Bránice: Jak ji začít používat a posílit tak své zdraví

Bránice je blána, o kterou se až tolik nezajímáme. Přitom je to nejdůležitější dýchací sval. Díky ní můžeme správně a efektivně dýchat. Bohužel většina z nás správně nedýchá a potenciál bránice plně nevyužívá. S tím se pak pojí i další důsledky, protože bránice ovlivňuje fungování celého těla.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem
REKLAMA
arginin - Bránice: Jak ji začít používat a posílit tak své zdraví

Bránice se nachází na pomezí mezi hrudním košem a břichem. Svou polohou odděluje orgány hrudníku a břicha. Většinu dýchací práce zajišťuje právě ona. Avšak nezajišťuje jen správné dýchání. Je velice důležitá i z toho ohledu, že plní funkci stabilizačního svalu pro bederní páteř.

Bránice se nachází ve středu těla. Tímto umístěním při dýchání masíruje vnitřní orgány a navozuje tak relaxační a uvolňující pocit. Stačí, kdy člověka něco tlačí v břiše či se více nají a zkusí dýchat do břicha. Už tento pohyb mu pomůže lépe potravu strávit a ulevit si.

Pokud správně dýcháme a tudíž využíváme při dýchání bránici, tak se nám vzduch v plicích dokáže celý vyměnit. Zvýší se tak okysličení celého těla.  Každá buňka našeho těla potřebuje ke správnému fungování kyslík. Pokud ho mají, tak správně prospívají, množí se a regenerují.

Správné dýchání ovlivňuje naši pohodu a zdravé držení těla

Že dýcháme správně, poznáme tak, že dýcháme do břicha. Díky tomuto dýchání se nám břicho vyklene ven. Většina z nás však do břicha nedýchá. Často díky rychlému stylu života a stresu dýcháme mělce, krátce a především do hrudníku. Tímto dlouhodobým způsobem dýchání pak přetěžujeme svaly v okolí krku a prsní svaly.

Tyto přetížené svaly se pak zkracují a narušují tak i správné držení těla. Ramena se nám vychýlí nahoru, dopředu a hrudník se tak nemůže dostatečně při dýchání otevírat. S tím se pojí i  problém kulatých zad. Dojde k tomu, že se nedostatečně využívají plíce, bránice se díky nedostatečnému používání oslabí a tím se i oslabují svaly, které s bránicí kooperují.  Oslabené svaly pak přináší další oslabené fungování bránice.

Posilovat tedy tzv. brániční dýchání a dát vydechnout svalům horní části hrudníku je na místě. Horní dýchací svaly se správně mají zapojit až při velké zátěži, kdy již nestačíme pomalu a plynule dýchat nosem. Avšak to my často šidíme a na dýchání se nikterak nesoustředíme.

Funkce bránice lze posilovat a rozvíjet správným cvičením

Dýchání do břicha prospívá našemu zdraví. Naše tělo pak funguje jak má a stále je mu dopřáván pocit relaxace. Díky dýchaní do břicha dochází ke kvalitnímu dýchání a k osvěžení celého těla novým přívalem kyslíku.

Na posílení funkce bránice existuje řada cvičení. Jedná se o dechová cvičení, která jsou založena na pomalém dýchání, které provádíme zhluboka. Základem je hluboký nádech nosem a pozvolné vydechnutí. Vydechnutí je přitom delší než nádech. Během provádění tohoto cvičení a trénování břišního dýchání dech nezadržujeme. Snažíme se plynule přecházet z jedné fáze do druhé.

Dýcháme v klidu a potichu. Křečovité a hlučné dýchání nás jen zbytečně vyčerpává. Tímto způsobem správně aktivujeme bránici a tím i posilujeme hluboký stabilizační systém našeho těla. Dochází tak k lepší aktivaci a relaxaci všech svalů, které se v oblasti břicha vyskytují. Břišním dýcháním se aktivují i svaly pánevního dna.

Tímto aktivováním bránice tělo začne využívat plnou kapacitu plic. Maximalizuje se tak okysličení a prokrvení těla. Naše svaly pak mohou lépe fungovat, méně zatěžujeme srdce, dochází  k lepšímu trávení i hubnutí. Brániční dýchání pomáhá snižovat krevní tlak a riziko srdečních chorob. Svou podstatou zklidňuje mysl, zlepšuje kvalitu spánku a pomáhá zvládat stres.

Díky posilování bránice se tak můžeme vyhnout i zdravotním komplikacím jako je třeba brániční kýla. Nejtypičtější je, že se břišní část jícnu a část žaludku vytáhne do hrudníku. Může pak docházet k tomu, že se obsah žaludku bude dostávat vysoko do jícnu a hrtanu. Výsledkem jsou pak opakující se záněty dýchacích cest. Tyto komplikace nejvíce ohrožují lidi, trpící obezitou, zácpou nebo ty, co při cvičení přetěžují břišní lis.

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


2 Comments

  1. Na podzim to bude již 5let,co bojuji s bránicí,která se mně nějakým způsobem ,,skřípla“ a mám problém se běžně nadechovat / nedodechnu/.Když se nenadechnu pořádně např.3minuty,mám pocit,že se mně rozletí hrudní koš a bolí to.Žebra už mě bolí na dotek,když si dám podprsenku,jsou to galeje.Bylo mně řečeno,bránice je sval,nedá se stím nic dělat.Nikomu to nepřeji,neustálý pocit nedostatku vzduchu,v noci se několikrát budíte a musíte provádět dýchací proces do břicha,ale t ozase na druhý den mám bolesti bederní páteře.A kdo pomůže? Nikdo,jsem již v důchodě,tak na vás každá kašle.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*