Spojené státy chtěly zakázat kratom, ale couvly

Americký Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) vzal zpět své hojně kritizované rozhodnutí, že zakáže užívání kratomu, což je rostlina, o níž výzkumníci tvrdí, že může pomoci zmírnit dopady závislosti na opiátech a také tlumí bolesti.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Rozepře kolem kratomu, který je v České republice legální, započaly letos v srpnu, když DEA oznámila, že k 30. září má v plánu zařadit kratom do regulační kategorie s nejvyšším omezením. „Od zveřejnění tohoto oznámení však DEA obdržela mnohé komentáře veřejnosti zpochybňující tento záměr,“ napsal zastupující správce Chuck Rosenberg ve svém oznámení. A zároveň požadoval, aby agentura před přijetím dalších opatření zvážila tyto komentáře a přidružené informace.

Úřad nakonec rezignoval na základě bouře nevole, který uvažovaný zákaz vyvolal mezi veřejností. Podle experta na drogovou politiku Johna Hudaka je tento krok šokující. „DEA není typem organizace, která by měnila svá rozhodnutí, ať už jsou fakta jakákoliv,“ prohlásil.

Mluvčí Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami zatím na žádosti o komentář dosud neodpověděl.

Co je vlastně Kratom?

Kratom je rostlina pocházející z jihovýchodní Asie příbuzná kávě. Obsahuje množství chemických složek, které po požití působí podobně jako opiáty.

Lidé, kteří jej berou, tvrdí, že jim kratom pomohl překonat závislost na opiátech nebo alkoholu a léčit jinak nezvladatelnou bolest. Výzkumníci říkají, že jejich práce s kratomem by možná mohla vést k vývoji nenávykových alternativ silných opiátových analgetik. Zařazení kratomu do regulační kategorie s nejvyšším omezením by ochromilo jejich možnost studovat tuto drogu, říkají.

Kratom – přírodní lék proti depresi a bolestem (1)

Kratom – přírodní lék proti depresi a bolestem (2)

Kratom – přírodní lék proti depresi a bolestem (3)

Američtí zákonodárci patřili mezi ty, kteří vyjádřili svou nelibost se záměrem DEA zakázat kratom. Skupina 51 amerických kongresmanů napsala DEA, že tento její krok ohrožuje transparenci procesu zařazování látek na seznam a jeho citlivost k názorům občanů a vědecké komunity.

Další skupina 9 senátorů uvedla na adresu DEA, že užití takové mimořádné pravomoci vůči přírodní látce je bezprecedentní a požadovala, aby úřad své rozhodnutí přehodnotil.

DEA nyní vyhradila období do 1. prosince 2016 pro veřejnou diskuzi. Žádá také Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby uspíšil vypracování vědeckého a léčebného hodnocení a soupisu doporučení pro aktivní chemické složky obsažené v kratomu.

Do konce tohoto období se může stát mnoho věcí. DEA se může natrvalo rozhodnout zařadit tuto rostlinu do regulační kategorie s nejvyšším omezením, což bude vyžadovat další časové období pro vyjádření zákonodárců a veřejnosti. Nebo se může rozhodnout zařadit kratom na přechodnou dobu, což by nevyžadovalo žádné další vyjádření. Může také ponechat kratom neregulovaný.

Zastánci užívání kratomu, kteří tvrdí, že jim rostlina pomáhá léčit bolest, a že díky ní přestali brát silnější a smrtící opiátová analgetika, jsou nadšení.

„Mám slzy v očích,“ napsala v e-mailu Susan Ash z amerického sdružení uživatelů kratomu. „Naše hlasy byly vyslyšeny, ale stále před sebou máme dlouhou cestu.“

Zákonodárci kritizující počáteční oznámení zákazu kratomu jsou také potěšeni. „Zainteresovaní občané napříč celou zemí to řekli jasně: chtějí, aby v případě vlastností kratomu s život zachraňujícím potenciálem naslouchala DEA vědeckým poznatkům,“ napsal v e-mailu senátor Mark Pocan.

Výzkumníci tento krok vítají, ale poukazují na to, že budoucnost jejich práce s rostlinou je nejistá.

„Je to jistě pozitivní vývoj,“ napsal v emailu Andrew Kruegel z kolumbijské univerzity. Kruegel je jedním z výzkumníků pracujících na vývoji analgetik nové generace založených na složkách obsažených v kratomu.

Říká, že posouzení této drogy, které vydá FDA, bude mít na rozhodnutí DEA velký vliv. Jenomže důkladné a kontrolované testy, na něž se v podobných případech FDA odvolává, pro kratom zkrátka neexistují.

„Myslím, že ve Spojených státech bohužel nemáme dobrý regulační rámec pro podobné situace nebo přijetí zlaté střední cesty mezi úplným zákazem drogy a jejím ponecháním bez regulace,“ míní Kruegel.

„Tak jako tak je FDA spíše vědecká než represivní agentura, takže věřím, že nyní vnesou do tohoto důležitého rozhodnutí o pravidlech serióznější stanovisko.“

Klinický psycholog Marc Swogger, který uveřejnil výzkum o užívání kratomu a dřívější rozhodnutí o zákazu této rostliny nazval šíleným, napsal: „To rád slyším. Je to krok správným směrem a mé díky patří lidem, kteří otevřeně vystoupili proti zařazení této rostliny na seznam. Vláda by teď kromě dostupných vědeckých údajů o kratomu, kterých není mnoho, měla vzít v potaz také širší dopad kriminalizace jeho užívání na postižené občany.“

zdroj: www.washingtonpost.com

překlad: ScoreV

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*