
Tradiční léčba ekzémů zahrnuje aplikaci krémů s kortikoidy. Má to však svou stinnou stránku, protože se jedná o léčbu kožního projevu, tedy o symptomy, bez eliminace či řešení příčiny. Navíc tyto krémy mívají závažné vedlejší účinky – hovoří se dokonce o spojitosti s rakovinou.
Nejen, že kortikoidy a imunosupresiva neřeší kožní problémy, ale navíc činí pacienta na nich závislým. Tímto se vytváří začarovaný kruh, kdy se ekzém vrací, jakmile pacient kortikoidy přestane užívat. V
horším případě to dále vede k nutnosti sáhnout po dokonce silnějších kortikoidech, protože pacientovo tělo časem přivykne a stane se odolný na dosavadní léčbu.
Většina lékařů na dotaz, v čem je příčina, prohlásí, že je pro ně nemožné se jí dopátrat. Důvod? Protože ekzém podle nich se může spouštět celou řadou důvodů. Některé z nich souvisí s parfemací kosmetických přípravků (pleťových krémů, šamponů, mýdel aj.). Podráždění způsobují některé prací prášky a aviváže, dále prach, zpracované a konzervované potraviny a v neposlední řadě spadové emise ze vzduchu.
Jak umožnit tělu, aby spustilo samoléčbu, která je našemu těla vlastní, protože tělo se obnovuje neustále? Zkuste to pomocí bylin a změnou stravovacích způsobů. Tento způsob je tou nejlepší cestou v boji s kožními nepříjemnostmi. Pokud se budete řídit následujícími doporučeními, dojde u vás ke stimulaci imunitního systému, aby tak došlo k nastartování hojivého procesu.
Jídla, které nutné ze stravy vyřadit
– všechny rafinované cukry, protože zvyšují riziko zánětu – je zapotřebí snížit příjem cukru třtinového, bílého, agave sirupu či kukuřičný sirup s vysokým podílem fruktózy, také žvýkačky a dietní potraviny, protože mohou obsahovat konzervanty a barviva, tedy toxiny.
– všechna umělá sladidla (aspartam, sacharin, sorbitol a další)
– potraviny, k jejichž produkci se užívají pesticidy (ovoce, zelenina, obilí aj.). Tyto chemické látky/umělá hnojiva mohou sice urychlit růst plodin a ničit škůdce, ale zbytkové množství v koncových plodinách obsažené, zatěžuje váš organizmus a váš imunitní systém. (rajčata, lilek, paprika, goji neboli kustovnice čínská a brambory)
– dále se vyhněte smaženým pokrmům, kvasnicím, alkoholu, kouření, uzeným pokrmům, arašídům a korýšům (mořské plody)
A snažte se vyhýbat stresu anebo se před ním chraňte například Kava Kava extraktem.
Účinné přírodní prostředky na kožní problémy
1. KOKOSOVÝ OLEJ
Kokosový olej je prokázaně velmi účinný v boji proti ekzémům i pro malá miminka. Je natolik účinný, že není třeba dalších léčiv. Nutno zdůraznit, že je nutné použít kokosový olej extra panenský, za studena lisovaný. Tento přírodní kokosový olej má antibakteriální a protivirové účinky a svým obsahem mastných kyselin se hodí výborně na hojení suché ekzémem postižené kůže.
2. HNĚDÉ MOŘSKÉ ŘASY
Rovněž známé jako chaluhy rostou ve slaných vodách moří a oceánů a jsou pro četné kultury běžnou součástí jak jejich jídelníčku, tak jejich alternativních lékárniček. Tyto hnědé řasy mají na kůži terapeutický efek. Zlepšují její kvalitu a to tím, že svým působením stimulují nemocné buňky kůže k hojení.
3. LOPUCHOVÝ KOŘEN
Lopuchový kořen je prokazatelně vysoce účinný ve snižování zánětů. Tato prospěšná bylina obsahuje některé důležité minerály jako je železo, hořčík, mangan a dále v menším množství zinek, vápník, selen a fosfor. Lopuch navíc obsahuje důležité množství vitamínů jako je kyselina listová, riboflavin, pyridoxine, niacin, vitamin E a C, které jsou pro dobré zdraví zásadní. Oba, vitamin E a C, jsou silnými přírodními antioxidanty, které lidem pomáhají zahánět infekce. Lopuch lze užívat formou tinktury nebo formou čaje.
4. EXTRAKT Z LISTU OLIVY
Listy oliv se tradičně využívají pro své antibiotické, antiseptické a protizánětlivé účinky a rovněž pro svou schopnost zlepšovat funkci imunitního systému. Olivové listy obsahují polyfenoly, látky které jsou silnými antioxidanty. Pro zajímavost, tekutina získaná z čerstvých olivových listů obsahuje dvakrát více antioxidantů a čtyřikrát více vitaminu C než zelený čaj. Má vynikající antiseptické a antibakteriální účinky.
5. NEEMOVÝ OLEJ
Neemový olej se získává ze stejnojmenného stromu a také disponuje antibakteriálními, protizánětlivými vlastnostmi. Navíc účinně bojuje proti plísním, virům a mikrobům. Je bohatý na karotenoidy (podobně jako mrkev), což poskytuje velké množství antioxidantů důležitých k ochraně pokožky proti volným radikálům a vlivům vnějšího prostředí.
6. FERMENTOVANÉ POTRAVINY A PROBIOTIKA
Užívání fermentovaných potravin a probiotik můžeme bez nadsázky přiřadit k prevenci a léčbě ekzémů. Obojí podporují správnou funkci imunitního systému, zamezují bujení a vývoj infekcí patogenních baktérií a doplňují organizmu o prospěšné „hodné“ bakterie, které tak udržují rovnováhu mezi zásaditým a kyselým prostředím ve střevech. Potraviny jako je zelí, kyselé okurky, kefír, miso polévky, tempeh, kombucha, a jiné obsahují nadmíru těchto užitečných látek, které tělo chrání proti nemocem a infekcím způsobených právě přebujením „zlých“ bakterií.
zdroj: healthyfoodteam.com
Buďte první kdo přidá komentář