Při pohledu na naší sluneční soustavu a naši planetu by se mohlo zdát nepopiratelné, že země je kulatá koule, Merkur – nejbližší planeta ke Slunci – je nejžhavější planeta a Slunce je žluté. Nicméně i když to může znít jako nepopiratelná fakta, do pravdy mají daleko.
Ne, země technicky vzato není kulatá
Jedna z nejvíce nenáviděných, kontroverzních a provokativních otázek: zda je země kulatá. Je to pravda i není. Jakto? No, vypadá to totiž, že tvar naší planety se NEUSTÁLE mění v důsledku pohybu kontinentálních desek Země. Jedná se o malý pohyb, asi 5 cm ročně. I přesto má však tento malý pohyb velký dopad na vzhled naší planety. Ve skutečnosti je to jedna z nejdůležitějších částí otázky o kulatosti Země. Odpovědí je, že naše planeta není ani zdaleka dokonale kulatá. Tvar naší planety není nepodobný tvaru fotbalového, basketbalového nebo baseballového míče, ale je méně pravidelný, jako brambora nebo podivně tvarovaná hruška. Takže než koule Země tvarem spíše připomíná něco, co se nazývá geoid. Takže není plochá, uf.
Slunce NENÍ žluté
I když při každém pohledu na Slunce vidíme v závislosti na denní době a jeho pozici žlutou, oranžovou nebo červenou kouli, ve skutečnosti je Slunce BÍLÉ. Jak říká věda, barva jakéhokoliv světla záleží především na teplotě. Například povrchové teploty ve výši 4500 stupňů Celsia vyzařují bílou barvu, jako naše Slunce. Tak proč ho pořád malujeme jako žluté kolečko? Jak se ukázalo, delší světelné vlny žluté/červené části spektra prochází atmosférou Země téměř beze ztrát, zatímco kratší zelené/fialové vlny jsou z velké části rozloženy.
Pokud se však někdy ocitneme v kosmu na oběžné dráze Země a podíváme se na Slunce, zjistíme, že hvězda, kterou jsme od dětství malovali žlutě, je ve skutečnosti BÍLÁ.
Odvrácená strana měsíce je… lež
I když o našem Měsíci existují četné záhady, jeho temná či odvrácená strana není vůbec žádnou záhadou. To, že Slunce vždy svítí jen na jednu stranu Měsíce a ta druhá je vždy zahalena v temnotě, je velmi rozšířená, avšak mylná představa. Teorie temné strany Měsíce pramení z toho, že naše planeta vždy vidí jen jednu stranu Měsíce, a tu druhou tak není možné z povrchu Země pozorovat.
Jedná se však o velký omyl. Slunce ve skutečnosti svítí na viditelnou i (z našeho pohledu) neviditelnou stranu Měsíce. Vždy jen jednu stranu Měsíce vidíme proto, že Měsíc se sám otáčí kolem vlastní osy, což mu náhodou trvá stejně dlouho, jako Zemi. (zdroj: ancient-code.com)
Buďte první kdo přidá komentář