
Možná to znáte i vy sami. Přijdete do restaurace a první věc, která vás trefí do oka, je partička teenagerů hned u prvního stolu. Místo živé konverzace všichni tiše mačkají svůj mobil. Jediná interakce spočívá v tom, že jeden druhému ukáží třeba vtipný obrázek, což na chvíli přeruší onu podivnou agónii. Po krátkém zasmání se ovšem opět pohrouží do virtuálního světa. Někteří dokonce chatují mezi sebou, i když sedí u jednoho stolu.
Hiaso Ishii podotýká, že obsah komunikace přitom ani není podstatný. „Na čem jedině záleží, je zůstat v kontaktu,“ vysvětluje sociolog. Hlubší konverzaci podle něj nahrazuje povrchní komunikace, což povede ke zhoršení kvality vztahů a ohrožení struktury společnosti.
Ačkoliv průzkum se týkal japonských dětí, například britští experti potvrzují, že stejný trend je možné pozorovat rovněž v této ostrovní zemi a nejen v ní. „Děti nechtějí mít pocit, že nejsou součástí skupiny. Bez telefonu by se cítily odstrčené. Je to něco jako elektronický kmenový buben. Děti jej používají, aby udržely kontakt se širokou skupinou známých. Když se potkají, znají nejnovější drby a zprávy,“ míní dětský psycholog David Lewis.
Tvrdí, že mobil má nepříznivý vliv na sociální dovednosti dítěte. „Chcete-li vytvořit skujtečné přátelství, musíte investovat čas s lidmi, dělat věci společně,“ zdůrazňuje Lewis.
Děti tak podle něj mají sice hodně známých, ale málo přátel. „Nahrazují kvalitu kvantitou,“ dodává Lewis.
Přeložena jeho slova do češtiny – děti čím dál více vidí smysl života ve stoupání na žebříčku popularity a nikoliv v kvalitních a hlubších vztazích. Ne, že by tomu bylo v minulosti jinak, ale v dnešní době je to mnohem více markantnější. (amb)
zdroj:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-45763/Youngsters-addicted-mobile-phones.html
Buďte první kdo přidá komentář