Přepínáme se neustále mezi paralelními vesmíry?

Mandelův efekt je teorie o paralelních vesmírech založená na skutečnosti, že větší skupina lidí má podobnou alternativní vzpomínku na minulou událost. Zastánci této teorie tvrdí, že jestliže jsou tyto kolektivní zkušenosti pravdivé, muselo v určitém okamžiku v minulosti dojít k prostorovému a časovému posunu, a proto nejenže paralelní obyvatelné vesmíry existují, ale navíc se mezi nimi neustále přepínáme.

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

299 Kč

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

249 Kč

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

​Mandelův efekt poprvé popsala na internetu bloggerka Fiona Broome. Mluvila o zážitku na festivalu Dragon Con, kde zjistila, že někteří lidé měli falešnou vzpomínku podobnou té její. Broome měla za to, že Nelson Mandela zemřel ve vězení v roce 1980.

„Víte, myslela jsem si, že Nelson Mandela zemřel ve vězení. Myslela jsem, že si to vše pamatuji, včetně videa z jeho pohřbu, smutku v severní Africe, nepokojů ve městech a projevu plného emocí proneseného jeho ženou.

Pak jsem zjistila, že je stále naživu.“

Fiona psala o tom, jak objevila mnoho alternativních vzpomínek sdílených větším počtem lidí, včetně těch o neexistujících epizodách seriálu Star Trek a smrti reverenda Billyho Grahama.

V roce 2012 popsal Reece, bloger na stránce Woodbetweenworlds, podobnou zkušenost, tentokrát o hláskování názvu populární série dětských knih The Berenstain Bears.

„A pak jsem uviděl obaly knih. S tím pokrouceným dětským písmem. Ty, které jsem viděl stokrát každý měsíc od 5 do 9 let. Ty, na kterých je, jak vám každý dvacátník řekne, napsáno ‚Berenstein Bears‘.

Akorát, že se tam nepíše ‚Berenstein‘, ale ‚Berenstain‘.“

Reece je fyzik, a proto pokračoval popisem teorie založené na 4rozměrném vesmíru, která by vysvětlovala Mandelův efekt.

„Navrhuji, že vesmír je 4rozměrná komplexní varieta. Pokud nerozumíte matematickému žargonu, znamená to, že navrhuji, že 3 rozměry prostoru a 1 rozměr času jsou samy o sobě komplexní, takže nabývají hodnoty ze vzorce a+ib, část je ‚reálná‘ a část ‚imaginární‘. V této 4rozměrné varietě je šestnáct hexadekantů (jako kvadranty, ale je jich 16) v závislosti na tom, zda bereme v úvahu pouze reálnou, nebo imaginární část každého z těchto čtyř rozměrů. V našem konkrétním hexadekantu jsou tři rozměry prostoru reálné a rozměr času imaginární.“

Rozšíření

Oba původní příspěvky, od Fiony Broome a Reece, obdržely stovky komentářů, a Mandelův efekt tak získal i zájem médií, nejdříve se o něm zmínil Buzzfeed v roce 2014, a následně další sdělovací prostředky v roce 2015, včetně Vice, The Onion A.V. Club, Seventeen Magazine a WGN-TV. V prosinci 2013 byla na Redditu vytvořena komunita /r/mandelaeffect, a od té doby narostla do počtu 5 163 čtenářů. V této komunitě a sekci komentářů na blogu Mandela Effect lidé sdílejí a nacházejí nové skupinové vzpomínky.

Mezi nejpopulárnější falešné skupinové vzpomínky patří:

Smrt Nelsona Mandely ve vězení v 80. letech 20. století.

Hláskování názvu knižní série “Berenstain Bears” jako “Berenstein Bears“.

Srí Lanka a Nový Zéland vyskytující se na jiných místech na Zemi.

Existence 51 či 52 amerických států.

Mnoho lidí se navíc snažilo nalézt důkaz o informaci z minulosti, která měla za následek vznik falešné vzpomínky. Tvrdí, že takový důkaz buď obhajuje „správnost“ jejich verze vzpomínky, nebo potvrzuje výše zmíněnou teorii o vesmíru.

Důkaz na VHS

5. srpna 2016 zveřejnil redditor diamondashtry příspěvek „Holy shit – found Berenstein evidence while packing“, ve kterém tvrdí, že objevil VHS kazetu Berentstein Bears s oficiálním popiskem na kterém jsou jména „Berenstein” a „Berenstain” (viz níže). Během 72 hodin příspěvek získal více než 340 hlasů a 180 komentářů v komunitě /r/MandelaEffect.

Redditor jumpsiedaisy příspěvek okomentoval tvrzením, že „základní analýza“ fotky neprokázala žádné digitální úpravy. Ve stejný den vyšel na stránce Heavy článek s názvem „Berenstein Bears: Did Reddit Prove the Mandela Effect?” („Berenstein Bears: Prokázal Reddit Mandelův Efekt?”). (zdroj: www.knowyourmeme.com)

Ormus aktivuje DNA a zvyšuje inteligenci

vhs - Přepínáme se neustále mezi paralelními vesmíry?

REKLAMA

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

449 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

299 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*