
Otázkou je, zda povolit náboženské výjimky z pravidel Evropské unie, které říkají, že zvířata musejí být před porážkou omráčena, což je podle podporovatelů těchto nařízení humánnější. Obě zmíněná náboženství vyžadují, aby se zvířetem bylo během života dobře zacházeno, aby bylo zdravé a nebylo před porážkou zraněné, což si všechny židovské autority a některé muslimské vykládají tak, že omráčení před porážkou je nepřípustné.
Při omráčení jsou zvířata uvedena do bezvědomí za pomoci úderu tupým předmětem, elektrickým šokem, plynem, nebo ocelovým bodcem, který jim prorazí lebku.
V České republice se porážené zvíře omračuje povoleným způsobem a usmrcuje vykrvácením. Mezi povolené způsoby omráčení patří:
1) mechanické
- penetrační přístroj s upoutaným projektilem
- nepenetrační perkusní přístroj
- střelná zbraň s volným projektilem
- zlomení vazu
- tupý úder do hlavy
2) elektrický proud
- omračování elektrickým proudem prováděné pouze na hlavě
- omráčení elektrickým proudem pomocí elektrod na hlavě a na těle
- elektrická vodní lázeň
3) Plyn
- oxid uhličitý ve vysoké koncentraci
- oxid uhličitý ve dvou fázích
- oxid uhličitý v kombinaci s inertními plyny
- inertní plyny – prasata, drůbež
Židovští rabíni tvrdí, že žádné omráčení není přípustné

Košer certifikační autority však tvrdí, že žádná forma omráčení před porážkou není přípustná, říká rabín Menachem Genack, který dohlíží na certifikaci pro Ortodoxní unii, největšího světového košer certifikátora. Některé halal certifikační skupiny s tím souhlasí, jiné však povolují bezpenetrační způsoby omráčení před porážkou.
Učenci islámského práva zmiňují prospěch zvířat již v rané islámské historii, říká Bogac A. Ergene, profesor dějepisu na Vermontské univerzitě a spoluautor knihy Historie halal jídla, kterou napsal spolu s Febe Armaniosem.
Všichni souhlasí s tím, že utrpení zvířat by mělo být co nejmenší, dodává. Producenti halal masa, certifikátoři a zákazníci by se měli bavit o tom, zda omráčení tento cíl splňuje. Někteří lidé tvrdí, že samotné omráčení může působit velké utrpení, zvláště pokud není provedeno správně.

Dr. Armanios, docent na Middlebury College říká, že výzkum, jenž měl odpovědět na otázku, který způsob porážky je humánnější, nebyl jednoznačný, když studie hovořily pro obě varianty.
I nacisté zakázali porážku bez omráčení
Mimo zájmu o zvířata vidí židovští a muslimští vůdcové za snahou postavit tyto praktiky mimo zákon i temnější motivaci. Historická obdoba je pochmurná. Nacisté také zmiňovali krutost ke zvířatům, když v roce 1933 zakázali porážku bez omráčení.
Konference evropských rabínů, která zahrnuje přední náboženské lídry ze 40 zemí, nazvala nový zákaz urážkou evropských hodnot a prohlásila, že “vystavuje životy Židů riziku”.
“To, co vidíme v Evropě, je zlověstné,” říká rabín Genack.
Věří, že za vývoj událostí vedoucích k současnému zákazu stojí mimo jiné protižidovský a protimuslimský sentiment.
Belgický návrh tohoto zákona poprvé předložil Ben Weyts, vlámský pravicový nacionalista a ministr vlády zodpovědný za práva zvířat. Následně sdílel tweet Paula Josepha Watsona, ultrapravicového anglického komentátora a přispěvatele konspirační stránky Infowars, který napsal, že zákon “musí být přijat v každé evropské zemi”.
Zákon vešel v platnost tento měsíc v západním regionu Flander a v září vejde v platnost v regionu jižního Valonska. V třetím, malém Bruselském regionu zůstane rituální porážka povolena.
Muslimští a židovští vůdci už napadli tento zákon u belgického ústavního soudu.
Neexistuje humánní porážka
Belgie se přidala ke Švédsku, Norsku, Islandu, Dánsku a Slovinsku, které nepovolují výjimky z povinnosti omráčení před porážkou z náboženských důvodů. Ostatní evropské země mají podle zprávy kongresové knihovny z loňského roku proměnlivé požadavky.
V Nizozemí se vláda s náboženskými skupinami dohodla na kompromisu, který je v platnosti už rok: Pokud zvíře ještě 40 sekund po proříznutí hrdla jeví známky vědomí, musí být omráčeno.

Židovští vůdci se neshodují v tom, zda je omráčení přípustné, či nikoliv a kolik sekund by se mělo čekat, říká rabín Genack.
Temple Grandin, známá odbornice na „humánní porážku“ (kterou ve filmu z roku 2010 hrála Claire Danes) napsala, že rituální porážku je nutné provést s velkým důrazem na detail (a dlouhým, ostrým nožem), aby se utrpení snížilo na minimum.
Dr. Armanios dodává, že obě skupiny předkládají jeden společný a často přehlížený argument.
A to, že jednoduše neexistuje humánní porážka. (zdroj: nytimes.com)
Buďte první kdo přidá komentář