Jak spolehlivě poznat jedovatého sociopata

Vědí, jak vždy dostat to, co po vás chtějí. Znají vaše slabosti lépe než ostatní, dokonce než vy sami. Vždy dokáží změnit ne na ano a nezdá se, že by se nějak zvlášť starali o zákony, bezpečí nebo o to co je dobré a špatné. Jsou to ti největší predátoři v naší společnosti, kteří si vezmou, co chtějí, a poté vás nechají na pospas osudu. Jsou však ještě o něco komplikovanější.

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Jak poznat sociopata?
Jak poznat sociopata?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

V posledních letech dostalo slovo „sociopat“ mnoho významů. Jeho pronesení vyvolá v posluchači bezmyšlenkovitou reakci a lidé, kteří skutečného sociopata nikdy nepotkali, si tak pravděpodobně představí hromadu hollywoodských padouchů, policejních pořadů a sériových vrahů. Naneštěstí vyobrazení této duševní poruchy médii nemůže být vzdálenější pravdě. Jak poznat sociopata?

Pro začátek definice sociopata není jednoznačná. Mnoho lidí zaměňuje výrazy „sociopat“ a „psychopat“ a podle Diagnostického a statistického manuálu mentálních poruch (DSM) jsou obě tyto poruchy zařazeny pod „antisociální poruchy osobnosti“. Nepochybně mají mnoho společného, včetně pohrdání autoritami a společenskými zvyklostmi, nedbalosti, nedostatku empatie a sklonů k násilí.

Jak rozeznat sociopata od psychopata?

Podle článku v Psychology Today jsou však mezi těmito poruchami i významné rozdíly. Sociopati jsou méně stabilní a dokáží se nečekaně rozčílit. Většina jimi spáchaných zločinů bude spontánní a neorganizovaná.

Naproti tomu psychopati jsou vychytralejší. Jejich zločiny jsou dobře provedené a policii trvá déle je vyřešit. Vynikají v napodobování lidských emocí, mívají dobré vzdělání a stabilní zaměstnání.

Prostě mezi ostatní zapadají. Je to ten typ lidí, kteří se propracují do vedení firem, vrcholné politiky a předních právních firem. Pravděpodobně ani netušíme, kolik psychopatů na světě je, nebo co jsou zač. Jsou jednoduše příliš chytří na to, aby se nechali chytit.

Avšak největší rozdíl mezi psychopaty a sociopaty je kontext jejich poruchy. Psychopatie je často považována za genetickou poruchu, zatímco sociopatie je naučená (často způsobena složitým dětstvím). Nejdůležitější je, že psychopaté vůbec neznají loajalitu. Nezáleží jim na tom, zda jsou členy vaší rodiny nebo někým, koho znáte celé roky. Pokud se domnívají, že je v jejich nejlepším zájmu vám ublížit, a pokud věří, že jim to projde, pak přesně to udělají.

jesus 1185833 640 229x300 - Jak spolehlivě poznat jedovatého sociopata

Toto tvrzení může být pravdivé i v případě sociopata, ale pouze do určité míry. Vědomí sociopata zná loajalitu, může pociťovat výčitky, empatii a náklonnost. Ale v případě sociopata se tyto city chovají pouze k omezenému počtu lidí. Může jít o blízkého přítele nebo členy rodiny. Ale každý mimo tento kruh je lovná zvěř.

Sociopata poznáte podle robotického napodobování

Z praktického hlediska však může jít o nepodstatný rozdíl. Je pravděpodobné, že jakmile narazíte na sociopata, nebude to příjemné setkání, i když se to tak může z počátku zdát. Jejich hlavní předností je napodobování. Uvnitř jsou to osobnosti, navenek nepopsaný list.

Osobnost, kterou vystavují okolnímu světu, se dokáže měnit a přizpůsobovat v závislosti na tom, s kým právě jednají. To z nich dělá samozřejmě skvělé lháře, ale rovněž to ostatním umožňuje poznat, jací doopravdy jsou. Pokud je pozorujete při jednání s různými lidmi a v různých situacích, můžete si všimnout nesrovnalostí.

Věnujte pozornost tomu, co říkají a čemu tvrdí, že věří a zda se podle toho chovají. Zapamatujte si jejich názory a pozorujte, zda se změní podle toho, s kým zrovna mluví. Rovněž hledejte extrémy v jejich chování. Sociopati mohou běžně působit jako tišší introverti, kteří se vzápětí promění na nejhlasitější a nejpřátelštější osoby, které jste kdy potkali.

Jak odhalit sociopata?

Existuje i pár menších testů, podle kterých můžete poznat sociopata. Protože jejich vnější osobnost je nepopsaný papír, mluví často poněkud monotónním hlasem do doby, než vás lépe poznají (poté již ví, jak s vámi mluvit) a často jim dlouho trvá, než vám odpoví na otázku.

Snaží se totiž změřit si vaší osobnost, zatímco hledají „nejlepší“ odpověď. Je nutné si pamatovat, že se nedokáží vžít do pocitů jiných, a proto k interakci s lidmi přistupují tak, jako vy třeba k počítači. Vše je pro ně jednoduchý vstup/výstup. „Pokud to řeknu takto, dostanu konkrétní odpověď.“

Sociopaté vám toho navíc o sobě moc neprozradí. Vždy se budou snažit nasměrovat konverzaci na vás, protože pro ně je každá konverzace možností získat informace. Aby však konverzace působila přirozeně, vpašují do ni občas osobní detaily. Dávejte si na to pozor, protože tyto detaily jsou buď přehnaná pravda, nebo obyčejná lež. Vše, co vám o sobě řeknou, je navrženo tak, aby vyvolalo sympatie a důvěru a dodalo pocit intimity.

Sociopata poznáte, že z vás doluje informace, aby je mohl proti Vám zneužít

Lze na to tedy pohlížet i tak, že sociopaté nemají zájem o všední rozhovory. Nijak je neposouvají k cíli, a proto pro jsou pro ně ztrátou času (nezajímají je společenské zvyky). Nemůžete jim položit otázky typu „To je ale počasí, co?“ nebo „Co říkáš na ten včerejší zápas?“ a čekat okamžitou stručnou odpověď, kývnutí hlavou nebo pokrčení rameny. Při takovýchto rozhovorech vás bude sociopat buď ignorovat, nebo je svede na důvěrnou konverzaci o vás. Podle toho, jestli od vás něco potřebuje, nebo nikoliv.

Jakmile se ujistíte, že jde o sociopata, je nejlepší zvolit přímý přístup k tomu, abyste se s nimi vypořádali. Nereagují dobře na pasivně-agresivní přístup. Buď jej vůbec nerozeznají, nebo ho budou brát jako slabost.

Musíte je konfrontovat a poukázat na jejich lživé a protikladné chování. V opačném případě si s vámi stále budou dělat, co chtějí. Pokud jim něco projde, budou to dělat, dokud je při tom někdo nechytí. Je to takto jednoduché. Musíte proto jasně určit hranici a neustoupit.

A ani na sekundu si nemyslete, že je můžete porazit v jejich vlastní hře. Lest, klam a mimikry používají denně. Většina lidí si musí lež plánovat, pro ně je však přirozená. Nepřelstíte je, nebo alespoň ne napořád.

Nakonec cesta, jak porazit sociopata, je poznat sám sebe a své nedostatky. Pokud své slabosti přijmete a poznáte je, máte větší šanci je uchránit před predátory v naší společnosti. Kromě toho si stůjte za svým, buďte neustále ostražití a konfrontujte je. Pokud to neuděláte, tak nad vámi určitě vyhrají. (zdroj: collectivelyconscious.net)

REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*