
Zatímco káva obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, které se s kofeinem synergicky doplňují, ten umělý je zcela izolovaný. A ke všemu mnohem silnější než z kávy a dalších přírodních zdrojů.
Vyrábí se chemickou syntézou z močoviny, přičemž v mnoha postupech se vystavuje působení řadě jiných látek. Například methylenchloridu, který je vyprodukovaný z methanu nebo z dřevného líhu. Mezinárodní úřad pro výzkum rakoviny zařadil tuto sloučeninu mezi látky, které mohou být pro lidi rakovinotvorné.
I když se na plechovkách energy drinků často uvádí, že obsahují přírodní kofein, povětšinou se jedná o mix syntetického kofeinu s minimálním obsahem přírodního extraktu. Pokud výrobce rovnou napíše ve složení kofein, jde stoprocentně o syntetický.
Lékařské studie varují
Mnohé vědecké studie již prokázaly souvislost mezi přílišnou konzumací energy drinků a srdečním onemocněním. Výzkumníci z oddělení kardiovaskulárních chorob italské university v Sieně v roce 2013 došli k závěru, že energetické nápoje způsobují důraznější srdeční stahy, které by mohly být škodlivé pro osoby s onemocněním srdce.
V letošním roce se v časopise kanadské kardiovaskulární společnosti objevily výsledky jiné studie, která se zabývala vztahem mezi konzumací energy drinků a srdečních příhod mladistvých osob. Výzkumníci nakonec vyřkli doporučení, podle něhož by dospívající měli vypít maximálně 250 mililitrů drinku za den. A rozhodně ne před či během sportování.
Přílišná konzumace energy drinků rovněž může zapříčiňovat mnoho jiných zdravotních obtíží, a sice migrény, bolesti hlavy, nespavost. Vyšší obsah cukru v těchto nápojích zase může vést k rozvoji cukrovky druhého typu. Některé ingredience zase mohou nepříznivě reagovat s užívanými léky, obzvláště s antidepresivy. V neposlední řadě energy drinky ve větší míře mohou způsobovat nervozitu, roztřesenost a mnohdy i sklon k riskování, zejména u mladistvých.
Ochrnul dočasně na polovinu těla
Nepříjemnou zkušenost s přílišnou konzumací energy drinků má pětatřicetiletý grafik Petr Krouhal z Ostravska. Pracoval dvě noci nepřetržitě a popíjel u toho energy drinky. „Pak jsem dojel z tiskárny, dal si vanu a přestala mi fungovat polovina těla, včetně zraku,“ vypráví Krouhal, který skončil v nemocnici na kapácích. Lékaři jej pak poslali domů s důrazným doporučením, ať si pořádně odpočine a energy drinkům raději vyhne velkým obloukem. „To ani nemusím, protože je stejně nemůžu cítit. Od té doby totiž mé tělo reaguje na energeťáky poměrně jednoznačně – nesouhlasem. Je mi prostě blbě,“ uzavírá Krouhal.
Parádní den plný živé energie bez chemie přeje amber
zdroje:
vlastní
http://www.caffeineinformer.com/top-10-energy-drink-dangers
http://arnika.org/dichlormethan-dcm
http://www.organicauthority.com/health/need-a-lift-or-a-jolt-the-important-differences-between-natural-and-synthetic-caffeine-natural-caffeine-vs-synthetic-why-the-difference-is-important.html
Buďte první kdo přidá komentář