Zablokovaná třetí čakra: Harmonizace a léčba

Třetí čakra, svým názvem MANIPURA, je sídlo naší sluneční energie, díky kterému jsme schopni ve světě prosazovat svou vůli a akci. Je to centrum naší vlastní síly a ochrany. Přečtěte si článek jak toto centrum aktivovat a využít.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč


Zablokovaná třetí čakra: Harmonizace a léčba.
Zablokovaná třetí čakra: Harmonizace a léčba.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Třetí čakra je pod vládou elementu oahně, o kterém víme, že reprezentuje vůli, energii, světlo, teplo, čin a změnu, proto jestli trpíme nedostatkem výše zmíněných vlastností, tak za to může z velké části oslabená Manipura.

Na tělesné úrovni má třetí čakra na starosti orgány jako slezina, tenké střevo, žaludek, žlučník, břišní dutina, slinivka, ledviny a nadledvinky, vegetativní nervový systém nebo játra.

Celkově má na starosti celý proces trávení. Pokud tedy máme problémy s těmito orgány, tak naše třetí čakra potřebuje harmonizaci.

Dle ayurvédy je síla našeho zažívání spjata s dóšou pitta, která je složena právě z vody a elementu ohně. Ayurvéda zde hovoří o trávicím ohni zvaném agni. Jedná se o systém kyselin a enzymů, díky kterému jsme schopni strávit a zpracovat přijatou potravu a přetvořit ji na výživu pro buňky. Existuje také naše mentální agni, díky kterému trávíme nové myšlenky i názory.

Se slabým mentálním agni jsme snadno manipulovatelní , situacím se nedokážeme postavit čelem a volíme spíše útěk.

Když je třetí čakra v disharmonii

Harmonizaci můžeme provádět meditačním cvičením, řádnou stravou a posilováním určitých charakterových vlastností. Nejlépe si můžeme pomoci, když budeme paralelně zkoušet všechny způsoby, protože výsledek je pak zaručen.

Disharmonie vzniká dvojím způsobem. Danou čakru si můžeme buď blokovat anebo naopak příliš otevřít, ani jedno není dobré, jelikož v obou případech cítíme negativní projevy disharmonie. Při zablokování do nás neproudí dostatek energie a při přílišném otevření z nás zase energie odchází.

Meditační cvičení

Během meditačního cvičení je nejlepší, pokud si rovně lehneme na rozloženou deku, připravenou na podlaze. Podstatné je mít rovnou páteř. Během pár chvil se postupným zklidněním dechu uvedeme do stavu jemné meditace. Pro lepší efektivitu můžeme přiložit ruce na oblast 2 palce nad pupkem a postupně si vizualizovat jak tento bod začíná zaplňovat žlutozlatá barva, která dále proudí do celého našeho organismu a vyživuje jej.

Během meditace si představujeme sami sebe jako bojovníky, kteří s naprosto chladnou hlavou dokáží kontrolovat svou moc i hněv a beze strachu zdolávají všechny své soupeře. Snažíme se v nás samých nabudit pocit motivace a odhodlání. Využíváme teplo rukou, které nás zahřívá a necháme se jim naplnit a emocionálně stabilizovat.

Záměrem meditace je posílení naši schopnosti strávit všechny životní situace a tzn. umět se jim postavit čelem s hrdostí v srdci a bez pochyb o sobě samém.

Třetí čakra a strava

Třetí čakra vyžaduje stravu víceméně žlutou a zahřívající, i když různé kategorie nejsou přímo zahřívající, ale ve své kategorii, např. zelenině, mají žlutou barvu.

Mezi běžnou stravu zde můžeme zařadit žlutou papriku, ananas, mango, dýni nebo kukuřici.

Dále zde pak máme potraviny jako jáhly, rýži, quinou, oves, špaldu a amarant.

Z koření a bylinek můžeme použít zázvor, kurkumu, skořici, mátu, fenykl nebo chilipapričky.

Třetí čakra – v účinné harmonizaci pomáhají Bachovy esence.

Skrze schopnosti, dovednosti a charakterové vlastnosti

Třetí čakra je bodem síly a naši energie, proto, když cítíme strach, tak se nám svírá oblast okolo břišní dutiny. Tuto čakru posilujeme, pokud jsme odhodlaní přijímat nové životní výzvy s asertivním přístupem či zkrátka a jednoduše jsme ochotni stát si za svými názory i stanovisky.

Třetí čakra se rovněž dá posilovat tréninkem bojových sportů, posilováním či jakýmkoliv jiným sportem, kde se opravdu musíme snažit porazit naše slabosti.

Vlastnosti, které bychom si měli osvojit:

  • cílevědomost
  • kuráž a odvahu
  • sebekontrolu
  • asertivitu
  • ochranářství
  • místo potlačování hněvu ho správně usměrňovat
  • zdravý optimismus bez naivity

Všechny tyto vlastnosti si můžeme osvojit skrze většinu sportovních aktivit, které vyžadují sílu ducha, schopnosti a odvahu bojovat sám se sebou a být lepší.

Nutno však podotknout, že můžeme trénovat náš asertivní přístup v práci vůči kolegům, šéfovi nebo v osobním životě vůči partnerovi.

Jakub

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*