
POZADÍ: Obraz Kola Štěstěny je jedním z nejvíce užívaných a nejpůsobivějších témat středověké literatury a filosofie. V podstatě představuje proměnlivost života, přechodnost lidského panování pod božskou vládou nebes. Králové se možná vyšplhali k největším výškám, a přesto během okamžiku padají dolů. Bohyně Štěstěna, kdysi mocné božstvo, měla v křesťanském světě i nadále vliv na lidský osud. Je často zobrazována, jak stojí na vrcholu kola a ovládá osudy všech, otáčí kolem podle náhodných pohnutek.
V artušovské tradici se s ní rytíř Gawain, jeden z prvních, který se vypravil hledat Grál, setkává na velkém hradě. Tato bohyně zde sedí na vrcholu kola, a je zpola černá a zpola bílá, a neustále se mění podle toho, jak se kolo otáčí. Její proměnlivost je ještě potvrzena. když je líčena jako střídavě ohavná a překrásná. Ale když se v její blízkosti nachází Gawain, je krásná a ukazuje svou vnitřní zář Hledači Grálu. Uděluje mu rovněž moudrou radu, což Gawainovi později pomůže objevit skutečná tajemství posvátné nádoby a ukazuje, že na jeho straně stojí samá Štěstěna.
OTÁZKA GRÁLU: Jaké tě provází štěstí?
VÝZNAM: Kolo Štěstěny – jak jinak – představuje změnu, cykly, rozpuštění se jedné možnosti v druhou. Zde se mohou cesty Hledače rozbíhat; počáteční směr se může změnit a vést do nových oblastí. Přesto je tu také mocný smysl pro rozvoj, vyvíjející se model, který vyrůstá z rytmů volby a změny. V jakémkoli výkladu může tato karta smést celý význam a nasměrovat vykladače k novému aspektu jeho putování. Obecně to vede k většímu porozumění vnitřnímu smyslu otázky. Hledač vychází z vnucené volby jednání silnější než dřív; je vyzbrojen ještě větším odhodláním. Tradičně je tato karta dávána do souvislosti s dobrým zdravím a vrcholem dlouhého úsilí. | ZMĚNA VÝVOJ CYKLY PŘIZPŮSOBENÍ SE DUCHOVNÍ MOC |
z knihy TAROT GRÁLU od Johna Mattewse, vydané v roce 2008 vydavatelstvím Synergie CZ
Buďte první kdo přidá komentář