Novinky.cz poškodily pověst firmy, neomluvily se

Českou republikou otřásl případ otravy botulotoxinem, kterým se měl otrávit a upadnout do kómatu třiačtyřicetiletý muž na Slovensku, po údajném požití Cizrnové pomazánky firmy Alfa Bio. O případu informoval Regionální zdravotní úřad v Bánské Bystrici prostřednictvím evropského systému rychlého varování Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci ČR, od níž to převzaly Novinky.cz

REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Přitom už od počátku bylo slovenským úředníkům jasné, že odebíraly vzorky z použitých obalů, které ležely 24 hodin v tropických vedrech. Navíc jim muž sdělil, že ráno ještě jedl houby (!) a během dne rozvážel nebezpečné chemikálie.

150820alfabio cizr - Novinky.cz poškodily pověst firmy, neomluvily seSlovenský výrobce okamžitě vyjádřil lítost nad zdravotním stavem pacienta a nabídl úřadům maximální součinnost při stahování údajně kontaminované šarže z oběhu a zejména pak poskytl vzorky k laboratorní analýze.

Dosud to byl klasický případ s podezřením, které nebylo možné brát na lehkou váhu i přes okolnosti (koš, vedra, houby, chemikálie), které od počátku ukazovaly, že příčina mužova stavu byla zcela jinde.

Během dne vyšly najevo výsledky analýzy Regionální veterinární a potravinové správy v Bánské Bystrici, která v žádném z odebraných vzorků Cizrnové pomazánky, ať už ze Slovenského misijního hnutí (odkud je muž měl) nebo z výroby, výskyt botulotoxinu NEPOTVRDILA.

Nyní se dostal míč na stranu těch, kteří informaci šířili.

1) Novinky.cz

Ačkoliv výrobce ještě během uveřejnil na svých stránkách ke stažení kompletní protokol o výsledku laboratorních testů, autor z Novinky.cz se zkrátkou ivi, se v rámci aktualizace článku zmohl jen na alibistické vyjádření, cituji: „Slovenský výrobce tvrdí, že slovenská potravinářská inspekce výskyt bakterie produkující botulotoxin v kontrolní šarži ve výrobě nepotvrdila.“

Slovenský výrobce tvrdí? Snad úředníci, ne? O omluvě samozřejmě ani řádka. Navíc je odstavec o tvrzení výrobce schován uprostřed článku, aniž by editoři změnili titulek. Promiňte mi, ale takto se chová malé dítě, přichycené při činu, ale nikoliv takzvaně nejčtenější seriózní server v České republice.

2) Státní potravinářská a zemědělská inspekce

Přestože inspekce musela obdržet během 19. srpna informaci od svých slovenských kolegů, že se výskyt botulotoxinu v cizrnové pomazánce NEPOTVRDIL, upřesňující tisková zpráva na jejich webu chybí (stav 10.30).

Promiňte mi, ale toto není chování jinak jistě profesionálně vedeného úřadu. Stačilo vydat tiskovou zprávu a ne jen mlčet jako dudek. Vždyť to byla poplašná zpráva slovenských kolegů a nikoliv jejich. Anebo že by platilo stejné pravidlo jak u lékařů, že drží vždycky při sobě, ať se děje, co se děje?

Závěr: I mistr tesař se někdy utne, od toho je omluva, která by paradoxně pověst jak Novinek, tak inspekce jedině pozvedla. Jenže místo toho jsme se dočkali klasického zatloukání, že to vyhnije a lidé zapomenou. Ano, zapomenou, ale poškozená pověst firmy v nich již zůstane.

Zkrátka zodpovědnost zodpovědných zase jednou dostala na frak.

Parádní den plný živé energie přeje amber

REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*