Podle švýcarské celostátní kanceláře pro komunikaci 8 z 10 lidí má svůj mobil ve své bezprostřední blízkosti, když jdou spát a přibližně polovina z nás používá mobil jako budík. Bohužel, jak výzkumy ukázaly, je smutnou pravdou, že spaní s mobilem nebo telefonování těsně před tím, než se uložíte k nočnímu snění, má citelný vliv na kvalitu vašeho spaní.
Nedávné studie odhalily, že mobilní přístroje ovlivňují jak kvalitu tak i délku našeho spánku a potlačují schopnost těla se osvěžit a odpočinout si . Smartfony nás v podstatě činí „hyperbdělými“, čímž se nejen zvyšuje šance narušení spánku, ale spustí se poruchy jakou je právě nespavost.
Mobilní telefony a poruchy spánku
Lidský spánek se skládá z pěti cyklů. Každá fáze je jinak zásadní pro celkovou pohodu a zdraví jedince. První dvě fáze spánku jsou lehčí (tzv. Ne-REM periody), zatímco třetí a čtvrtá jsou hlubší fáze spánku, kdy tělo začíná regenerovat svaly, kosti a kůži. Během posledního stadia – REM, se aktivita mozku zvyšuje, paměť se obnovuje a zlepšuje, dochází k živým snům.
Podle vědců by rozsáhlá popularita v mobilních zařízeních mohla způsobit obrovský skok v nárůstu počtu poruch spánku, vzhledem k tomu, že světlo vyzařované z digitálních obrazovek může ovlivňovat „lidský budík“. Výzkum zjistil, že používání mobilů po dobu menší než jsou dvě hodiny může způsobovat závažné zdravotní potíže.
Jasné světlo produkované vysoce kvalitními moderními telefony ovlivňuje přirozeným rytmus lidského těla, klamajíc náš mozek tak, že věří, že je stále den. Světlo totiž stimuluje buňky na sítnici – oblast oka, která přenáší informace do mozku – informujíc nás, kolik je hodin a v jaké části dne se právě nacházíme.
Tento proces kontroluje a řídí uvolňování hormonu „bdění“, kortizolu, a hormonu spánku a dobré nálady melatoninu, který navíc kontroluje náš vnitřní budík. Podle nedávné studie pořízené na Lighting Research Center vystavení se dvouhodinové periodě působení mobilu způsobuje, že produkce melatoninu může klesnout až o 22%.
Jak určité druhy světelného záření ovlivňují spánek
Studie pořízená v USA odhalila, že elektronické „hračky“ jako smartfony, tablety a laptopy vyzařují v průměru mezi 30 – 50 luxy (lux = jednotka intenzity osvětlení), což je v průměru zhruba polovina toho, co vyzařuje běžná žárovka. Předběžné reporty ukázaly, že právě tato hladina vyzařování je dostačující na to, aby zpožďovala načasování našeho vnitřního budíku (našeho vnitřního budíku) a zároveň snižovala produkci melatoninu.
I když telefony a tablety nemusí vyzařovat stejně ostré světlo jako žárovka, jde o modré světlo, které může ovlivňovat váš spánek. Epifýza (šišinka mozková) – malý orgán v mozku – začíná uvolňovat melatonin několik hodin před tím, než jdete do postele.
Tento hormon způsobuje, že „vzývá“ spánek omezujíc tak bdělost, nicméně světlo – obvzlášť pak modré světlo – může bránit šišince v uvolňování melatoninu a tím spánek narušit. Z toho vyplývá, že ukládat se ke spánku s vaším laptopem, tabletem nebo smartfonem může zkomplikovat váš noční odpočinek.
Vědci zkoumali, proč modré světlo, vyzařované mobilními přístroji způsobuje, že se lidem hůře spí. A objevili pigment Melanopsin. Je všeobecně známo, že receptory, jako jsou tyčinky a čípky, konstruují naše vidění, ale až nedávno se přišlo na to, že v světločivných gangliových buňkách oční sítnice se nachází pigment Melanopsin. Ten reaguje nejsilněji právě na modré světlo.
Neblahý vliv modrého světla je markantnější u teenagerů, kteří jsou náchylnější k účinkům modrého světla více než dospělí. Důvodem je to, že cirkadiální rytmus (jeden z biorytmů člověka) se posouvá během dospívání a způsobuje tak u mladistvých to, že jsou déle vzhůru do noci. Spouštění video her, televizního pořadu nebo psaní vzkazů na vašem mobilu před spaním může způsobit, že se přirozená ospalost nepřirozeně posune o hodinu až dvě, což má za následek ranní únavu. Vstávání je potom o to náročnější.
Jak získat zpět ničím nerušený spánek
Výsledky různých vědeckých studií nenabízí žádný kompromis pro ty, kteří se nechtějí vzdát svých mobilů ani v době nočního klidu a usínají s nimi „u ucha“. Podle ankety provedené prestižním časopisem Time, celkem 68% nás všech (anketa provedená v USA, pozn. překladatele) spí se svým mobilem či smartfonem v bezprostřední blízkosti, tedy na dosah ruky.
Toto číslo dává smysl – zvykli jsme si na všechny ty aplikace, které nejmodernější telefonní zařízení nabízí – zábava, budík a mnoho dalších se zdají být pro nás nepostradatelnými. Nicméně vědci jsou v následujícím zajedno. Pokud se chcete dobře vyspat, vzdejte se svých telefonů a nechejte je raději v předsíni nebo někde jinde, mimo vaši ložnici. A nejlépe vypnuté. Pokud je necháte v jiné místnosti vyhnete se tak vlivu modrého světla, které ovlivňuje fungování vašeho mozku.
I když doporučení vědců jsou jednoznačná a znějí jednoduše, zbavit se zvyku není pro některé zas až tak jednoduché. Těm, kteří i nadále „musí“ mít své „hračky“ u sebe v době spánku, doporučujeme, aby si alespoň změnili funkce osvětlení mobilu a přepnuli je raději z modrého na žluté, oranžové nebo červené.
překlad: Lenkita
Buďte první kdo přidá komentář