5 složek potravin, které nenávratně poškozují váš mozek

V dnešním světě není nouze o věci, ze kterých lidé šílí. Existuje však pár látek v našich potravinách, které toho dokážou dosáhnout ve velmi krátkém čase. A nejen to. Tyto substance poškozují nejen mozek, ale i střeva a játra. Přitom ten, kdo je za jejich přítomnost v potravinách zodpovědný, je právě člověk a jeho „geniální“ mysl.

eshop energie života nabízí


NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

ZLATÉ KAPKY

přetaktuje váš mozek

1491 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


5 složek potravin, které nenávratně poškozují váš mozek.
5 složek potravin, které nenávratně poškozují váš mozek. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zdá se, že čím více toho víme, tím nižší je naše schopnost střízlivě uvažovat.

Chcete-li, aby vaše mysl zůstala čistá a nedocházelo k opakovanému poškozování vašeho mozku, vyhýbejte se následujícím složkám potravin.

1. Lepek

Lepek je běžná bílkovinná součást pšenice, ječmene, žita a dalších obilovin. Jde o lepkavou substanci, která se lepí na stěny tenkého střeva, kde způsobuje problémy s trávením a imunitou. Nejčastějším onemocněním bývá celiakie, která souvisí s intolerancí na lepek.

Existují však i mírnější projevy, které nejsou přímo celiakie, ale dokážou také výrazně narušovat činnost organismu, jako jsou třeba různé stupně citlivosti těla na lepek. Dochází k zánětlivým procesům, včetně zánětům v mozku a nervovém systému.

Studie prokázaly souvislost mezi citlivostí na lepek a onemocněními v každé části nervového systému – mozku, míše a periferních nervech.

Bylo potvrzeno, že lepek je silným spouštěčem psychiatrických onemocnění, mentální retardace, demence a v podstatě každého dalšího neurologického onemocnění.

Chléb a pečivo konzumuje lidstvo již od pradávna. Problémem není pečivo samotné, než spíše „moderní“ pekařské techniky, které způsobují, že v dnešním pečivu je mnohem více lepku, než tomu bylo v minulosti.

2. Umělá sladidla

Ať už jde o aspartam, sukralózu nebo sacharin, umělá sladidla jsou velice populární, protože neobsahují žádné kalorie. Pravda je však taková, že ačkoli nedodávají tělu žádné kalorie navíc, za poslední desetiletí spomalují trávení a poškozují naše těla.

Aspartam je kombinací kyseliny asparagové (aminokyselina se silným stimulujícím účinkem na mozkové buňky), metanolu (alkohol způsobující slepotu) a fenylalaninu.

Když dojde v těle k rozpadu molekuly aspartamu na její jednotlivé složky, spouštějí se silné procesy s rakovinnými účinky na mozek.

Konzumace aspartamu způsobuje celou škálu příznaků, včetně záchvatů úzkosti, nesrozumitelné řeči, deprese a migrény.

Hlavním problémem je, že dnes je obtížné vyhnout se tímto umělým sladidlům – přidávají se do limonád, jogurtů, žvýkaček, omáček na vaření, ochucených minerálních vod, cereálií a všech produktů s označením „bez cukru“.

3. Glutamát sodný (MSG)

Glutamát sodný je chemická látka, která se do potravin přidává pro zvýraznění jejich chuti. Dokáže oklamat chuťové pohárky a mozek, že právě konzumované jídlo výborně chutná.

Jde však o excitotoxin stimulující mozek k produkci velkého množství dopaminu, který znásobuje požitek z jídla. Tento dobrý pocit bohužel netrvá moc dlouho, ale jeho vedlejší účinky ano.

Excitotoxiny se spojují s poškozením mozku a dalšími neurologickými nemocemi, jako jsou Parkinsonova či Alzheimerova choroba, demence, roztroušená skleróza, lupus a další.

Při koupi potravin si dávejte pozor, jestli neobsahují glutamát sodný.

Platí to hlavně o potravinách, jako jsou „zdravé“ proteinové tyčinky, dresinky do salátů, omáčky na maso, bujóny, instantní polévky či zavařená zelenina.

4. Rafinovaný cukr

Zpracovaný nebo rafinovaný cukr se stal jednou z nedílných součástí našich potravin. Je však jednou z nejnebezpečnějších složek.

Jeho neustálá konzumace se spojuje s mnoha zdravotními problémy a mnoho z nich se týká právě mozku.

Rafinovaný cukr snižuje hladinu mozkového neurotrofického faktora (BDNF), moc důležitého hormonu pro mozek. Tato substance je odpovědná za tvorbu nových propojení mezi neurony v mozku, což je nesmírně důležité pro funkci paměti.

Studie prokázaly, že u pacientů s depresí a schizofrenií se vyskytují nízké úrovně BDNF. Nadměrná konzumace cukru může ještě více zhoršit tento stav a tyto úrovně ještě více snížit.

Kromě toho zpracovaný cukr zvyšuje záněty v těle, narušuje trávení a poškozuje imunitní systém. V případě chronických zánětů se zvyšuje riziko těžkých depresí a schizofrenie.

Dr. Ilardi, profesor psychologie na Univerzitě v Kansasu, doporučuje pacientům s depresí vyloučit ze stravy rafinovaný cukr. Ti, kteří uposlechli jeho doporučení, zaznamenali zlepšení svého mentálního stavu a nálady.

5. Fluor

Problém fluoru se týká hlavně anglicky mluvících zemí, jako jsou Velká Británie, Irsko, Kanada, USA, Austrálie a Nový Zéland, které se z nepochopitelného důvodu (prý kvůli zlepšení zdraví zubů obyvatelstva) rozhodli přidávat fluor do pitné vody.

Do jisté míry se to týká i Česka, protože u nás se přidává fluor do zubních past a někdy se dětem podávají fluoridové tablety nebo se jim zuby potírají fluoridovým krémem.

Pokud jste někdy uvažovali o těchto procedurách, raději na ně rychle zapomeňte.

Studie ukázaly, že fluor výrazně snižuje IQ (vlády chtějí mít zřejmě poslušné, neprotestujíce obyvatelstvo, a tak fluorem ohlupují lidi).

Iniciativa na odstranění fluoru z vody (FAN) poukázala na 34 studií, které dokazují souvislost mezi fluorem a sníženým IQ u lidí. Další studie dokazují vliv fluoru na snižování schopnosti učení, poškození mozku u novorozenců, změnu chování, nebo dokonce na vyvolání rakoviny kostí.

Závěr

Vyhýbat se těmto pěti látkám je poměrně jednoduché, pokud máte dobrou motivaci a dostačující znalosti o tom, kde se mohou nacházet.

Pokud je to možné, neriskujte zdraví vás a vaší rodiny. V angličtině na to existuje hezké rčení „Better be safe than sorry“, které ve volném překladu znamená „Raději buďte opatrní, než byste toho měli litovat“. (zpracovalo: vylectese.cz)


NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*