Abstinenční bolesti hlavy z nedostatku kofeinu

Pokud jste zvyklí na kofein a nedostává se vám ho, cítíte se strašně. Odborníci udávají, že milióny lidí trpí abstinenčními bolestmi hlavy a jinými příznaky a jejich pravá příčina by je ani nenapadla. Kdysi si mysleli, že abstinenční bolesti hlavy z nedostatku kofeinu jsou dost řídko a nicotnou záležitostí, která postihne jen silné kafaře (více než pět šálků kávy denně), kteří jsou náhle připraveni o svou obvyklou dávku kofeinu. Není to pravda.

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ačkoliv při přerušení příjmu kofeinu silní konzumenti skutečně trpí nejvíce, abstinenční bolesti hlavy běžně postihují i ty, kteří v průměru vypijí pouze jeden nebo dva šálky kávy denně. Většina lidí, kteří se zbaví příjmu kofeinu, nebo se jim nedostává jejich denní dávky z jiného důvodu, trpí bolestmi hlavy, a to často bolestmi silnými.

Osoby, které byly ve výzkumu připraveny o kofein, často své bolesti popisují jako „ty nejsilnější", které kdy měly. Někteří nemohou normálně fungovat a jsou dočasně paralyzováni. Odloučení od kofeinu je pro mnoho lidí tak obtížné a závažné, že odborníci v časopise American Journal of Psychiatry vyjádřili přešvědčení, že by se mělo oficiálně prohlásit za druh duševní poruchy.

Pokusy, které provedl doktor Roland R. Griffiths na Lékařské fakultě Univerzity Johnse Hopkinse, ukazují, že odnětí kofeinu může postihnout lidi, kteří denně vypijí jediný šálek silné vařené kávy, nebo tři nealkoholické nápoje, které kofein obsahují. Doktor Griffiths dále zjistil, že mezi abstinenční příznaky nepatří jen bolesti hlavy, ale i únava, mírná deprese, bolesti svalů a ztuhlost, pocity jako při chřipce, nevolnost a zvracení.

Doktor Griffiths a jeho spolupracovníci nechali 62 pijáků kávy po dvě různá dvoudenní období „na suchu" a během této doby tito lidé dostávali buď kofeinové pilulky (s obsahem kofeinu o něco více než dva šálky kávy), nebo placebo. Když byli připraveni o kofein, ohromujících 52 procent si stěžovalo na bolesti hlavy; 11 procent trpělo depresemi; 11 procent cítilo únavu; někteří vykazovali silné příznaky podobné chřipce a 13 procent trpělo takovými bolestmi, že porušili pravidla studie a vzali si aspirin nebo jiný podobný lék proti bolesti.

Příznaky, mezi něž bolesti hlavy patří, se obvykle dostaví asi dvanáct až čtyřiadvacet hodin po přerušení příjmu kofeinu, vrcholu dosáhnou za dvacet až osmačtyřicet hodin a obvykle trvají týden.

Vyléčení bolestí hlavy z kofeinu

Jeden čtyřiatřicetiletý muž trpěl silnými pulzujícími bolestmi hlavy, které trvaly několik hodin a často se dostavovaly o víkendech. Při prohlídce byl fyzicky naprosto v pořádku a jeho lékař doporučil prověření po psychické stránce. Ani zde se nic neobjevilo, kromě toho, že dosahoval poněkud vysokého skóre při testu úzkosti.

Byla zde však jedna významná stopa: Jediná věc, která jeho bolestem hlavy ulevila, bylo průmyslově vyráběné analgetikum, které obsahovalo kofein; pravidelně si bral osm až deset takových tablet denně – obyčejný aspirin neúčinkoval.

Vychloubal se, kolik snese kávy. „Snadno mohu spořádat deset až patnáct šálku denně. Vypiji více kávy než kdokoliv jiný v mé kanceláři." Jeho obvyklý příjem kofeinu byl ve všední den asi 1500 miligramů. Není divu, že když byl o víkendu doma a pryč z pracovního napětí, spotřebu obvykle snížil. Jeho lékař příčinu vytušil – když u něj hladina kofeinu v krvi poklesla, postihly jej abstinenční bolesti hlavy z.nedostatku kofeinu.

Během několika týdnů poté, co lékaři tohoto muže přesvědčili, aby se svými kofeinovými orgiemi přestal, jeho bolesti hlavy téměř úpině vymizely. Do normálu se vrátilo i jeho skóre při testech úzkosti.

z knihy POTRAVINY zázračné léky od Jean Carper (1997, Votobia)

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*