Praindoevropština: jeden prajazyk Evropy a Asie

Před mnoha tisíci lety si byly jazyky evropských a asijských národů mnohem blíže než jsou v dnešní době. Vlastně se dá usuzovat a odvodit, že vznikly z jednoho civilizačního centra, neboť všechny obsahují určité jádro, které je všem společné. To zahrnuje jazyky germánské, slovanské, íránské, indické, řecký, romský a románské.

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

59 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

chia+maca - Praindoevropština: jeden prajazyk Evropy a Asie Vědci se domnívají, že toto civilizační centrum se nacházelo někde v oblasti současné Ukrajiny a odtud se kultura, jazyky a národy rozšířily do všech směrů. Druhou možností je, že dávný jazyk nepatřil jednomu etniku, ale byl jakousi univerzální mluvou mnohých národů po celé Asii, které nebyly oddělené, ale mezi nimiž probíhala komunikace. Jsou to vše jen hypotézy, nicméně stěhování národů v minulosti i kulturní výměna jsou faktem, známe to i z naší pověsti o příchodu Čechů. Podobné pověsti jsou pak i u dalších národů. 

Snadno si můžem vzpomenout, jak se čeština změnila během posledních sto let, anebo od středověku. Kdysi byla společná se slovenštinou a postupem času se oddělily a diverzifikovaly. Stejně tak ještě dříve byly jazyky polský, český a slovenský jedním a totožným a v pradávných dobách byl jazyk západních Slovanů stejný jako jazyk Slovanů balkánských a východních.

Angličtina a Němčina měly ve středověku původní stejný základ, stejně tak italština, španělština. Francouzština se spolu s nimi vyvinula z latiny. Kdy došlo k rozdělení latiny a řeckého jazyka se jen těžko odhaduje.

Stejně tak doby, kdy se jazyky slovanské vyskytovaly ve stejně formě jako pozdější latinsko-germánké jazyky. Víme, že i indický sanskrt je příbuzný s evropskou jazykovou skupinou. Víme ale, jak mohl tento pradávný společný jazyk vypadat?

Rekonstrukce je obtížná a musí zahrnovat znalosti lingvistiky ale i notnou dávku fantazie, schopnosti kombinatoriky a dedukční smysl hodný Sherlocka Holmese. Některá slova jsou celkem snadno odvoditelná. Např. slovo bratr se vyskytuje v těchto formách: Brother (angl.), Bruder (něm.), fráter (lat.), phral (rom.), frátér (řec.), brathir (staroirsky), bhratar (sansk.), brat (rus.), atd. Podobnost slov není náhodná. Všechna pocházejí ze společného základu, který můžeme identifikovat přibližně jako brater. Různými změnami a vývojem se tento původní výraz uzpůsobil do místních nářečí, která dnes známe jako samostatné jazyky. Ne všechna slova se dají takto rekonstruovat, bohužel takových je pouze malá část, s jistotou se to týká několika desítek, s většími pochybnostmi až stovek výrazů.

harmonizace728x90 - Praindoevropština: jeden prajazyk Evropy a Asie

V současnosti už existují slovníky praindoevropštiny a vědecké směry, které se výzkumem tohoto originálního jazyka zabývají. Mně osobně je tento jazyk sympatický, příjemně znějící a myslím, že i vám se zalíbí a bude vám připadat blízký a intuitivně srozumitelný. Je to tím, že je přirozenou součástí, ba základem všech našich jazyků, jakási pramatka jich všech.

Nakonec zde uvádím stručný slovníček pro ukázku (vlastní upravená verze).

ekpon = kůň
návmen (nájmen) = jméno
vothera = voda
čikwuolo = kolo
astera = hvězda
sol (solunc) = slunce
moensic = měsíc
mére = moře
théra = země
tréwo = strom
nokhsa = noc
longva = jazyk (řeč)
manuš = muž
nebuo = nebe
dolis = údolí
den = den
dévos = bytost nadpozemská
vakauwa = kráva
ojcho/ojchi = oko/oči
volena = vlna
ventr = vítr
sal = sůl
ova, ovesia = ovce
malokos = mléko
magazin - Praindoevropština: jeden prajazyk Evropy a Asie ejá = já
nijs = my
nustri = náš
vu = vy
vastri = váš
siánty = svatý
volchus (velchus, vetus) = starý
albea (labea, labua, aliba) = bílá
malo = málo
pauko = málo, pouze
meno = méně
maxim = největší
lakche = jezero
lekhis = lehký

Ladislav Zelinka

REKLAMA

Monoatomické zlato rozšiřuje vědomí

Zlato ormus 576x700web final hot 247x300 - Praindoevropština: jeden prajazyk Evropy a Asie 269b - Praindoevropština: jeden prajazyk Evropy a Asie  MONOATOMICKÉ ZLATO AKTIVUJE DNA

Již spící prorok Edgar Cayce hovořil o léčivém použití zlaté vibrační energie jako o léčbě koordinací impulzů v nervovém systému. Doktor Richard Gerber, autor knihy „Vibrační medicína“, říká, že monatomické zlato je produktem, vhodným pro jednotlivce, kteří se chtějí rozvíjet směrem k vyššímu vědomí, samoléčení a jsou na cestě duchovní transformace.

2665 - Praindoevropština: jeden prajazyk Evropy a Asie  OBJEDNEJTE SI ORMUS 27a1 - Praindoevropština: jeden prajazyk Evropy a Asie  monoatomické zlato

POŠTOVNÉ nad 1500 Kč ZDARMA, DÁRKY: nad 2000 korun MACA BIO 100 g, nad 2500 Kč Kotvičník extrakt 50% 20 g, nad 2500 Kč Camu Camu BIO 100 g v hodnotě 349 Kč.

REKLAMA

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

399 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*