Mozek omlazuje pravidelná tělesná aktivita

Podle rostoucího počtu studií je cvičení zatím nejlepším elixírem mládí. Nejlepšími druhy cvičení k uchování mladého mozku a potlačení vlivů stárnutí se zdají být kardio a silový trénink. Pozitivní vliv na mozek mají rovněž aktivity jako je chůze, cyklistika a jóga. Alespoň pokud je lidé provozovali po dobu jedné hodiny třikrát týdně.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Důkaz: Pravidelná tělesná aktivita omlazuje mozek
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Cvičení je zatím nejlepším elixírem mládí nejen pro mozek, který máme. Ať už se jedná o zlepšení nálady, posílení svalů nebo zbystření mysli, nejsnadněji těchto cílů dosáhnete pomocí dvou druhů cvičení.

Aerobní cvičení neboli kardio je druhem aktivity, která vám rozbuší srdce a u níž se zapotíte. Silový trénink zase brání stárnoucím svalům v postupném oslabování.

A jak dlouho byste měli cvičit, aby to bylo prospěšné vašemu mozku? Nová revize skoro stovky studií uveřejněná v časopise Neurology: Clinical Practice zjistila, že starší lidé, kteří cvičí zhruba hodinu třikrát týdně, vykazují oproti lidem, kteří cvičí méně nebo vůbec, významné mentální schopnosti.

Tyto přednosti zahrnují lepší časy zpracování informací a nadprůměrné výsledky v testech zkoumajících takové dovednosti jako práce s časem a schopnost soustředění.

„Je to důkaz, že můžete skutečně obrátit běh času stárnutí svého mozku tím, že si osvojíme pravidelnou cvičební rutinu,“ řekl Joyce Gome-Osman, rehabilitační výzkumník, který tuto studii vedl.

Obrácení běhu času stárnutí

Zdá se, že zdravý mozek spoléhá na častý pohyb. Několik nedávných studií nalezlo spojitost mezi pravidelným cvičením a sníženým rizikem demence. A dále se silnějšími mozkovými spoji v klíčových paměťových centrech a lepším výkonem v sérii duševních testů.

V nejnovější revizi se vědci snažili určit optimální „dávku“ cvičení potřebnou k dosažení těchto výhod. Prozkoumali 98 kontrolních studií, jichž se dohromady účastnilo více než 11 tisíc starších lidí v průměrném věku 73 let. Více než polovina těchto účastníků před zařazením do některé ze studií pravidelně necvičila.

Pak výzkumníci analyzovali detaily cvičebního programu účastníků a zaměřili se takové údaje jako je četnost cvičení, jeho intenzita a čas, který cvičebnímu plánu věnovali.

Nejoblíbenějším druhem kardio cvičení byla chůze. Často se však lidé věnovali i cyklistice, tanci, silovému tréninku a celostním cvičením jako je taichi nebo jóga.

Předchozí výzkumy napovídaly, že magickou hranici představuje 45 minut cvičení.

Ale rostoucí počet důkazů naznačuje, že čas, který strávíte u jednorázového cvičení není až tak důležitý jako celkový čas, který strávíte cvičením dlouhodobě.

Je tedy jedno, zda vaše poslední cvičení trvalo 5 nebo 50 minut. Důležité je, zda jste v bazénu nebo v teniskách pravidelně. Alespoň několikrát týdně.

Jakým způsobem cvičení posílí mozek

Revize zjistila, že nejúčinnější dávka cvičení – jeho průměrné množství, které nejspíš vede k určitým pozitivním výsledkům pro náš mozek – byla zhruba 52 hodin v průběhu 6 měsíců.

Vědci spatřují významné spojení mezi tímto množstvím cvičení a výkonem lidí v testech měřících dva klíčové faktory ve vztahu ke kvalitě myšlení.

A sice dobu soustředění a čas, který lidé potřebují k dokončení myšlenkových úloh.

Ačkoliv to vychází asi na 40 minut třikrát týdně, lze zvolit i jiné formy. Stejného efektu, který posílí náš mozek, lze dosáhnout například náročnou tříhodinovou vyjížďkou na kole. A to přesto, že jste už jinak necvičili.

Další důležitou část studie představoval fakt, že vědci se nezaměřovali pouze na cvičení s litry potu. Jako jsou například lekce silového spinningu nebo hot jógy. Zahrnuli i umírněné formy cvičení jako je chůze nebo plavání ve volném tempu.

Měli jsme radost, že i lidé, kteří se oddávali cvičebním programům nižší intenzity, vykazovali zlepšení svých myšlenkových dovedností,“ říká Gomes-Osman ve své zprávě. „Ne každý má vytrvalost nebo motivaci začít středně intenzivní cvičební program. Všichni však mohou čerpat výhody i z méně intenzivního cvičení.“ (zdroj: uk.businessinsider.com)

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*