Všichni jsme se rovni, ale všichni nejsme na stejné úrovni. Analogicky to platí také o lékařích. Všichni nejsou stejně kvalitní, mezi nimi je obrovský rozptyl jako v každé jiné profesi. Bylo by bláhové se domnívat, že v případě lékařů tomu tak není. Nejsou to bohové. A když se zaměříme konkrétně na obvodní lékaře, jsou mezi nimi jak zlatí rodinný lékaři, tak úředníci, kteří vám na všechno předepíšou antibiotika. Jeden praktický lékař byl dokonce schopen poslat pacienta s infarktem do práce, jak vyplynulo z ankety členů facebookové skupiny Energie života.
Renáta Navrátilová či Zuzana Vitoulová z Brna mají třeba dobrou zkušenost. Ze stejného města Iva Herčková by uvítala, kdyby její praktická lékařka byl více nakloněná alternativě. „Ale v okolí není nebo o žádné nevím,“ podotýká. Drtivá většina účastníků ankety již tak ale nadšená nebyla.
I když Petr Jelínek z Karviné má třeba velmi dobrou zkušenost. „Jednou jsem mé obvodní lékařce zachránil život,“ sarkasticky poznamenal Jelínek.
Praktický lékař vyhodnotil pacienta s infarktem jako simulanta
Jaroslav Růžička z Poříčan už humorem tolik neoplýval. „No na pohodu. Je jím všechno u… Za nic nemají zodpovědnost. Jen hrabou peníze. Nedávno u nás praktický lékař poslal chlapa s infarktem do práce, že je simulant. Chlap umřel a obvodní lékař vydělává dál. A takových je denně,“ popsal Růžička nejkřiklavější případ.
Mnozí účastníci diskuse si stěžují, že jim jejich praktický lékař na všechno ordinuje antibiotika. Miluše Plevová měla právě v těchto dnech podle svých slov děsivou zkušenost. „Bolest v krku, zubů, ucha. Praktická lékařka mně posvítila do krku a říká, že nic tam není, ale antibiotika Vám dám. S díky jsem odmítla, že si nenechám napsat antibiotika od někoho, kdo je rozdává jako dětem lízátka. Takže tam sem byla po 10 letech naposledy!“ napsala rozhořčeně.
Monika Turoňová z Třince to vidí podobně: „Když vidím naši doktorku, z fleku můžu dělat zástup. Když vás bolí krk, to bude angina. Když kašlete, viróza. Když kašlete moc, asi chřipka. Asi tak nějak to tam chodí.“
Zuzanu Ženíškovou trápila 5 let neléčená borelióza. Praktická lékařka ji neustále posílala na různá vyšetření, ale nikde nic nenašli s tím, že její potíže jsou psychosomatického původu. „A to už jsem se dostala do fáze, kdy mám problémy s rovnováhou, vysoký tep a na to mi opět obvodní lékařka řekla, že je to psychosomatika. Když jsem během měsíce přišla o sluch na jedno ucho, tak až lékaře z ORL napadlo mi udělat dražší test na boreliózu,“ nebrala si servítky.
Miroslav Nekty všechny zkušenosti shrnul do celkem výstižného názor, s nímž se ztotožňuje i redakce magazínu Energie života. „Každý by si měl doktora dělat tak trochu sám. Já to dělám tak, že si informace ověřuji z několika zdrojů. Je třeba nebýt líný a efektivně využít čas ku prospěchu svému zdraví. A hlavně převzít kontrolu a zodpovědnost za sebe sama,“ myslí si Nekty. Co si myslíte Vy?
Buďte první kdo přidá komentář