Mozek omlazuje pravidelná tělesná aktivita

Podle rostoucího počtu studií je cvičení zatím nejlepším elixírem mládí. Nejlepšími druhy cvičení k uchování mladého mozku a potlačení vlivů stárnutí se zdají být kardio a silový trénink. Pozitivní vliv na mozek mají rovněž aktivity jako je chůze, cyklistika a jóga. Alespoň pokud je lidé provozovali po dobu jedné hodiny třikrát týdně.

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč


Důkaz: Pravidelná tělesná aktivita omlazuje mozek
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Cvičení je zatím nejlepším elixírem mládí nejen pro mozek, který máme. Ať už se jedná o zlepšení nálady, posílení svalů nebo zbystření mysli, nejsnadněji těchto cílů dosáhnete pomocí dvou druhů cvičení.

Aerobní cvičení neboli kardio je druhem aktivity, která vám rozbuší srdce a u níž se zapotíte. Silový trénink zase brání stárnoucím svalům v postupném oslabování.

A jak dlouho byste měli cvičit, aby to bylo prospěšné vašemu mozku? Nová revize skoro stovky studií uveřejněná v časopise Neurology: Clinical Practice zjistila, že starší lidé, kteří cvičí zhruba hodinu třikrát týdně, vykazují oproti lidem, kteří cvičí méně nebo vůbec, významné mentální schopnosti.

Tyto přednosti zahrnují lepší časy zpracování informací a nadprůměrné výsledky v testech zkoumajících takové dovednosti jako práce s časem a schopnost soustředění.

„Je to důkaz, že můžete skutečně obrátit běh času stárnutí svého mozku tím, že si osvojíme pravidelnou cvičební rutinu,“ řekl Joyce Gome-Osman, rehabilitační výzkumník, který tuto studii vedl.

Obrácení běhu času stárnutí

Zdá se, že zdravý mozek spoléhá na častý pohyb. Několik nedávných studií nalezlo spojitost mezi pravidelným cvičením a sníženým rizikem demence. A dále se silnějšími mozkovými spoji v klíčových paměťových centrech a lepším výkonem v sérii duševních testů.

V nejnovější revizi se vědci snažili určit optimální „dávku“ cvičení potřebnou k dosažení těchto výhod. Prozkoumali 98 kontrolních studií, jichž se dohromady účastnilo více než 11 tisíc starších lidí v průměrném věku 73 let. Více než polovina těchto účastníků před zařazením do některé ze studií pravidelně necvičila.

Pak výzkumníci analyzovali detaily cvičebního programu účastníků a zaměřili se takové údaje jako je četnost cvičení, jeho intenzita a čas, který cvičebnímu plánu věnovali.

Nejoblíbenějším druhem kardio cvičení byla chůze. Často se však lidé věnovali i cyklistice, tanci, silovému tréninku a celostním cvičením jako je taichi nebo jóga.

Předchozí výzkumy napovídaly, že magickou hranici představuje 45 minut cvičení.

Ale rostoucí počet důkazů naznačuje, že čas, který strávíte u jednorázového cvičení není až tak důležitý jako celkový čas, který strávíte cvičením dlouhodobě.

Je tedy jedno, zda vaše poslední cvičení trvalo 5 nebo 50 minut. Důležité je, zda jste v bazénu nebo v teniskách pravidelně. Alespoň několikrát týdně.

Jakým způsobem cvičení posílí mozek

Revize zjistila, že nejúčinnější dávka cvičení – jeho průměrné množství, které nejspíš vede k určitým pozitivním výsledkům pro náš mozek – byla zhruba 52 hodin v průběhu 6 měsíců.

Vědci spatřují významné spojení mezi tímto množstvím cvičení a výkonem lidí v testech měřících dva klíčové faktory ve vztahu ke kvalitě myšlení.

A sice dobu soustředění a čas, který lidé potřebují k dokončení myšlenkových úloh.

Ačkoliv to vychází asi na 40 minut třikrát týdně, lze zvolit i jiné formy. Stejného efektu, který posílí náš mozek, lze dosáhnout například náročnou tříhodinovou vyjížďkou na kole. A to přesto, že jste už jinak necvičili.

Další důležitou část studie představoval fakt, že vědci se nezaměřovali pouze na cvičení s litry potu. Jako jsou například lekce silového spinningu nebo hot jógy. Zahrnuli i umírněné formy cvičení jako je chůze nebo plavání ve volném tempu.

Měli jsme radost, že i lidé, kteří se oddávali cvičebním programům nižší intenzity, vykazovali zlepšení svých myšlenkových dovedností,“ říká Gomes-Osman ve své zprávě. „Ne každý má vytrvalost nebo motivaci začít středně intenzivní cvičební program. Všichni však mohou čerpat výhody i z méně intenzivního cvičení.“ (zdroj: uk.businessinsider.com)

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*