Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při:
– očistě krve a celého organizmu od toxických látek především chemického původu (pocházejících i z nadměrného užívání chemických léků, alkoholu a nikotinu), otravy, nevolnosti, bolesti břicha, zácpy
– překyselení žaludku, žaludeční vředy
– záněty jater, žlučníku, žlučových cest
– záněty ledvin a močových cest, bolestivé močení a nutkání
– záněty ženských pohlavních orgánů, menstruační bolesti, výtoky (i ke koupelím)
– astma i bronchitida
– ekzémy, alergie, akné ,vyrážky různého druhu (i ke koupelím)
neurózy a neuralgie
– bolesti svalů a křeče (i ke koupelím)
– jako antioxidant
Manayupa je trvalá keřovitá rostlina rostoucí pouze v některých horských oblastech And, nejčastěji od 2.000 do 4.000 m.n.m. I přesto je však známa v celém Peru.
Její „sláva“ sahá až do časů Inků, kdy bylo její užívání privilegiem vyšších společenských vrstev a mělo částečně obřadní až kultovní charakter.
V jazyce quechua zní její název “runa mana yupana”, což znamená:” její vlastnosti jsou nesčetné”.
Manayupa má zelené, oválné lístky vyrůstající z ohebných, plazivých lodyh, dorůstajících do 50 cm délky. Lístky, plody i celá lodyha Manayupy jsou pokryty charakteristickými hustými chloupky.
Květy jsou drobné, převážně růžové. Semena jsou v malých, cca 3 cm velkých luscích. Husté kořeny rostou hluboko a díky tomu odolává i nedostatku vláhy. Uvádí se, že Manayupa může mít i temnější barvu lístků a modrobílé květy. Závisí to na místě výskytu Manayupy. Pro léčivé účely se sbírá a používá celá nadzemní část rostliny.
Za svou popularitu vděčí Manayupa především očistným vlastnostem. Z krve dokonale odstraňuje toxické látky, zejména chemického původu ale i pokrmového. Má vysoké přirozené vlastnosti močopudné, což usnadňuje a urychluje odstranění toxin z organizmu. Pomáhá i zlepšit funkce jater, čistí ledviny.
Složky obsažené v Manayupa mají účinky antiastmatické, antialergické, tonizační, antioxidační a protizánětlivé a díky tomu je nápomocná při zánětech jater, žlučníku, žaludku, ledvin, močových cest a pohlavního ústrojí (i při výtocích). Mimo to chrání sliznici trávicího traktu a reguluje tvorbu žaludečních kyselin při překyselení. Urychluje spalování tuků a je tedy nápomocná i při redukčních dietách.
Manayupa má i účinky spasmolytické, uvolňuje hladké svalstvo, pomáhá proti bolesti, při neurózách, dobře působí i na CNS. Je používána i při menstruačních bolestech. Díky obsahu taninů je využívána i jako prostředek k zastavení krvácení, urychluje procesy hojení ran. Může být použita k omývání i ke koupelím.
Tradičním indiánským využitím je také macerát v alkoholu (např. v rumu) užívaný při bolestech páteře.
Buďte první kdo přidá komentář