
Japonská spisovatelka, Naomi Moriyama, zkoumá svět japonské kuchyně své matky a odhaluje tajemství dlouhého a zdravého života ve své knize Japanese women don’t get old or fat (Japonské ženy nestárnou a netloustnou – pozn. překl.). Podle autorky využívá tradiční japonská kuchyně potraviny, které zabraňují přibírání na váze a stárnutí. Tyto potraviny, mezi které patří ryby, řasy, ovoce, sója, rýže, zelenina a zelený čaj, konzumují lidé v Japonsku pravidelně každý den, a každá z nich obsahuje látky zabraňující stárnutí a obrovskou mírou přispívají k zdravému úbytku na váze a udržení optimální váhy.
Japonci si navíc rádi pochutnávají na jídlech vařených doma a tradiční jídlo se typicky skládá z grilované ryby, misky rýže, vařené zeleniny, polévky, zeleného čaje a ovoce. Japonci pravděpodobně konzumují ročně nejvíce ryb ze všech národů. Ve skutečnosti je 10 % celosvětové konzumace ryb přičítáno právě Japonsku. Jde o poměrně překvapivý fakt vzhledem k tomu, že tvoří 2 % světové populace.
Spisovatelka ve své knize také uvádí, že děti se zde učí základům zdravého stravování už odmalička. Děti se učí, že je důležité jíst pomalu a cenit si jídla, které jedí. U stolu se musí dodržovat i pravidla – velké porce nebo nadměrné plnění misek není dovoleno. Jídla jsou také podávána jednotlivě.
Dobrou zprávou pro všechny, kteří by si to chtěli vyzkoušet, je fakt, že japonská kuchyně je poměrně jednoduchá – příprava jídla je pomalejší a většinou zahrnuje krátké grilování nebo přípravu na páře. Japonci navíc jako přílohu ke každému jídlu jedí rýži. Ta tvoří i náhražku za chleba. To je v podstatě jeden z nejzásadnějších rozdílů mezi východními a západními stravovacími návyky.
Pro Japonce je nejdůležitějším jídlem dne snídaně a většinou se skládá z řady potravin a nápojů včetně zeleného čaje, rýže na páře, polévky, tofu, mladého česneku, řas, omelety a kousku ryby.
V Japonsku jedí sladká jídla pouze výjimečně, a když jsou podávána, tak pouze v malých porcích. Mnoho lidí se domnívá, že Japonky nemají rády čokoládu, sušenky, zmrzlinu nebo dorty. Pravdou ovšem je, že vědí, jaké dlouhodobé negativní vlivy na zdraví člověka mají.
Jak Moriyama uvádí v závěru své knihy: „Cvičení je v Japonsku součástí každodenního života a lidé zde za účelem udržení zdravého životního stylu vybudovali kulturu cykloturistiky a pěší turistky.“
zdrojový článek: www.naturalcuresbook.net
překlad: Siw
Buďte první kdo přidá komentář