Větry spalují kalorie? Vědci mají odpověď

Všichni je máme: Větry, prdy, flatuláty - jakkoliv jim říkáte, unikající plyn je zkrátka součástí života lidských bytostí (pro zajímavost: podle Clevelandské kliniky má průměrný člověk větry 23 krát denně, takže je to skutečně nevyhnutelné). Ale právě proto, že se to děje tak často - téměř jednou za hodinu! - tak trochu se nabízí otázka: Přináší větry nějaký prospěch, kromě onoho sladkého pocitu úlevy? Možná, že se při jejich vypouštění pálí nějaké kalorie navíc?

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč


Větry spalují kalorie? Vědci mají odpověď.
Větry spalují kalorie? Vědci mají odpověď. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

A jak se ukazuje, jde o poměrně běžnou otázku – alespoň na internetu. Tomuto problému se na redditu věnují celá vlákna a jedno dokonce na základě screenshotu z Googlu tvrdí, že “vypuštěním jednoho větru se spálí přibližně 67 kalorií.” Zcela zřejmě se jedná o záležitost, která si žádá profesionální vysvětlení, takže jsme se vydali za expertem, abychom zjistili, zda větry skutečně pálí kalorie, nebo jsou to jen plané řeči.

Nejdříve to nejdůležitější: co jsou to vlastně větry?

V zásadě je to proces, při kterém se tělo zbavuje přebytečného plynu. Větry, také známé jako flatuláty přicházejí ve chvíli, kdy máte v žaludku anebo ve střevech nadbytečný plyn,” říká Tanya B. Freirich, MS, RD, nutriční poradkyně v New Yorku a registrovaná dietní poradkyně pro Sweet Nova. “Plyn vypouštěný skrze váš anus pak vytváří větry.”

Přebytečný plyn může vznikat z mnoha různých příčin jako je špatné vstřebávání potravy, zvýšený příjem vlákniny nebo polykání velkého množství vzduchu při jídle.

“Běžným příkladem špatného vstřebávání potravy je laktózová intolerance,” vysvětluje Freirich. “Bez správných enzymů tělo neumí správně strávit mléčný cukr (laktózu) a při fermentaci těchto cukrů potom vzniká přebytečný plyn v zažívacím traktu.”

Brukvovitá zelenina jako kapusta, zelí, brokolice a květák jsou dobře známé tím, že způsobují tvorbu většího množství plynu. Další jídla, která často působí zápach, jsou fazole a sušené ovoce. “Brukvovitá zelenina a fazole jsou zdrojem rafinózy (cukru) a vlákniny, která může vytvářet přebytečný plyn,” říká Freirich. “Mnoho ovoce, obzvláště sušeného, je zdrojem sorbitolu, cukerného alkoholu, který může způsobovat zvýšenou plynatost.”

Takže spalují prdy kalorie?

Bohužel zde není prostor pro debatu: Větry nespalují žádné měřitelné kalorie. “Ačkoliv by to na větry vrhlo poněkud lepší světlo, větry kalorie nespalují,” říká Freirich. Je to proto, že spalování kalorií je způsobeno aktivací svalů a větry odcházejí, když jsou řitní svaly povolené, dodává. Dokonce ani když se snažíte nějaký plyn vytlačit, nespalují se žádné kalorie.

To však nevylučuje fakt, že se po větrech alespoň cítíte lehčí a když vaše tělo uvolní onen uvězněný plyn, může to zmírnit nadýmání.

Další věc, které byste měli věnovat pozornost: Pokud cítíte, že trpíte větry častěji, než obvykle – nebo pokud jsou doprovázeny častějšími pohyby střev, pokud bezdůvodně ztrácíte na váze nebo máte dokonce krev ve stolici, měli byste ihned navštívit lékaře, protože to může být příznakem většího problému.

Avšak cesta ke zhubnutí přes větry určitě nepovede. (zdroj: health.com)

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*