Zásadní otázka: Co je a co není meditace

Zenová meditace není ničím zvláštním. Cesta zenu může zahrnovat formální meditaci vsedě, stejně jako jezení, stání, chození, ležení, hraní tenisu. Co není zenem? Mnoho lidí má však o meditaci utkvělé představy a ulpívá na nich. Lidé se dozví o slovech zenového mistra Nam Čeona „Každý den je dobrý den“ a používají je jako výmluvu, když se chtějí vyhnout silné praxi.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jiní lidé naproti tomu učí, že zen pro vás musí být tvrdou tělesnou praxí. Mnoho zenových studentů si myslí, že zen je nějaký druh speciálního samurajského výcviku. Věří pouze silné meditaci vsedě – jedna pozice a vždy bez hnutí. Jeden můj žák, mnich, si během praxe v Japonsku zničil čéšky u obou kolen, protože mu kterýsi slavný róši řekl, že dokud si žák během sezení v plném lotosu nezničí čéšky, nebude mít vůli dosáhnout osvícení. Tento druh učení je nejhorší zenovou nemocí! Znamená připoutanost k formě a utrpení. Říkáme tomu také připoutanost k sezení těla.

Před mnoha lety žil v Číně jistý mladý mnich, který proslul svým velmi tvrdým cvičením. Od rána do večera seděl v meditaci v chrámu svého učitele Sedmého patriarchy. Proslýchalo se, že dokonce ani neulehne k spánku. Všichni věřili, že tento mnich je z celého chrámu tím nejhorlivějším žákem, neboť stále, ať se děje cokoli, sedí v meditaci.

Jednoho dne se Patriarcha rozhodl, že se na vlastní oči přesvědčí o praxi tohoto mladého horlivého mnicha. Když vstoupil do mnichovy cely, nalezl jej ponořeného v hluboké meditaci.

„Co děláš?“ zeptal se.

Mladý mnich odpověděl: „Sedím zen.

„Jaký je smysl zenového sezení?“

„Chci se stát buddhou.“

„Ach, to je báječné,“ řekl Patriarcha. A aniž by cokoli řekl, odešel do zahrady a přinesl si odtud kámen a kus střešní tašky a začal je o sebe třít.

Skřípání vytrhlo mladého mnicha z jeho klidu a míru. Snažil se zvuk nevnímat, ale Patriarcha pokračoval v tření kamene o střešní tašku. Byl to hrozný skřípot! Po několika minutách už to mnich nevydržel: „Učiteli, co to děláte?“

Patriarcha odpověděl: „Snažím se vyrobit zrcadlo."

REKLAMA
samolepka květ života - Zásadní otázka: Co je a co není meditace

„To nejde. Copak lze vyrobit zrcadlo třením střešní tašky?“

„Nápodobně – copak se lze stát buddhou sezením zenu?“

Tato slova mladého mnicha ohromila. Poklonil se svému učiteli:
„Kde je v mé praxi chyba? Prosím, pouč mě.“

„Když se kůň zdráhá táhnout káru, práskneš bičem do káry nebo do koně?“

„Mistře bylo by bláznovství práskat do káry.“

„Stejným způsobem bys měl nahlížet na meditační praxi. Kára je tvé tělo a kůň je jako tvá mysl. Jestliže chceš porozumět svému pravému Já, musíš vložit úsilí do nalezení své mysli a ne jenom nutit své tělo.“

Nad těmi slovy se mnichova mysl otevřela. Od té chvíle meditoval správně a později dosáhl osvícení a Sedmý patriarcha mu předal dharmu. Známe jej jako Ma Džoa, jednoho z největších zenových mistrů, jaký kdy žil.

Skutečný zen znamená sezení mysli. Je udržováním nehybné mysli vždy a všude. Nezávisí na žádné pozici.

Zenový mistr Seung Sahn

převzato z webu kwanumzen.cz

REKLAMA

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*