Manipulativní techniky 2: Pekelná konverzace

Toxičtí lidé jako jsou zákeřní narcisisté, psychopati a lidé s antisociálními vlastnostmi, provozují ve vztazích nehorázné chování, které vykořisťuje, ponižuje a zraňuje jejich intimní partnery, členy rodiny a přátele. Užívají množství diverzních taktik k narušení reality jejich obětí a k odklánění vlastní zodpovědnosti. Ačkoliv si tyto taktiky může osvojit každý, zákeřní narcisisté je užívají ve zvýšené míře ve snaze uniknout zodpovědnosti za své jednání. Postupně uvádíme 20 diverzních taktik, které užívají toxičtí lidé, aby nás umlčeli a ponížili.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nesmyslná pekelná konverzace

Jestli si myslíme, že si hezky popovídáme s někým toxickým, spíš než na smysluplnou konverzaci se připravme na velkolepý výplach střev.

argument 238529 640 - Manipulativní techniky 2: Pekelná konverzaceZlomyslní narcisisté a sociopaté používají slovní salát, kruhovou konverzaci, argumenty útočící na protějšek, projekci a gaslighting, aby nás dezorientovali a dostali nás na scestí, kdykoliv se opovážíme s nimi nesouhlasit nebo je postavit před jakoukoliv výzvu.

Činí tak, aby nás zdiskreditovali, zmátli, frustrovali, odvedli naši pozornost od hlavního problému a zaseli v nás pocit viny za to, že jsme lidská bytost s myšlenkami a pocity, které se liší od těch jejich. V jejich očích jste my ten problém, když už náhodou existujeme.

Zkusme strávit jedinou minutu debatou s toxickým narcisistou a zůstaneme v němém úžasu nad tím, jak ten argument vlastně vůbec začal. Stačilo, že jsme s ním nesouhlasili v tvrzení, že nebe je červené a nyní je celé naše dětství, rodina, přátelé, kariéra i životní styl pod útokem. Je to proto, že náš nesouhlas se dotkl jejich falešné víry v to, že jsou všemohoucí a vševědoucí, což vyústilo v narcisistické zranění.

Pamatujme si: Toxičtí lidé s námi nebudou diskutovat.

Oni v podstatě diskutují sami se sebou

a my se jen stáváme latrínou pro jejich dlouhé, únavné monology.

Prospívají z dramatu a žijí pro něj. Kdykoliv se pokusíme poskytnout bod, který potvrzuje jejich směšná tvrzení, dodáme jim palivo. Nepřilévejme narcisistům palivo – raději se utvrďme v tom, že jejich zlomyslné chování je ten problém, ne my. Přerušme interakci při prvním náznaku eskalace a raději svou energii využijme k nějaké dekadentní sebepéči.

Zobecňování

Zlomyslní narcisisté nejsou vždy intelektuální mistři mysli – mnoho z nich je intelektuálně lenivých. Než by zasvětili čas pečlivému zvážení různých perspektiv, všechno zobecní. Neuznají při tom nuance energiezivota Banner3 - Manipulativní techniky 2: Pekelná konverzacenašich argumentů a nevezmou v potaz další perspektivy, jež jsme nadnesli. Nebo úplně nejlépe – naši perspektivu zcela zavrhnou.

Ve větším měřítku generalizace vyvrací události, které nezapadají do nepodporovaných předpokladů, schémat a stereotypů společnosti. Také se jich užívá k udržování statusu quo. Tato forma odbočky zdůrazňuje jednu perspektivu až do bodu, v němž mohou být otázky sociální spravedlnosti zcela zastřeny. Například obvinění ze znásilnění proti oblíbeným osobnostem jsou často doplněna připomínkou, že někdy jsou taková obvinění falešná. Stává se to, ale zřídka. V tomto případě se jednání jedince vydává za jednání většiny, zatímco zpráva samotná zůstává v pozadí.

Tyto každodenní mikroagrese se také objevují v toxických vztazích. Pokud například řekneme zlomyslnému narcisistovi, že jeho chování je nepřijatelné, použijí obvykle generalizaci o naší přecitlivělosti nebo zobecnění ve stylu „Ty nejsi nikdy spokojen,“ nebo „Jsi vždy příliš citlivý“, než aby přímo pojmenovali skutečný problém. Je možné, že jsme někdy přecitlivělí, ale je také možné, že trýznitel je po většinu času necitlivý a krutý.

Držme se své pravdy a braňme se zobecněným výrokům uvědoměním, že se vlastně jedná o druh nelogického černobílého myšlení. Toxičtí lidé se ohánějí zobecňováním, které neodráží celkovou realitu, ale jen jejich omezenou jednotlivou zkušenost a přehnaný pocit vlastní důležitosti.

zdroj: www.thoughtcatalog.com

překlad: ScoreV

REKLAMA

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*