Charlie Sheen pomohl výrobci testů na HIV

Veřejné prohlášení Charlieho Sheena, že je HIV pozitivní, mělo pozoruhodný vliv na zvýšení prodeje domácích testů HIV. Ani na světový den AIDS se jich tolik neprodalo.

REKLAMA

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

999 Kč

ANGIOSMIN H 60 tablet

zdravé srdce

499 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

799 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Poté, co 17. listopadu 2015 Charlie Sheen oznámil, že má HIV, došlo ke dvojnásobnému nárůstu prodejů domácích testů HIV ve Spojených státech. Množství se zvýšilo z nějakých 3500 před oznámením na 7000 v týdnu oznámení. Tento nárůst poté pokračoval dalších několik týdnů.

„Váhu oznámení Charlieho Sheena je těžké s něčím srovnat,“ uvedl v prohlášení spoluautor studie Benjamin Althouse, který pracuje jako výzkumný pracovník při Institute of Disease Modeling ve městě Bellevue ve státu Washington. „Pokud Sheenovo prohlášení srovnáme s tradičními osvětovými kampaněmi, tzv. efekt Charlie Sheena je neuvěřitelný,“ řekl Althouse.

Vědci dokonce odhadují, že prodeje domácích testů HIV byly v době Sheenova oznámení téměř 8× větší, než v době kolem Světového dne AIDS (1. prosince), což je jedna z největších osvětových kampaní.

Dříve stejní vědci zjistili, že po oznámení Charlieho Sheena lidé více vyhledávali informace o testování a prevenci HIV.

V nové studii chtěli vědci vědět, zda toto zvýšení frekvence vyhledávaných informací mělo vliv také na množství lidí, kteří skutečně na testy šli.

Shromáždili tedy data o týdenních prodejích výrobku OraQuick, což je domácí test na HIV. OraQuick je jedním ze dvou domácích testů na HIV, který je schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, a OraQuick je jediný, který umožňuje zjistit výsledek do několika minut, aniž by uživatel musel vzorek posílat na testování do laboratoře.

Vědci zjistili, že testů se v několika týdnech po Sheenovu oznámení prodalo o 8225 více, než by se dalo očekávat podle předchozích prodejů.

Zjištění „podporují tezi, že slavné osobnosti mají vliv na rozhodování v oblasti zdraví… a dále stvrzují, že oznámení Charlieho Sheena mělo pozitivní vliv na šíření povědomí o prevenci HIV“, uvedli vědci ve studii, která byla publikována 18. května v časopisu Prevention Science.

V minulosti již slavné osobnosti měly vliv na frekvenci zdravotních prohlídek. V roce 2013 došlo k nárůstu genetického testování na rakovinu prsu poté, co herečka Angelina Jolie oznámila, že je nositelem genu BRCA a podstoupila oboustrannou mastektomii, aby snížila riziko výskytu rakoviny.

Podle výzkumníku nová zjištění také naznačují, že internetová data mohou být dobrým ukazatelem skutečného chování lidí týkajícího se zdraví, protože v tomto případě korespondovalo vyhledávání informací o testování na HIV s prodeji testů HIV.

originální text: livescience.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*