
Nedávno jsme psali o tom, že řepkový olej v rozporu s tím, co tvrdí média, vlastně poškozuje srdce a kardiovaskulární systém. Jedná se o produkt genetického inženýrství odvozený od speciálně vyšlechtěné rostliny řepky a před tím, než se dostane na pulty obchodů, prochází intenzivním zahříváním a chemickými procesy.
Víme, že tento olej v žádném případě není prospěšný srdci, ale zde problém nekončí.
Dezinformace o řepkovém oleji
Na internetu jsou tuny dezinformací o řepkovém oleji. Dost na to, aby se z toho člověku zatočila hlava. Mrzí mne, že většina těchto nesprávných informací pochází z webů alternativní medicíny a rozhodně lidem nepomáhá činit informovaná rozhodnutí.
Jedním z příkladů zkreslování informací je, že řepka obsahuje „neblaze proslulou zbraň chemického boje yperit (hořčičný plyn)“, protože patří do stejné čeledi brukvovitých jako hořčice setá. Znamená to snad, že brokolice a zelí jsou také zbraněmi terorismu? Patří totiž do stejné čeledi rostlin. Měl bych snad padnout do zákopu hned jak odhodím listy hořčice na kompost?
Dalším je tvrzení, že řepka se dříve užívala jako krmivo pro dobytek a je proto skutečnou příčinou nemoci šílených krav. Tato fáma říká, že příznaky nemoci šílených krav vymizely, když se řepka přestala zkrmovat. Tato často opakovaná informace pochází z knihy Znovu mladý od Johna Thomase a je obtížné ji ověřit. Když byla tato odrůda řepky poprvé uvedena, krmila se jí i prasata, takže proč se neobjevila nemoc šílených prasat? Zde si můžete přečíst Thomasovu verzi a napsat nám, co si o tom myslíte. (Může být pravda, že řepka způsobuje mozkové potíže které jsou podobné příznakům nemoci šílených krav.)
A nakonec největší zdroj dezinformací pochází z mainstreamu a lékařských komunit, které propagují řepkový olej jako srdci a zdraví prospěšný. V tomto videu se můžete přesvědčit, že řepkový olej prochází dlouhým procesem zpracování zahrnujícím průmyslové chemické koupele, které na seznamu ingrediencí nenaleznete.
Jak však uvidíte, toto stále ještě nejsou hlavní důvody, proč se řepkovému oleji vyhnout.
Řepkový olej je spojován s alzheimerem
Nedávný výzkum tvrdí, že diety s vysokým obsahem tuků lze spojovat se zhoršováním patologie alzheimerovy choroby. Nemluvíme zde však o zdravých tucích, jaké jsou například v avokádu, oříšcích a v kokosovém oleji. Když se podíváte na klasický český tučný jídelníček, odkud pochází většina tuků?
- smažená jídla
- rychlé občerstvení
- nezdravá jídla
Řepkový olej je díky své nízké ceně novým favoritem restaurací s rychlým občerstvením. Je to skutečně jen náhoda, že v současné době množí výskyt zánětlivých onemocnění?
To však není všechno, studií řepkového oleje je více
Nezávislá studie publikovaná v časopise Sientific Reports v prosinci 2017 prokazuje, že konzumaci řepkového oleje lze spojovat se zhoršením paměti, zhoršenou schopností učení a dokonce s přibýváním na váze.
Forbes píše:
Výzkumníci zkoumali na myším modelu vliv obyčejného jídelníčku oproti jídelníčku s vysokým obsahem řepkového oleje na mozkovou tkáň. Jedna skupina myší dostávala lidský ekvivalent dvou lžiček řepkového oleje, druhou skupinu krmili normální stravou. Obě skupiny vědci sledovali šest měsíců.
Na konci studie výzkumný tým zjistil, že myši krmené řepkovým olejem měly významně horší pracovní paměť, než kontrolní skupina. Jejich mozky navíc vykazovaly úbytek specifického peptidu, amyloid-beta 1-40, o němž výzkumníci říkají, že vede k nárůstu toxických amyloidních proteinů spojovaných s alzheimerovou chorobou.
Jídla zatížená řepkovým olejem jsou spojována s nižším IQ a depresí
Nejvíce řepkového oleje nalezneme v rychlém občerstvení. V jiné studii se zjistilo, že řepkový olej snižuje budoucí IQ náctiletých a na mozek má trvalý dopad.
Rychlé občerstvení má spojitost s depresí a pravděpodobně je to kvůli jeho vlivu na vnik zánětu. V roce 2012 byla nalezena spojitost mezi konzumací jídel z rychlého občerstvení a depresí. Tato spojitost byla několikrát potvrzena, naposledy v září 2018.
Nezávislá sociální síť duševního zdraví Psych Central k dřívější studii napsala:
Studie shledala, že konzumenti rychlého občerstvení mají o 51 % vyšší pravděpodobnost rozvoje deprese než lidé, kteří rychlé občerstvení nejedí, nebo ho jedí minimálně.
Navíc je spojení mezi rychlým občerstvením a depresí tak silné, že „čím více rychlého občerstvení konzumujete, tím větší je riziko vzniku deprese,“ říká Almudena Sánchez-Villegas, Ph.D., vedoucí autorka studie.
Je zde i riziko rakoviny
Některé rostlinné oleje obsahují polynenasycené tuky, které jsou citlivé na přehřátí a poté jsou karcinogenní.
Nejen, že se řepkový olej zahřívá na vysoké teploty při svém průmyslovém zpracování, ale pak je ještě opakovaně zahříván při smažení jídla. Takový proces uvolňuje toxické složky, které jsou dnes spojovány s rakovinou, srdečními chorobami a mozkovými problémy.
Noviny The Sydney Morning Herald o tom v roce 2015 napsaly:
Podle předních vědců vede příprava jídla na rostlinných olejích k uvolňování toxických chemikálií spojovaných s rakovinou a dalšími nemocemi. Ti dnes doporučují smažit jídlo na olivovém či kokosovém oleji. Výsledky série testů ohrožují oficiální prohlášení, že oleje bohaté na polynenasycené tuky – jako je kukuřičný a slunečnicový olej – jsou pro zdraví lepší, než nasycené tuky. Vědci zjistili, že zahřívání těchto rostlinných olejů způsobuje uvolňování vysokých koncentrací chemikálií zvaných aldehydy, které jsou spojovány s nemocemi jako je rakovina, srdeční choroby a demence.
Přišlo se na to, že hranolky smažené na rostlinném oleji jako je kukuřičný nebo slunečnicový či řepkový mohou vytvářet 100 až 200 krát více aldehydů, než je bezpečný denní limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Naprosto nejhůře dopadl kukuřičný olej, naopak za nejbezpečnější olej lze považovat ten kokosový.
Je všechen řepkový olej žluklý?
Vzhledem k vysoké míře zpracování a odstraňování zápachu, kterým musí řepkový olej projít, jej mnozí považují za žluklý dokonce dříve, než jej otevřete. Navíc je vinou svého omega-3 profilu náchylný k rychlejšímu zkažení. Jiným výrazem pro „žluklý“ může být „zoxidovaný.“
Harvardští experti zjistili, že nenasycené omega-3 kyseliny a další prospěšné látky se v procesu průmyslového zpracování a opakovaného zahřívání ničí.
Když ve vašem těle něco oxiduje, znamená to poškození vašich buněk a tkání, obzvláště v oblastech bohatých na tuky jako je váš mozek. Víte, co se stane s jablkem na vzduchu? Oxidace je proces, který způsobí, že jablko ztmavne a zkazí se. Když konzumujete rostlinné oleje, které jsou zoxidované vlivem tepla a světla při svém zpracování, vystavujete své vlastní zdravé tkáně nestabilním látkám, které je poškozují. (Z knihy The Mood Cure od Julia Ross).
Jak se řepkovému oleji vyhnout
Seznam veškerých jídel a značek, které obsahují a používají řepkový olej by byl pro tento článek příliš dlouhý.
Své srdce a mozek ochráníte, když se vyhnete následujícím jídlům. Odškrtejte si všechny položky na seznamu:
- Rychlé občerstvení.
- Smažená jídla.
- Restaurace, které používají a opakovaně používají levné oleje.
- Barové občerstvení jako jsou bramborové lupínky.
- Sladké pečivo, sladkosti a krekry.
- Pečená a konzervovaná jídla – muffiny, bagely, kávové koláčky apod.
- Salátové dresingy, šlehané dresingy a majonézy.
- Krekry ke kávě.
- Chipsy, svačinkové občerstvení a mražené produkty.
Chraňte svůj mozek a zvolte zdravé tuky a postupy
Čím více se začnete přiklánět ke skutečnému jídlu nebo organickému jídelníčku a připravovat si jídlo doma, tím menší je pravděpodobnost, že se vystavíte zánětlivým a karcinogenním rostlinným olejům.
Následující zdroje tuku jsou prokazatelně bezpečné k požití, restování a pečení:
- kokosový olej
- avokádový olej
- máslo ghí
K výrobě majonéz nebo k použití ve studené kuchyni zvažte tyto zdravé tuky:
- olivový olej
- avokáda
- konopný olej
- olej z vlašských ořechů
- kokosový olej
- ořechová másla
Kam patří jídlo s řepkovým olejem, včetně organického?
Do koše.
Přesně tak. Do koše.
A určitě nepatří do obchodu se zdravou výživou. Stejně tak veškeré ořechy v čokoládě, jogurtu a dalších polevách, které často obsahují řepkový a slunečnicový olej a hromadu rafinovaného cukru. Pokud jste majitelem zdravé výživy a něco takového prodáváte, okamžitě tento sortiment zrušte. V opačném případě se dopouštíte hrubého pokrytectví, když svůj obchod nazýváte zdravou výživou.
Bude trvat dlouho, než se podaří přesvědčit společnosti vyrábějící zdravé jídlo, aby přestaly užívat řepkový olej. Používají jej proto, že je levný a mohou se vézt na vlně jeho „zdravé“ pověsti. Avšak majitelé obchodů se zdravou výživou by se měli řídit poněkud jinými zásadami.
Když vidíte, že společnosti vyrábějící zdravé jídlo používají stejné žluklé a vysoce zahřívané oleje jako řetězce s rychlým občerstvením, mějte se na pozoru.
Další známkou toho, že producenti jídla chtějí podlomit vaše zdraví, je jejich euforie z řepkového oleje.
Používáte řepkový olej?
Přesvědčil vás tento článek o škodlivém vlivu řepkového oleje na zdraví? Jaké oleje používáte při přípravě svého jídla? (zdroj: galacticconnection.com)
Dobrý den, vaše články jsou často velmi zajímavé, avšak chybí mi tam odkaz na původní zdroje. Citovat noviny není úplně dobrá známka kvality. Pokud čerpáte z impaktovaných časopisů, které jsou několika recenzenty posuzovány o jejich správnosti, proč nedáváte za příslušné části odkaz? Čtenář by si tak mohl přečíst původní vědecké stidie 😉
Dobrý den, děkujeme za pochvalu. Co se týče odkazů, jsou uvedené přímo v samotném textu. Jsou tučně zvýrazněné, zeleným písmem.
Nevím co si mám myslet o Vašem příspěvku na téma řepkový olej.To co jsem si tu přečetla dělá z tohoto oleje,podle Vás, něco životu nebezpečného.Kdyz čtu články na jiných stránkách,nebo v časopisech tak naopak řepkový olej chválí,jako jeden z nejlepších v teple i studené kuchyni.Kdo teda lze a kdo mluví pravdu?
Dobrá otázka, na kterou si ale budete muset odpovědět sama. Menší nápověda jen zní – kdo má v České republice největší prospěch z produkce řepkového oleje a zároveň takové zdroje financování, aby si propagaci konzumace řepkového oleje dokázal zaplatit, a pokud možno co nejvíce z našich daní?
Přeci Agrofert s panem Babišem
Vaše nápověda celý článek degraduje na bič na Babiše. Přitom o škodlivosti nejen řepkového oleje lze psát mnohem fundovaněji čerpáním z příslušných pramenů i s jejich uvedením. Co takhle dr. Johanna Budwig a Lothar Hirneise v překladu Mgr. Heleny Cmurové?
Po drahém zaplacení výživové poradkyně mi byl řepkový olej doporučen.Mám nemocného manžela,tak olej asi vylít????
Z důchodu tedy budu kupovat zase jiný olej-kdo mi zaručí,že ten je zdravý?
ale vy stale pisete len o rafinovanom…a co ten nerafinovany? podla mna je to najzdravsi olej medzi olejmi…..a velmi prijemna orieskovo ladena chut…
Nerafinovaný silně zapáchá, a proto se chemicky čistí hexanem.