Zároveň se u nich zlepšila motivace a soustředění (Cooley, PLOS One 2009). Druhá skupina pacientů této studie, která místo toho každý týden podstupovala psychoterapii a dostávala placebo, vykazovala menší úbytek úzkosti. Výzkumníci účastníky z obou skupin zároveň požádali, aby snížili svůj příjem stimulantů (kofein, čokoláda, tabák atd.). A prováděli hluboká dechová cvičení podle instruktáže.

Jedna menší studie lidí s úzkostnou poruchou, panickou poruchou a kombinovanou úzkostí a depresí shledala, že ti, kteří brali ašvagandy extrakt po šest týdnů, zaznamenali v porovnání s účastníky na placebu výrazné zlepšení (Andrade, Indian J Psychiatry 2000).

Ašvaganda extrakt se užívá a doporučuje k léčbě nespavosti a dokonce i část jejího latinského názvu – somnifera – odkazuje na “spánek”. Tento efekt však byl pozorován pouze u zvířat. S lidmi žádná podobná klinická studie neproběhla. Vzhledem k tomu, že nespavost často zapříčiňuje stres a úzkostí. Ašvaganda extrakt může tyto stavy zmírňovat, její vliv na nespavost je docela možný, ne však prokázaný.

Ašvaganda extrakt a mužská neplodnost

Studie na mužích s nízkým počtem spermií zjistila, že jedna kapsle extraktu ašvagandy třikrát denně zvýšila v průběhu 3 měsíců koncentraci, objem a pohyblivost spermií o 167 %, 53 %  a 57 %. V porovnání s muži, kteří brali placebo, se u mužů, kteří brali ašvagandu projevil také výrazný nárůst úrovní testoteronu v séru (Ambiye, Evid Based Complement Alterat Med 2013).

Sexuální funkce u žen

Dvouměsíční studie na 50 indických ženách ve věku od 21 do 50 let se sníženou sexuální touhou a vzrušivostí zjistila, že ty z žen, které braly dvakrát denně 300 mg extraktu ašvagandy po jídle, zaznamenaly v porovnání s kontrolní placebo skupinou výrazné celkové zlepšení sexuálních funkcí. A to včetně vzrušivosti, lubrikace a spokojenosti. I když k významnému zlepšení sexuální touhy u nich nedošlo. Žádné neblahé účinky nebyly zjištěny (Dongre Biomed Res Int 2015).

Výzkumníci předpokládají, že ašvaganda extrakt může u žen zlepšovat sexuální funkce zmírněním stresu a potenciálním nárůstem hladiny testosteronu. 

Ašvaganda extrakt a štítná žláza

Indická studie zjistila, že ašvaganda extrakt zlepšuje funkci štítné žlázy u žen i můžu se sníženou funkcí štítné žlázy. V porovnání s placebem zaznamenali výrazné zlepšení ti, kteří brali dvakrát denně po dobu dvou měsíců 300 mg extraktu ašvagandy (Sharma, J Altern Complement Med 2017).

Existují také důkazy o tom, že ašvaganda extrakt může zvýšit účinek léků na štítnou žlázu. A také ovlivnit úrovně hormonů štítné žlázy dokonce i u lidí bez onemocnění štítné žlázy.

Ašvaganda extrakt a mentální schopnosti

Malé, ale dobře zajištěné studie v Indii ukázaly, že ašvaganda extrakt zlepšuje výkonnost mentálních funkcí u dospělých. Studie mezi zdravými muži zjistila, že dvě 250 mg kapsle extraktu ašvagandy každé ráno a večer po dobu 12 dní znatelně zlepšuje výkon poznávacích funkcí a reakční čas v porovnání s placebem (Pingali, Pharmacognosy Res 2014).

Studie mezi muži a ženami s mírně zhoršenými mentálními funkcemi (v průměrném věku 50 let) zjistila, že 300 mg extraktu kořene ašvagandy dvakrát denně po dobu 8 týdnů významně zlepšila mnoho aspektů okamžité i všeobecné paměti. Dále pak výkonových funkcí, schopnosti udržet pozornost a zpracování informací oproti placebu, které vykázalo menší zlepšení. Většina zlepšení nebyla v porovnání s placebem významná a vyžadovala 8 týdnů. Žádný významný efekt nenastal u vizuálně-prostorového zpracování – například kreslení obrázků zpaměti a porovnávání rotujících obrázků (Choudhary, J Diet Supp, 2017).

REKLAMA
ašvaganda forte - Ašvaganda extrakt je silnější než běžná Ašvaganda

Ašvaganda a fyzická výkonnost

Malá studie mezi zdravými muži a ženami ve věku od 18 do 25 let zjistila, že ašvaganda extrakt v denní dávce 500 mg hodinu po jídle po dobu 2 měsíců významně zlepšuje stupeň fyzické výkonnosti. A dále kardiovaskulární vytrvalosti včetně rychlosti při sprintu, síly svalů na nohou a v porovnání s placebem (Sandhu, Int J Ayurveda Res, 2010).

V podobné studii 38 rekreačně aktivních mladých mužů zahájilo program odporových cvičení čtyři dny v týdnu. Každé ráno brali po dobu 3 měsíců 500 mg extraktu ašvagandy a listů. V porovnání se skupinou na placebu u nich došlo k zesílení horní i spodní části těla.

Ašvaganda extrakt a protizánětlivé účinky

Ašvaganda extrakt může mít protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Ukázala to malá, ale dobře kontrolovaná studie v Indii. Této studie se účastnili lidé s bolestí kloubů a s artritidou kolene. Dvakrát denně po dobu 12 týdnů brali kapsle s obsahem 250 mg extraktu, 150 mg extraktu nebo placebo. V míře bolesti, ztuhlosti a omezení u obou dávek dobrovolníci zaznamenali významné zlepšení. Skupina, která brala 250 mg, měla rychlejší nástup účinku – již po pouhých 4 týdnech.

Vědci nezjistili žádné nepříznivé účinky. Nikdo ze studie neodstoupil. Vedlejší účinky byly běžnější ve skupině s 250 mg – 20 % účastníků hlásilo nevolnost. (Ramakanth, J Aruv Integ Med 2016).

Z výše zmíněných studií je tak zřejmé, že ašvaganda extrakt má velmi pozitivní účinky. Ovšem je žádoucí dodržovat doporučené dávkování, jinak se mohou dostavit negativní vedlejší účinky. (zdroj: consumerlab.com)

REKLAMA

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

349 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*