Sociopat versus psychopat: Jaký je rozdíl?

Nejspíš jste už slyšeli někoho nazvat jiného člověka „psychopatem“ nebo „sociopatem“. Co však tato slova znamenají? V oficiální příručce duševního zdraví, Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch, tyto definice nenaleznete. Místo nich používá jiný termín: antisociální porucha osobnosti.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Většina expertů věří, že psychopaté a sociopaté sdílejí podobnou sadu vlastností. Tito lidé mají velmi slabý vnitřní smysl pro to, co je správné a co nesprávné. Zároveň se zdá, že nerozumějí pocitům jiných lidí a nesdílejí je. Avšak existuje mezi nimi několik rozdílů.

Mají svědomí?

Klíčový rozdíl mezi psychopatem a sociopatem spočívá v přítomnosti či absenci svědomí – toho slabého vnitřního hlásku, jenž se ozývá, když děláme něco zlého, říká L. Michael Tompkins, EdD, který je psychologem v Sacramento Count Mental Health Treatment Center.

Psychopat nemá svědomí. Pokud vám lže, aby vám mohl vzít peníze, nebude pociťovat žádné morální zábrany, ačkoliv je umí předstírat. Může pozorovat druhé a potom ovlivňovat jejich jednání tak, aby nebyl odhalen.

Sociopaté svědomí mívají, avšak slabé. Sociopat může chápat, že brát vaše peníze je špatné a může cítit i nějakou vinu nebo výčitky svědomí, avšak to jej neodradí.

Jak sociopat, tak psychopat postrádají empatii, schopnost vcítit se do něčí kůže a pochopit, jak se cítí. Psychopat však bere na druhé menší ohledy, říká Aaron Kipnis, PhD, autor Midasova komplexu. Lidé s tímto typem osobnosti vidí druhé jako objekty, jež mohou využívat ke svému prospěchu.

Nebývají vždy agresivní

Ve filmech a televizních pořadech jsou psychopaté a sociopaté obvykle darebáci, kteří zabíjejí nebo mučí nevinné lidi. V reálném životě mohou být někteří lidé s antisociální poruchou osobnosti násilní, ale většina z nich agresivní není. Místo toho používají manipulaci a chovají se lehkomyslně, aby dostali, co chtějí.

„V nejhorších případech jsou to chladní vypočítaví zabijáci,“ říká Kipnis. „Ostatní,“ říká, „jsou zruční ve šplhání po kariérním žebříčku a neváhají po cestě vzhůru někomu ublížit.“

Podpořte prosím tvorbu magazínu Energie života nákupem v eshopu Energie života. Děkujeme.

Pokud podobné znaky vídáte u svých rodinných příslušníků nebo spolupracovníků, nejspíš vás teď napadá, že žijete nebo pracujete s psychopatem nebo sociopatem. Ale prostý fakt, že je někdo zlý nebo sobecký, nemusí nutně znamenat, že má psychickou poruchu.

„Chladnokrevní psychopaté, zbrklí sociopaté“

Odhalit psychopata není snadné. Mohou být inteligentní, okouzlující a mohou výborně maskovat emoce. Mohou předstírat, že o vás mají zájem, ale ve skutečnosti je nezajímáte.

„Jsou to schopní herci, jejichž jediným cílem je manipulovat lidi za účelem osobního prospěchu,“ říká Tompkins.

Sociopaté mají horší schopnost spolupráce. Dávají najevo, že mají zájem pouze o sebe a o nikoho jiného. Často obviňují druhé a pro vlastní chování hledají výmluvy.

Někteří experti vidí sociopaty jako „zbrklé.“ Jednají, aniž by přemýšleli o tom, jak to ovlivní druhé.

Psychopaté bývají „chadnější“ a vypočítaví. Pečlivě plánují své tahy a k dosažení svých cílů plánovaně využívají agresi. Pokud například prahnou po penězích nebo pozici v zaměstnání, zosnují plán, jak odstranit z cesty veškeré bariéry, i kdyby to mělo stát jiného člověka práci nebo reputaci.

Rozdíly ve fyziologii mozku

Nedávné studie naznačují, že mozek psychopata vykazuje odlišnosti od normálu. Může mít fyzické odchylky, které těmto lidem znesnadňují vcítit se do strádání druhých.

Tyto odchylky mohou dokonce pozměnit základní tělesné funkce. Pokud například většina lidí vidí ve filmu krev nebo násilí, jejich srdce začne tlouci rychleji, zrychlí se i dech a dlaně se začnou potit.

Psychopat má přesně opačnou reakci. Zklidní se. Kipnis říká, že tato vlastnost pomáhá psychopatům necítit strach a chovat se riskantně.

„Nemají strach z důsledků svého jednání,“ říká.

zdroj: http://www.webmd.com

překlad: Honzoid

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*