Plastové lahve představují ekologickou katastrofu

Na celém světě se každou minutu prodá víc než milion plastových lahví. V průběhu 24 hodin jich lidé skoupí neuvěřitelných 1 440 miliard. Na tato do očí bijící čísla reaguje David Vigilanti ve své online výzvě, v níž ostatní nabádá k tomu, aby přestali kupovat plastové lahve.

Plastové lahve představují ekologickou katastrofu.
Plastové lahve představují ekologickou katastrofu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Plastové lahve zatěžují naši planetu

Plastové lahve představují obrovskou zátěž pro naše životní prostředí. Aby ne, když jich lidé po celém světě každý den nakoupí více než 1 440 miliard. Spotřeba plastových lahví přitom rok od roku roste, a tím přirozeně vzrůstá i množství produkovaného odpadu.

Recyklováno je pouze 30 procent PET lahví, které si lidé nakoupí plněné svými oblíbenými nápoji. Víc než 70 procent lahví končí jako odpad, který devastuje naši planetu a ekosystém. Je to velmi smutné,” popisuje osobní kouč a cestovatel David Vigilanti.

David Vigilanti ostatní vyzývá, aby přestali nakupovat plastové lahve

Jelikož tomuto muži není osud planety Země lhostejný, vytvořil online výzvu Challenge for smart people, kterou můžete zhlédnout jak na YouTube, tak na Facebooku. V rámci této výzvy David Vigilanti ostatní nabádá k tomu, aby se vzdali nakupování plastových lahví.

“Už si nikdy nekoupím plastovou láhev. Výjimečně pouze ve stavu nouze. Piju jenom vodu a používám skleněnou láhev. Chci po vás, abyste udělali to samé. Stále můžete pít čaj, kávu nebo cokoliv chcete. Jde o to, že není důvod k tomu, abyste při tom použili plastovou láhev,” říká v online výzvě David Vigilanti.

Vždy máte na výběr

Plastové lahve jsou velkým problémem nejen pro naši planetu Zemi, ale také pro naše zdraví. Plastovým lahvím naplněným vodou se zkuste vyhnout i tehdy, pokud máte doma kohoutkovou vodu nižší kvality. 

“Když na kohoutkovou vodu použijete domácí filtr (například ve formě filtrační konvice), bude stále zdravější nežli její kupovaná varianta z plastové lahve,” radí David Vigilanti.

Sdílejte výzvu a označte své další tři přátele

Chcete udělat něco pro životní prostředí i pro své zdraví? Přestaňte ostatním vyčítat, že nakupují nadměrné množství plastových lahví, a začněte sami u sebe. Pokud jste připraveni, sdílejte na sociálních sítích video vyzývající k zastavení nakupování plastových lahví.

“Při sdílení nominujte své další tři své přátele, kteří se k této výzvě připojí. Tímto způsobem výrazně snížíme čísla kupovaných PET lahví,” věří autor internetové výzvy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*