Manipulativní techniky 7: Předběžná obrana

Toxičtí lidé jako jsou zákeřní narcisisté, psychopati a lidé s antisociálními vlastnostmi, provozují ve vztazích nehorázné chování, které vykořisťuje, ponižuje a zraňuje jejich intimní partnery, členy rodiny a přátele. Užívají množství diverzních taktik k narušení reality jejich obětí a k odklánění vlastní zodpovědnosti. Ačkoliv si tyto taktiky může osvojit každý, zákeřní narcisisté je užívají ve zvýšené míře ve snaze uniknout zodpovědnosti za své jednání. Postupně uvádíme 20 diverzních taktik, které užívají toxičtí lidé, aby nás umlčeli a ponížili.

REKLAMA

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Když někdo zdůrazňuje fakt, že je „hodný člověk“, měli bychom mu hned „věřit“ nebo zdůrazňuje svou důvěryhodnost, aniž bychom ji jakkoliv zpochybnili, zbystřeme.

energiezivota Banner3 - Manipulativní techniky 7: Předběžná obranaToxičtí a zákeřní lidé přeceňují svou schopnost být milí a soucitní. Často nám říkají, že bychom jim měli „věřit“, aniž by takové důvěře předtím položili pevný základ. Na začátku našeho vztahu mohou předstírat velký podíl empatie a sympatie, jen aby nás ošálili a později sňali svou falešnou masku. Až jejich maska začne ve fázi ponižování během cyklu zneužívání pravidelně padat dolů, ukáže se, že jejich pravé já je chladné, bezcitné a opovržlivé.

Lidé, kteří jsou skutečně hodní, dávají své pozitivní vlastnosti zřídka na odiv. Jejich vřelost z nich vyzařuje častěji, než o ní mluví a navíc vědí, že činy mluví hlasitěji než pouhá slova. Vědí, že důvěra a respekt je dvousměrná cesta, která vyžaduje vzájemnost, nikoliv opakování.

V odpovědi na předběžnou obranu zkusme znovu vyhodnotit, proč daný člověk zdůrazňuje své pozitivní vlastnosti. Myslí si, že mu nevěříme, nebo ví, že bychom neměli? Věřme více činům než prázdným slovům a sledujme, jak o člověku hovoří jeho činy, ne jak o sobě hovoří on sám.

Triangulace

Pokud do dynamiky interakce vneseme názor, pohled nebo náznak, že jiná osoba představuje hrozbu, říká se tomu „triangulace.“ Toxičtí lidé ji často využívají k ospravedlnění svého zneužívání a vyvracení reakcí svých obětí. Triangulace může také sloužit k vytváření milostných trojúhelníků, které v nás zanechají pocit nepříčetnosti a nejistoty.

Zákeřní narcisisté velmi rádi triangulují své partnery s cizími lidmi, spolupracovníky, expartnery přáteli a dokonce s členy rodiny, aby v nás vyvolali žárlivost a nejistotu. K potvrzení svého stanoviska také využívají názory druhých.

Je to diverzní taktika, která má odvést naši pozornost od zneužívání k jejich falešnému obrazu žádoucího a vyhledávaného člověka. Zanechá nás také na pochybách – jestli Marie souhlasila s Tomem, neznamená to, že nemáte pravdu? Pravda je taková, že narcisisté nám rádi lžou o tom, co o nás říkají druzí, zatímco jsou to oni sami, kdo nás očerňuje.

Abychom mohli čelit triangulační taktice, uvědomme si, že kohokoliv narcisista trianguluje, je ten člověk zároveň triangulován naším vztahem s narcisistou. Tento jediný člověk si v konečném důsledku hraje se všemi. Triangulaci můžeme zvrátit tím, že získáme podporu od třetí strany, která není pod vlivem narcisisty. A také utvrzováním vlastních pozic.

zdroj: www.thoughtcatalog.com

překlad: ScoreV

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

349 Kč

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

249 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*