Tento pár tvrdí, že široce využívaný zemědělský pesticid glyfosát, který je součástí oblíbeného herbicidu Roundup firmy Monsanto – je zodpovědný za jejich non-Hodgkinův lymfom.
O dva dny později byla zveřejněna studie, která naznačuje, že glyfosát má spojitost s dalším zdravotním rizikem, může u lidí vyvolat ztučnění jater (stearózu).
Manželé používali herbicid, aniž by tušili, jak je ohrožuje na zdraví
Více než třicet let Alva a Alberta Pilliodovi používali tento herbicid při péči o svůj pozemek v Severní Kalifornii. Nikdo je neupozornil, aby při manipulaci s přípravkem používali rukavice nebo jiné ochranné pomůcky. A pak onemocněli.
V roce 2011 Alvovi diagnostikovali rakovinu krve zvanou non-Hodgkinův lymfom. O čtyři roky později onemocněla stejnou chorobou i jeho žena Alberta.
Manželé věří, že za jejich nemoc může Roundup. oblíbený herbicid, jehož aktivní složkou je glyfosát, široce využívaný zemědělský pesticid. 13. května dostali více než 2 miliardy dolarů odškodného, které vysoudili v procesu proti firmě Monsanto, výrobci Roundupu. Tuto firmu nyní vlastní koncern Bayer.
Porota: Roundup byl příčinou
Porota rozhodla, že Roundup hrál při vzniku rakoviny u manželů “zásadní roli”. Vynesl tak jeden z prvních verdiktů z tisíce podobných soudních žalob vznesených proti Monsantu.
Tyto žaloby jdou v ruku v ruce s nárůstem vědeckého zkoumání zdravotních rizik souvisejících s vystavením se přípravku Roundup.
Dva dny po verdiktu v případu Pilliodových zveřejnil časopis Klinická gastroenterologie a hepatologie studii, která poukazuje na možné spojení mezi glyfosátem a další vážnou hrozbou pro zdraví – ztukovatěním jater.
Výzkumníci provedli rozbor moči téměř stovky pacientů s nealkoholickým ztučněním jater. Přišli na to, že úrovně glyfosátu byly vyšší u pacientů se zánětem a poškozením jater, než u ostatních, jejichž játra byla v pořádku. Výsledky byly nezávislé na věku, rase a indexu tělesné hmotnosti.
Stearóza je nejběžnější formou onemocnění jater. Jen ve Spojených státech jí trpí až 100 milionů lidí. U pacientů s touto nemocí, která se projevuje zánětem a poškozením jater, mají vyšší pravděpodobnost vzniku cirhózy (pokročilého zjizvení jater) a rakoviny jater.
Tato studie je další rovinou v debatě o glyfosátu, která se z větší části soustředila na nejisté spojitosti s rakovinou.
Roundup je karcinogen, tvrdí odborníci
Mnoho obav ohledně tohoto pesticidu je soustředěno ve zprávě zveřejněné Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC) Světové zdravotnické organizace. Tvrdí, že tato chemikálie je “pro lidi zřejmě karcinogenní.” Agentura Reuters později tuto zprávu přezkoumala. Shledala, že IARC pozměnila ty části dokumentu, které neodpovídaly jejím závěrům.
„Skeptici“ se okamžitě tohoto přehmatu chytili. Harvardský profesor pro environmentální rizika již dříve řekl webu Business Insider, že IARC byla “světově proslulá a důvěryhodná” instituce, na jejíž zjištění spoléhali vědci zkoumající rakovinu z celého světa.
“Od prvního dne neměla firma Monsanto nejmenší zájem na tom, aby zjistila pravdu o bezpečnosti Roundupu,” reagoval ale právník Pilliodových ve svém vyjádření k rozsudku. “Místo aby investovala do spolehlivého výzkumu, investovala miliony do útoku na vědu, která ohrožovala jejich byznys.”
Ve světle tohoto výroku je tak krajně podezřelé, že organizace jako Evropská komise, Kanadská regulační agentura pro nakládání s prostředky hubení škůdců a plevele a Mezinárodní program chemické bezpečnosti Světové zdravotnické organizace, ty všechny se shodly na tom, že glyfosát nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví.
Koncern Bayer v reakci na rozsudek v kauze Pilliodových citoval závěr Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Neshledala “žádná rizika pro veřejné zdraví ve spojitosti s aktuálním registrovaným využíváním glyfosátu”.
Jenže v roce 2017 byly zveřejněny dokumenty jejichž obsahem byla konverzace mezi Monsantem a federálními regulátory. Naznačuje, že vyšší úředník agentury EPA se pokusil ututlat federální studii o škodlivosti glyfosátu.
Od té doby, co Monsanto v srpnu prohrálo svůj první soudní případ týkající se Roundupu, hodnota akcií koncernu Bayer klesla asi o 35 %. V návaznosti na poslední verdikt poklesly akcie společnosti Bayer téměř o 10%. (zdroj: businessinsider.com)
Buďte první kdo přidá komentář