Karnismus je důvodem, proč lidé jedí maso?

Proč lidé jedí maso? Pokud se zeptáte běžného člověka, řekne vám, že je to proto, že maso chutná dobře a jeho tělo se bez něj neobejde. Pokud se však zeptáte doktorky Melanie Joy, která už po desetiletí studuje, co člověka vede ke konzumaci masa, podle ní je na vině takzvaný karnismus. Karnistou je označován člověk, který pokládá za správné a žádoucí jíst maso těch druhů zvířat, které jsou v dané kultuře pokládána za jedlá. Zároveň má problém konzumovat tzv. „nejedlá zvířata“ a mnohdy také pociťuje nelibost z přítomnosti při zabíjení zvířat jedlých. Paradox, že?

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Karnismus je dominantní ideologií, což znamená, že je hluboce zakořeněna ve společnosti, a to až do té míry, že je považována za něco, co ‚už tak prostě je‘“ vysvětluje Joy. „Ale jen proto, že něco není považováno nebo je viděno jako ‚to, jak to je‘, neznamená, že to neexistuje. Rasismus nebyl ještě před nějakou dobou považován za problém nebo ideologii, ale to neznamená, že neexistoval. Karnismus už prostě existuje tak dlouho, že je považován za samozřejmost.“

Uvádí příklad, ve kterém děti jí kuřecí křídla: „Když jsme se s určitou dominantní ideologií narodili, je těžké nevidět svět právě tímto způsobem. Na tomto světě žijí lidé, kteří maso absolutně jíst musí, protože tam se geograficky nebo společensky právě nacházejí. Většina lidí však má na výběr, zda bude zvířata jíst, jen o tom prostě neví, protože jsou ideologií oslepováni.“

Psycholožka vysvětluje, že jedna z metod, která karnismus podporuje, je udržování procesu na jatkách a zpracování masa mimo dohled. Když jsou krávy, kuřata, prasata a jiná zvířata dojena, zabíjena nebo držena v malých bednách mimo dohled veřejnosti, zůstává snadné udržet populaci nevědomou o tom, co se děje v dnešních zemědělských továrnách.

Během své přednášky předložila Joy několik příkladů, které vyvracejí představu, že karnismus je „správný“ nebo „inteligentní“. Například zdůraznila, že průměrná prasnice má inteligenci tříletého člověka. Také uvedla, že kuřata jsou schopna rozlišit mezi 100 různými tvářemi členů svého druhu – mají také asi 30 různých zvolání, která signalizují typy hrozeb. Navíc vysvětlila, že vědci zjistili, že některé ryby mají inteligenci a receptory bolesti. Proto je na některých místech na světě nelegální držet ryby v malých akváriích nebo vařit humry živé.

Joy dodala, že agro-podniky se velice snaží, aby veřejnost nevěděla, jak násilný a krutý proces výroby masa skutečně je. Jak řekl Paul McCartney: „Kdyby jatka měla skleněné stěny, každý by byl vegetarián.“ Konečným cílem doktorky Joy je přimět lidi, aby uznali, že tato ideologie ve skutečnosti existuje. O tomto pojednává ve své přednášce TEDX Talk s názvem "Za hranicemi karnismu a směrem k racionálnímu výběru autentických potravin", která se stala jednou z nejsledovanějších přednášek všech dob.

originální text: truththeory.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

REKLAMA

CORDYCEPS BIO 100 g

silné tělo

399 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*