"První lidé" – Adam, Eva a Lilith, 2. část

Lilith rovněž ztělesňovala nemravnost a chtíč. V křesťanském středověku byly ona a její dcery nazývané Lilim považovány za sukuby (ženský protějšek inkubů), které kopulovaly s muži ve spánku, což vedlo k polucím neboli „mokrým snům“.

REKLAMA

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč


"První lidé" - Adam, Eva a Lilith, 2. část
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

- "První lidé" - Adam, Eva a Lilith, 2. část I zde Lilith a její dcery sloužily k vysvětlení jinak nevysvětlitelného jevu, který se u mužů objevuje. „Mokrý sen“ (ejakulace ve spánku) někdy v průběhu svého života zažilo 85 procent mužů, většinou během dospívání nebo okolo dvaceti let, někdy i jednou měsíčně.

Ve středověku se mnichové v celibátu bránili těmto nočním návštěvám Lilith či sukub tak, že spali s rukama položenýma na genitáliích a při tom drželi krucifix.

Lilith si prostřednictvím textů kabaly získala místo v židovské démonologii, ve které bylo její hlavní úlohou škrtit děti a svádět muže. Kabala následně posílila její démonický charakter tím, že z ní udělala partnerku Samaela (Satana) a královnu říše zla.

V této podobě se objevila jako nepřátelský negativní protějšek Shekhinah („Boží přítomnost“), matky Izraelského národu. Kabalistický spis Zohar opakovaně staví bezbožnou Lilith, ženu lehkých mravů, do kontrastu se svatou, ušlechtilou a schopnou Shekhinah. V podstatě stejným způsobem je v křesťanské literatuře přirovnávána neposlušná, chtivá a hříšná Eva k poslušné a svaté Panně Marii.

Jako společnice Ďábla (či sukuba Adama), porodila Lilith každý den stovku démonických dětí (jak jí vyhrožovali tři andělé, kteří ji měli přivést zpátky). Tímto způsobem byla Lilith zodpovědná za zaplňování světa zlem.

Pokud se ptáte, proč se Lilith, první žena Adama, stala zlou, je to proto, že byla neposlušná svému manželovi. Právě kvůli své nezávislosti na Adamovi a kvůli tomu, že ji muž nemohl kontrolovat, je považována za „zlou“.

- "První lidé" - Adam, Eva a Lilith, 2. část Stejně jako Eva, a vlastně všechny tvrdohlavé ženy, je neposlušná Lilith vnímána jako neustálá hrozba pro Bohem nařízené poměry, které definovali muži.

Lilith je zobrazována jako nádherná, žádoucí žena, proti které měli muži a děti velmi málo možností, jak se bránit, jedinou ochranou bylo pár amuletů. Lilith ztělesňuje ženskou sexualitu mnohem více než Eva.

Legenda o Lilith má za cíl ukázat, jak je ženská sexualita rušivá a ničivá, pokud není kontrolována. Lilith upozorňuje na to, jak ženy, počínaje Evou, využívají svou sexualitu ke svádění mužů. Dodává nutný sexuální rozměr, který jinak v Genesis chybí. Příběh o stvoření, pokud je čten doslovně, nevykresluje Evu jako femme fatale, ale jako naivní a do jisté míry frigidní a pošetilou ženu. Aby mohla být Eva vnímána jako vypočítavá a zlá svůdnice, musela by mít povahové rysy Lilith.

Lilith je ve Starém zákoně zmiňována jen jednou. V Darbyho překladu Izajáše 34:14 je původní hebrejské slovo zapsáno jako „lilith“; když podle Izajáše přeměnil hněv Boží zem v pustinu: „Bude se zde zvěř z pouště setkávat se šakaly a divoké kozy na sebe budou pokřikovat; usadí se zde lilith a najde si místo k odpočinku.“ Toto slovo je jinde překládáno jako „výr“, „noční tvor“, „noční monstrum“ a „noční čarodějnice“.

zdrojový článek: www.witcombe.sbc.edu

překlad: Siw

REKLAMA

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*