Záchvaty vzteku. Jak se rychle uklidnit?

Záchvaty vzteku snad každý z nás dobře zná. Nekontrolovatelný záchvat nám může v životě nadělat spoustu problémů a zničit naše vztahy. Jak se s ním tedy vypořádat?

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč


Vztek.
Jak zvládnout vztek? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Záchvaty vzteku a psychologické příčiny

Záchvaty vzteku jsou velice a mnohonásobně častější u dětí, nežli dospělých. Je to dáno hned několika faktory. Jednou z příčin je mnohem slabší schopnost sebereflexe a kontroly sebe sama. Dítě si většinou neuvědomuje následky svých činů ani své vlastní pudové potřeby.

Dítě, když má prostě chuť na čokoládu a ta mu není dopřána nebo ještě v horším případě odepřena, může způsobit náhlý záchvat vzteku.

Dítě má mnohem slabší kontrolu nad svými smysly a mnohem více žije přítomností. Ono si neuvědomuje, že třeba za hodinku nebo den ji stejně dostane. To je pro něj nepodstatné. Z podobných důvodů vzniká i záchvat vzteku u dospělých.

Dospělí však jsou mnohem zkušenější a chytřejší. Ví, že jim ta čokoláda nikam neuteče. Avšak u dospělých je vztek taky někdy poslední psychologickou linií před totálním zhroucením. Psychologicky totiž hněv používáme k obraně nebo útoku. K uchránění něčeho vlastního nebo dosažení něčeho, co chceme.

Fyzické příčiny

Mezi fyzickými příčinami můžeme nalézt třeba hormonální nerovnováhu, vyšší hladinu testosteronu, kortizolu či adrenalinu. Tato nerovnováha vzniká kombinací špatné životosprávy a psychického stresu.

Mnohem snadněji se žena rozzuří na svého manžela, když má zrovna menstruaci. Muž se naopak mnohem snadněji rozzuří, pokud se mu nedaří v práci.

K těmto případům si ještě přidejte nedostatek spánku, alkohol, kouření cigaret a stačí opravdu málo k tomu, aby člověk nad sebou ztratil kontrolu a podlehl hněvu.

Celkově lze mezi příčiny zařadit:

  • Stress
  • Nevhodná strava
  • Hormonální nerovnováha
  • Kouření
  • Užívání drog
  • Nedostatek spánku
  • Život v negativním prostředí s negativními lidmi

Hněv a jeho využitelnost

Z výše uvedených informací si může čtenář myslet, že hněv je něco špatného, nevhodného. Něco, co se musí odstranit. Není tomu tak!

Hněv je naprosto užitečným nástrojem, díky kterému můžeme dosahovat skvělých výkonů v jakékoliv oblasti života, kterou si zvolíme. Všichni se akorát musíme naučit, že hněv se nepotlačuje, ale uklidňuje a usměrňuje.

Snad žádný sportovec si nedokáže představit, že by dokázal pokořit své maximální výkony bez řádné motivace a vnitřní energie hněvu. Samozřejmě jde o to naučit se s hněvem pracovat a dopřát si následnou regeneraci, pokud jej užíváme často. Jak jej tedy usměrnit a uklidnit?

Metody a techniky uklidnění

Záchvaty vzteku lze umírnit těmi správnými změnami v životě. V prvé řadě nám pomůže, pokud ze života odstraníme negativní situace i negativní lidi okolo nás. Z dlouhodobého rámce nám takovéto prostředí neprospívá jak na zdraví, tak i duševní pohodě. Dále je vhodné zaměřit se na vlastní stravu. Do stravy bychom měli zařadit více ovoce a zeleniny, včetně různých semínek a ořechů.

Konzumace živočišných potravin by měla být minimální. Následně si musíme dopřát dostatek spánku a v nejlepším případě se vyhýbat alkoholu i cigaretám.

Ale co když i přes to všechno záchvat vzteku dostanu? Nebojte se. Příroda se o to postarala. Na uklidnění lze využít řadu bylin a rostlin, které nás doslova uvádí svou vůní do stavu blaha a harmonie. Náš dům by měl těmito vůněmi oplývat. A v případě akutní nutnosti k těmto rostlinám lze doslova čichat. Jaké to jsou?

Podpora z přírody

Levandule, růže, heřmánek a jasmín jsou skvělé rostliny, které svou vůni působí na náš organismus i psychiku velice uklidňujícím dojmem. Avšak nejlepší účinek z těchto rostlin má levandule, kterou silně doporučujeme. Tyto rostliny jsou tedy vhodné, pokud máme akutní záchvaty vzteku. Mohou být využity také formou vonného oleje.

Dále také vřele doporučujeme tribulus terrestris pro vyrovnání hladiny mužských a ženských hormonů. Ašvaganda je skvělý přírodní adaptogen, který má silně povzbuzující účinky na organismu. Díky ní je organismu schopen snáze se vyrovnávat s těžšími životními podmínkami. Kořen maca je adaptogen, který já osobně vřele doporučuji, jelikož jej s ašvagandou užívám.

Chlorella, mladý ječmen i spirulina dokáži organismu dodat spoustu potřebných vitamínů a minerálů. Jako sportovci mi velice pomáhají při regeneraci a obzvlášť dnes je jejich užívání naprosto esenciální. Dnešní potraviny z hypermarketu jsou totiž bohaté na makroživiny (bílkoviny, sacharidy, tuky), ale chudé na mikroživiny (vitamíny, minerály, stopové prvky).

Závěrem

Vztek je velice účinný nástroj, který bychom neměli potlačovat. Vztek nám může v mnoha situacích pomoci, ale musíme se jej naučit usměrnit správným směrem. Buďte za svůj vztek rádi. Je to mnohem lepší varianta než být apatickým pozorovatelem. Zkuste se věnovat sportu, změňte svůj jídelníček a dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Uvidíte, že hněv se mnohem snáze kontroluje.

Za energii života vám zdraví i příjemnou vůni přeje Jakub

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*