Arganovým olejem proti rakovině prostaty

Prostata je mužská pohlavní žláza, která se nachází pod močovým měchýřem. Rakovina prostaty je běžné onemocnění, které postihuje velké procento mužů.

REKLAMA

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

​I když neexistují žádné zvláštní rizikové faktory, k některým příčinám vzniku rakoviny prostaty může patřit věk nad 50 let, konzumace tučné stravy, rasa či předchozí výskyt v rodině. Rané fáze rakoviny prostaty se nevyznačují žádnými specifickými příznaky. S postupem času však může u pacienta dojít k potížím či zvýšené potřebě močení, pocitům pálení nebo výskytu krve v moči a přetrvávající bolesti v oblasti pánve, kyčlí nebo zad.

Jakmile byla nemoc diagnostikována, běžné možnosti léčby zahrnují chirurgický zákrok, ozařování, hormonální terapii nebo chemoterapii.

argan10 - Arganovým olejem proti rakovině prostatyArganový olej

Jedná se o speciální olej, který se extrahuje ze semen stromu s názvem arganie trnitá. Tento strom roste téměř výhradně v polosuchých oblastech Maroka. Domorodé berberské ženy ze severní Afriky extrahují tento olej již celá staletí.

Zatímco lidé v těchto regionech používali tento olej pro vaření i léčebné účely již stovky let, jeho popularita na západě zatím pomalu stoupá. Používá se především k léčbě různých onemocnění kůže, péči o vlasy a jako zvlhčovač kůže.

Arganový olej je bohatý na tokoferol (vitamin E), linolové a olejové kyseliny, skvalen, polyfenoly a mnoho dalších přírodních antioxidantů.

Arganový olej obsahuje antioxidanty jako tokoferoly, polyfenoly a steroly, které by mohly fungovat jako agenti pro prevenci rakoviny. Byly provedeny studie zkoumající možné použití arganového oleje k prevenci růstu určitých nádorových buněk. Arganový olej obsahuje skvalen a polyfenoly, které mohou bránit aktivitě rakovinových buněk. Byly provedeny studie zkoumající protirakovinné vlastnosti arganového oleje zejména při léčbě rakovinových buněk prostaty.

argan50 - Arganovým olejem proti rakovině prostatySaponiny z výlisků z arganového oleje a panenského arganového oleje byly studovány pro své schopnosti bránit šíření rakovinových buněk prostaty (konkrétně buněk LNCap, DU145 a PC3). Bylo zjištěno, že saponiny a tokoferoly extrahované z arganového oleje mají antiproliferační i cytotoxické účinky, který jsou dány dávkováním.

Tokoferoly jsou účinné proti buňkám LNCaP a DU145, saponiny zase brání šíření buněk PC3. Tato studie ukazuje na schopnost arganového oleje předcházet rakovině prostaty a je tak příslibem dalšího výzkumu.

Studie také ukázaly, že vysoké využití arganového oleje v marocké stravě mohlo zvýšit odolnost vůči rakovině díky vysokému obsahu skvalenu, tokoferolu a kyseliny olejové obsažené v tomto oleji.

Tyto studie také ukázaly proapoptotické (podpora buněčné smrti) účinky arganového extraktu u rakovinových buněk prostaty. Potraviny bohaté na antioxidanty jsou schopny zvrátit poškození buněk, které způsobuje genetické mutace a hromadění rakovinných buněk. Podle vyšetřování rakoviny z roku 2006 byly různé antioxidanty obsažené v arganovém oleji schopny zpomalit růst rakovinových buněk prostaty.

argan100 - Arganovým olejem proti rakovině prostatyBylo zjištěno, že vystavení některým extraktům z arganového oleje pravděpodobně zabránilo šíření rakovinných buněk v prostatických žlázách. Proto by zahrnutí arganového oleje do naší stravy mohlo snížit riziko vzniku rakoviny prostaty a být zdraví přínosné i jinými způsoby.  Arganový olej lze do stravy zahrnout velmi snadno v podobě oleje na vaření či místo olivového oleje do salátů, pro namáčení chleba atd.

Preventivní opatření

Neexistuje žádné konkrétní dávkování arganového oleje, ale 1–2 lžíce nevařeného arganového oleje může mít přínosné léčebné účinky. Olej samotný většinou nezpůsobuje žádné alergie, ale lidé trpící alergiemi na ořechy by měli arganový olej konzumovat opatrně. Pokud ho chcete použít na vaření, ujistěte se, že kupujete 100% čistý arganový olej a ohřev netrvá příliš dlouho.

originální text: thesuperfoods.net

překlad: Lukáš Kucharczyk

zdroje: 1, 2, 3, 4

REKLAMA

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*