COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

Ve větším ohrožení je velké množství lidí včetně těch s vysokým tlakem a cukrovkou. Poradíme vám, jak se připravit.

REKLAMA

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč


COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti.
COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vysoký krevní tlak, cukrovka a kardiovaskulární choroby jsou natolik běžné, že každý z nás pravděpodobně zná někoho, kdo některou z těchto nemocí trpí. Podle předběžných klinických profilů nemoci však existují také “přitěžující okolnosti”, jež mají nejčastější spojitost s vážnými případy COVID-19.

Přestože 80 procent nakažených má jen mírný průběh, tyto zprávy prozrazují, že nový koronavirus může ohrozit starší a nemohoucí.

Myšlenka, že virus představuje ohrožení jen pro starší lidi, je důsledkem přehnané pozornosti věnované úmrtnosti na COVID-19, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) aktualizovala 10. března na 3,4%. Tento podíl je průměrem napříč věkovými skupinami a pravděpodobnost úmrtí vzrůstá u starších lidí.

COVID-19 může ohrozit i mladší

Důkazy však také ukazují, že COVID-19 je smrtelnější napříč všemi věkovými skupinami, než sezónní chřipka, proti které je úmrtnost 6 až 10 krát vyšší u lidí pod 50 let. Úmrtí není jediným nebezpečím. Vážné případy COVID-19 jsou mezi mladými dospělými častější, než bychom čekali.

Studie uveřejněná 28. února v časopise New England Journal of Medicine například zkoumala věkové rozdělení 1099 pacientů. Většina nezávažných případů – 60 procent – byli náctiletí a dospělí od 15 do 45 let, což by mohlo znamenat, že tato skupina je ušetřena nejhoršího.

Ve skutečnosti byly těžké případy mezi mladšími demografickými skupinami o něco hojnější. Ze 163 závažných případů hlášených ve studii bylo 41 procent mladých dospělých, 31 procent bylo ve věku 50 až 64 let a 27 procent bylo nad 65 let. Zdálo se, že jedinou věkovou skupinou ušetřenou závažného průběhu COVID-19 jsou děti do 14 let.

Podle dosud největšího profilu COVID-19, klinické zprávy zahrnující více než 72 000 pacientů uveřejněné 21. února čínským Centrem prevence a kontroly chorob mají mileniálové a generace stejnou pravděpodobnost dostat koronavirus jako starší lidé. Takže spíš než spoléhat se na věk, byste podle lékařů měli přihlédnout k těmto přitěžujícím okolnostem a způsobu, jakým souvisejí s úmrtností podle zpráv čínského Centra prevence a kontroly chorob. Tak můžete pochopit, jak ochránit sebe a své nejbližší.

“Úmrtnost na tuto pandemii je vysoká. Neměli bychom ji členit podle věku,” řekl během pondělního briefingu Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace. “Nemůžeme říci, že nám záleží na milionech, pokud nás nezajímají jednotlivci, což mohou být lidé mladí i staří… Záleží na každém životě.

Kardiovaskulární komplikace

Nový koronavirus ničí plíce. Avšak nejhorší následky při onemocnění COVID-19 způsobují přitěžující okolnosti v souvislosti se srdečními problémy.

Téměř polovina dospělých ve Spojených státech má vysoký krevní tlak. Mnoho lidí má také cukrovku – každý desátý Američan, což je 34,2 milionů lidí všech věkových skupin. Obojí může mít vliv na kardiovaskulární onemocnění, což je široké spektrum poruch, na které někdo ve Spojených státech umírá každých 37 sekund.

Ačkoliv specifický vliv COVID-19 na kardiovaskulární systém zůstává nejasný, Americká kardiologická akademie uvádí, že “u infikovaných jedinců, zejména u těch, kteří vyžadují intenzivnější péči, byly hlášeny akutní srdeční poškození, arytmie, hypotenze, tachykardie a vysoký podíl doprovodných kardiovaskulárního onemocnění.“

Jedna studie se 150 pacienty z Wuchanu – epicentra propuknutí koronaviru – zjistila, že pacienti trpící kardiovaskulárními chorobami měli významně vyšší pravděpodobnost úmrtí při nakažení koronavirem.

COVID-19 přetěžuje srdce

Důvodem je fakt, že plíce a srdce jsou velmi propojené. Pokud začnete velmi rychle dýchat, váš puls se automaticky zrychlí. Pokud však už máte slabé srdce nebo blokované arterie, pak je pro vás v porovnání se zdravými jedinci těžší dopravovat krev a kyslík po těle.

Pokud se tento nový virus bude šířit tak, jako doposud, pak mám skutečné obavy o své pacienty, říká Erin Michos, kardioložka a ředitelka Kardiovaskulárního zdraví žen na Baltimorské lékařské fakultě Johnse Hopkinse. “Jejich srdce nezvládají účinně plnit svou funkci ani za běžných okolností, natož když musí navíc čelit vážné respirační infekci. To je bod zlomu.”

Srdeční potíže jsou další oblastí, ve které se koronavirus podobá chřipce. O chřipce je dlouho známo, že přispívá k srdečním infarktům a kardiovaskulárním chorobám do té míry, až si někteří doktoři říkají, zda tento sezónní virus není jejich přímou příčinou. Studie z roku 2018 uveřejněná v časopise New England Journal of Medicine zjistila, že do sedmi dnů od diagnózy chřipky mají lidé šestinásobně vyšší pravděpodobnost infarktu.

Chápou to lékaři správně?

“Nemyslím si, že lékaři plně chápou tuto spojitost,” říká Michos. “Víme, že viry mohou spustit infarkt nebo mrtvici.”

Lidé se navíc mohou nakazit více nemocemi současně, což dále zhoršuje stávající srdeční potíže. Podle předběžné studie koronavirových pacientů z Wu-chanu, došlo u čtyři procent potvrzených případů k infekcí sekundárním virem, převážně chřipkovým.

“Pokud už je váš imunitní systém oslabený bojem s vážným patogenem, jste mnohem náchylnější k sekundární infekci,” říká Michos.

Proto spolu s americkým Střediskem kontroly a prevence chorob (CDC) a Americkou srdeční asociací doporučuje, aby kardiaci po dobu šíření koronaviru dodržovali mimořádná preventivní opatření, mezi něž patří očkování proti chřipce a bakteriálnímu zápalu plic.

REKLAMA

tryptofan 60cps - COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

camu camu 100g - COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

kremelina 100cps - COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

029a8a19057512c033b27bf2b4f30632 - COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč


Vysoký tlak

Pokud jde o srdce, mnoho lidí může čelit nebezpečí přitěžujících okolností, o kterých ani nevědí. Vysoký tlak neboli hypertenze, přispívá k ateroskleróze – procesu, při kterém se na stěny krevních cév ukládá hustý plak tvořený tukem a vlákny tkáně. Pokud se část tohoto plaku oddělí, může zablokovat cévu, což způsobí infarkt nebo mrtvici.

Mihocs říká, že mnoho lidí žije nevědomky s plakem a hypertenzí. CDC odhaduje, že hypertenzí trpí 108 milionů Američanů, ale 11 milionů z nich o tom nemá ponětí.

A tady nastupuje hrozba respiračních infekcí jako je chřipka a koronavirus. Tyto infekce mohou vytvořit “krevní bouři” nebo zánět, který proudí celým tělem. (Jakmile je tělo infikované, koronavirus se chová přesně takto.) Předběžná studie pacientů z Wuchanu zaznamenala “prudkou myokarditidu”, nezvyklý syndrom, který narušuje svaly srdce.

“Víme, že obzvláště u lidí, kteří dosud nezaznamenali kardiovaskulární onemocnění, může takový zánět spustit oddělení plaku,” říká Michos. Také cukrovka může přispívat k ateroskleróze a urychlit oddělování plaku. Pacienti s cukrovkou mají navíc poměrně oslabený imunitní systém, takže jsou k infekcím náchylnější.

Astma

Kromě kardiaků má epidemie koronaviru vážné důsledky také pro lidi s chronickými respiračními chorobami jako jsou cystická fibróza, chronická obstrukční plicní nemoc, astma nebo alergie a pro lidi s plícemi poškozenými kouřením. I mírné případy nachlazení nebo chřipky mohou zdravotní stav těchto lidí zhoršit natolik, že skončí v nemocnici.

Jednou alarmující odlišností COVID-19 je jeho dlouhá inkubační doba před nástupem prvních příznaků. Ta se pohybuje v rozmezí 2-14 dnů. Další je více než šestitýdenní zpoždění zavedení testů na koronavirus kvůli technické chybě CDC. Oba faktory přispívají k situaci kdy mohou být lidé nakaženi a nakažliví, aniž by si toho byli vědomi. Nová studie zveřejněná v pondělí v Lancetu zjistila, že k ústupu koronaviru u pacientů – což je známka toho, že přestávají být infekční – dochází v rozmezí 8 – 37 dnů.

Chraňte sebe i druhé

“Všem, kteří trpí chronickou respirační chorobou, bych poradila, aby si před jakoukoliv cestou ven, obzvláště pokud mají v záměru cestovat hromadnou dopravou, řádně promysleli způsob své ochrany,” říká Enid Neptune, plicní lékařka ve fakultní nemocnici Johnse Hopkinse. Může jít například o jednoduché navýšení dávky rutinních léků nebo naopak důkladné vytipování blízkých nemocnic se specializovanou plicní péčí.

„Může to také znamenat, že nebudete chodit na některé večírky nebo shromáždění, kde opravdu nevíte, kde lidé byli nebo jaký je jejich zdravotní stav,“ říká Neptun. Především by se pacienti neměli vyhýbat hledání odborné rady.

“Pacienti mají někdy pocit, že zbytečně panikaří a obtěžují své lékaře,” říká Neptune. “Pokud se ve veřejném prostoru objeví mnoho dezinformací a o viru samotném toho ještě mnoho nevíme, je vhodné obrátit se na lékaře.”

Rakovina

Pacienti s rakovinou jsou také součástí skupiny ohrožené respiračními potížemi. Lidé podstupující intenzivní terapii kvůli leukémii, lymfomu a ti, kteří podstupují transplantaci kostní dřeně jsou náchylnější k onemocnění zápalem plic, včetně jeho virových podob. Důvodem je jejich oslabený imunitní systém, ať už vlivem nádorů nebo léčby.

“Pacienti kteří v minulosti podstoupili léčbu rakoviny, mohou mít nadále oslabenou imunitu i přesto, že se zdají být vyléčení,” říká J. Leonard Lichtenfeld, zástupce vedoucího lékaře Americké společnosti pro rakovinu v Atlantě.

Tito onkologičtí pacienti jsou někdy tak ohroženi, že se nemohou očkovat a musí se spoléhat na ochranu poskytovanou imunizací v rámci celé komunity. Jedinou intervencí pro zranitelné pacienty s rakovinou je prozatím společenský distanc a lepší hygienické postupy u jejich rodiny a zdravotnických pracovníků.

“Je to obtížné, protože onkologičtí pacienti jsou zjevně v různých fázích této nemoci a lidé chtějí být se svými blízkými,” říká Lichtenfeld. “Ale jsme v tom všichni společně a musíme podniknout příslušné kroky, abychom chránili sebe i své blízké.“

REKLAMA

skornice 20g - COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

hercampury 576x700 - COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

brahmi forte 100cps - COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

asvaganda forte 100cps - COVID 19 zhoršují tyto přitěžující okolnosti

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč


A co děti?

Současně všechny dosud shromážděné údaje naznačují, že COVID-19 je u dětí vzácný a méně závažný. Do 11. února čínské Středisko pro kontrolu a prevenci chorob zaznamenalo 44 600 potvrzených případů, ale pouze 400 z nich byly děti mladší 9 let a žádné z nich nezemřelo. Znamená to tedy, že děti mají menší pravděpodobnost nákazy, nebo že je nepostihují vážné komplikace?

“My zdravotničtí pracovníci si myslíme, že platí to druhé,” říká John Williams, vedoucí oddělení dětských infekčních nemocí na Univerzitě Pittsburghského zdravotního střediska.

Včasným trasováním mezi blízkými kontakty a v domácnostech se zjistilo, že děti se mohou novým koronavirem nakazit stejně často jako dospělí. Nízký počet ohlášených případů nakažených dětí může být způsobený tím, že testování se soustředí pouze v nemocnicích, poznamenává Williams. “Až bude testování dostupné i pro pacienty s lehčím průběhem, v ambulancích na klinikách a v ordinacích praktických lékařů, přibude více nemocných dospělých a nejspíš mnohem více dětí.”

COVID-19 mohou přenášet hlavně děti

Minimalizovat počet dětí s vážným průběhem COVID-19 má jistou přednost před jinými koronaviry a infekčními nemocemi. Při epidemii koronaviru SARS před 20 lety se nakazily i děti, ale průběh nemoci byl u nich mírný. A zatímco plané neštovice jsou u dětí občas smrtelné, neočkovaní dospělí, kteří jimi onemocní, skončí spíše v nemocnici s vážným zápalem plic.

“U všech infekčních chorob je část příznaků a poškození způsobena samotným patogenem a část pak reakcí našeho imunitního systému na infekci,” říká Williams. A vzhledem k tomu, že je dětský imunitní systém ještě nezralý, možná nevykazuje takovou odezvu na infekci jako u dospělých.”

Navzdory této odolnosti dětí vůči novému koronaviru je zavírání škol po světě oprávněné, protože děti jsou hlavními přenašeči každé známé respirační choroby. Ve Spojených státech se chřipkou každoročně nakazí asi 20 procent dětí oproti 5 procentům dospělých.

“V této zemi máme také mnoho náchylných dětí s chronickými stavy. Jedná se například o příjemce transplantátů, pacienty na chemoterapii nebo děti s chronickými chorobami srdce a plic. Zatím nevíme, zda budou tyto děti vystaveny vyššímu riziku závažnějšího průběhu COVID-19. Ale na základě zkušeností s jinými viry bych odhadoval, že ano, ” říká Williams. (zdroj: nationalgeographic.com)

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*