Chemie v jídle z nás dělá pokusné králíky (1)

Pesticidy v plodinách, hormony v mléce, antibiotika v mase – co dělají všechny tyto speciální ingredience v našem jídle? Vylepšené testovací metody nyní umožňují výzkumníkům detekovat a sledovat tuto zvláštní břečku odporných chemikálií v našem jídle a v našich tělech. Ačkoliv množství jsou malá a není zcela jasné, zda nám škodí či nikoliv, už samotná jejich přítomnost je pro mnohé znepokojující – zvláště pro rodiče malých dětí.

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Moderní výroba jídla zahrnuje široké spektrum syntetických chemikálií“, říká Jeff Gillman, který je docentem zahradnictví na minesotské univerzitě. Zároveň je autorem knihy Pravda o organickém zahradnictví (The Truth About Organic Gardening). „Mnohé z těchto chemikálií jsou potenciálně velmi nebezpečné, pokud je člověk vystaven jejich vysokým dávkám nebo nízkým dávkám po delší dobu,“ upozorňuje docent.

„Stále více lidí si uvědomuje, že při konvenční výrobě jídla se používá obrovské množství chemikálií,“ říká Craig Minowa, environmentální vědec z neziskové advokátní skupiny Organic Consumers Association. Ačkoliv všechny chemikálie prošly svou bezpečnostní prověrkou, Minova poukazuje na to, že většinu studií o bezpečnosti zpracovávají nebo dokonce financují samotné společnosti. (Tudíž pokud výrobek má jít bezpodmínečně na trh, výsledky studií jsou předem dány podobně jako u farmakologických firem – poznámka amber).

Takže jaký vliv na zdraví mají tyto nechtěné chemikálie?

Nejhůře je na tom maso plné hormonů

151001krávy - Chemie v jídle z nás dělá pokusné králíky (1)Hormony vstřikované do mladých hospodářských zvířat u nich mohou vyvolat rychlejší nárůst hmotnosti. Vyšší hmotnost znamená více masa, což znamená vyšší profit pro chovatele. Hormony také zvyšují produkci mléka u dojnic.

Hormony se užívaly v mléčném a masném průmyslu po desetiletí. Nejběžnější jsou syntetické estrogeny a testosteron. Typicky farmář implantuje krávě v raném věku do ucha pilulku, která pak uvolňuje hormony během života zvířete.

Počátek obav z estrogenů podávaných kravám se soustředí kolem složky zvané dietylstibestrol (DES). V 50. a 60. letech se DES podával téměř veškerému skotu. DES se také užíval jako lék, podával se těhotným ženám jako prevence potratu.

Zjistilo se však, že DES způsobuje vysoké riziko rakoviny pochvy u dcer žen, které braly tento lék. Během 70. let byl dietylstibestrol přes protesty rančerů vyřazen z užívání ve zdravotnictví i v zemědělství.

Dlouho se také ví, že s mírou vystavení estrogenu v průběhu života vzrůstá také riziko rakoviny prsou. Tato fakta vedla mnohé k otázce, zda je další užívání syntetických estrogenů u dobytka bezpečné.

Mléko – další hormonální koktejl

151001mléko - Chemie v jídle z nás dělá pokusné králíky (1)Rekombinantní hovězí růstový hormon (rBGH) je další třídou hormonu, který zvyšuje množství mléka produkovaného dojnicemi. Existují názory, že ačkoliv samotný rBGH se jeví jako bezpečný, zvyšuje v těle množství dalších chemikálií, které mohou způsobit rakovinu. Dosud neexistuje konečný důkaz ani pro jedno z těchto tvrzení.

Kolik hormonů je v hamburgeru a mohou vám ublížit? Odpověď je taková, že nikdo vlastně neví. Studie prokázaly, že přidané hormony se v hovězím mase a mléce projeví tak, že posunou hodnoty estrogenu a testosteronu na horní hranici jejich normálních hodnot. Zůstává otázkou, zda se to dá interpretovat jako zvýšené riziko pro konzumenta.

„Opravdu to záleží na tom, jak pohlížíte na vědu,“ říká Minowa. „Mnoho studií financovaných průmyslem neshledalo žádná rizika, ale existují nezávislé studie, které poukazují na potenciální riziko vzniku rakoviny v důsledku konzumace mléka s obsahem hormonů.“

Na místě bylo podezření, že maso zvířat, jimž se podávaly hormony, přispívá k předčasné pubertě u dětí, ačkoliv spojitost nebyla prokázána. Není pochyb o tom, že věk vstupu do puberty u dětí ve Spojených státech (ale i po celém světě, včetně České republiky poznámka amber) stále klesá. Zaznívají však hlasy, že se tak děje díky kvalitní stravě a zdravotní péči, ne vinou hormonů v dětském jídelníčku.

Tyto efekty je velmi těžké studovat, říkají odborníci, protože hormony jsou přirozeně přítomné jak v jídle, tak v našich tělech. Navíc mohou být tyto vlivy velmi slabé a trvá roky, než se nějak projeví.

Množství hormonů, které vstupují do krevního řečiště po konzumaci masa zvířete, jemuž se podávaly, je ve srovnání s množstvím estrogenů, které denně vyprodukuje člověk sám, velmi malé. Avšak i malé úrovně hormonů mohou mít významný vliv na některé tělní procesy.

V odpovědi na nejistotu zakázala EU všechny hormony v hovězím a spolu s Japonskem, Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem zakázala také rBGH. Ve Spojených státech se nechystají žádné velké studie, které by vyhodnotily bezpečnost hormonů v mase a mléce. (zdroj: webmd.com)

Bude pokračováno.

REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*