Novinky.cz poškodily pověst firmy, neomluvily se

Českou republikou otřásl případ otravy botulotoxinem, kterým se měl otrávit a upadnout do kómatu třiačtyřicetiletý muž na Slovensku, po údajném požití Cizrnové pomazánky firmy Alfa Bio. O případu informoval Regionální zdravotní úřad v Bánské Bystrici prostřednictvím evropského systému rychlého varování Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci ČR, od níž to převzaly Novinky.cz

eshop energie života nabízí


MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

186 Kč

CORDYCEPS BIO 100 g

silná imunita

399 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

239 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Přitom už od počátku bylo slovenským úředníkům jasné, že odebíraly vzorky z použitých obalů, které ležely 24 hodin v tropických vedrech. Navíc jim muž sdělil, že ráno ještě jedl houby (!) a během dne rozvážel nebezpečné chemikálie.

150820alfabio cizr - Novinky.cz poškodily pověst firmy, neomluvily seSlovenský výrobce okamžitě vyjádřil lítost nad zdravotním stavem pacienta a nabídl úřadům maximální součinnost při stahování údajně kontaminované šarže z oběhu a zejména pak poskytl vzorky k laboratorní analýze.

Dosud to byl klasický případ s podezřením, které nebylo možné brát na lehkou váhu i přes okolnosti (koš, vedra, houby, chemikálie), které od počátku ukazovaly, že příčina mužova stavu byla zcela jinde.

Během dne vyšly najevo výsledky analýzy Regionální veterinární a potravinové správy v Bánské Bystrici, která v žádném z odebraných vzorků Cizrnové pomazánky, ať už ze Slovenského misijního hnutí (odkud je muž měl) nebo z výroby, výskyt botulotoxinu NEPOTVRDILA.

Nyní se dostal míč na stranu těch, kteří informaci šířili.

1) Novinky.cz

Ačkoliv výrobce ještě během uveřejnil na svých stránkách ke stažení kompletní protokol o výsledku laboratorních testů, autor z Novinky.cz se zkrátkou ivi, se v rámci aktualizace článku zmohl jen na alibistické vyjádření, cituji: „Slovenský výrobce tvrdí, že slovenská potravinářská inspekce výskyt bakterie produkující botulotoxin v kontrolní šarži ve výrobě nepotvrdila.“

Slovenský výrobce tvrdí? Snad úředníci, ne? O omluvě samozřejmě ani řádka. Navíc je odstavec o tvrzení výrobce schován uprostřed článku, aniž by editoři změnili titulek. Promiňte mi, ale takto se chová malé dítě, přichycené při činu, ale nikoliv takzvaně nejčtenější seriózní server v České republice.

2) Státní potravinářská a zemědělská inspekce

Přestože inspekce musela obdržet během 19. srpna informaci od svých slovenských kolegů, že se výskyt botulotoxinu v cizrnové pomazánce NEPOTVRDIL, upřesňující tisková zpráva na jejich webu chybí (stav 10.30).

Promiňte mi, ale toto není chování jinak jistě profesionálně vedeného úřadu. Stačilo vydat tiskovou zprávu a ne jen mlčet jako dudek. Vždyť to byla poplašná zpráva slovenských kolegů a nikoliv jejich. Anebo že by platilo stejné pravidlo jak u lékařů, že drží vždycky při sobě, ať se děje, co se děje?

Závěr: I mistr tesař se někdy utne, od toho je omluva, která by paradoxně pověst jak Novinek, tak inspekce jedině pozvedla. Jenže místo toho jsme se dočkali klasického zatloukání, že to vyhnije a lidé zapomenou. Ano, zapomenou, ale poškozená pověst firmy v nich již zůstane.

Zkrátka zodpovědnost zodpovědných zase jednou dostala na frak.

Parádní den plný živé energie přeje amber


REISHI BIO 100 g

posiluje játra

349 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

186 Kč

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

199 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

139 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*