
“Spánek je velmi dynamický a biologicky řízený proces, avšak ovlivňují ho i osobní charakteristiky,” říká autor studie Zlatan Krizan, profesor psychologie na Iowské státní univerzitě.
Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!
Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!
ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY
“Zjištění osobnostních znaků, jež předpovídají povahu a rytmus našeho spánku, je důležité z teoretického i z klinického hlediska. Musím navíc připustit, že moje celoživotní nespavost mě motivovala k hledání toho, co nám spánek může říci o nás samotných.”
Výzkumníci analyzovali údaje od 382 jednotlivců, kteří se účastnili americké studie Midlife Development. Součástí studie jsou dva posudky základních osobnostních znaků. O několik let později výzkumníci sledovali spánek účastníků pomocí zařízení, které po dobu jednoho týdne vyhodnocovalo kvalitu jejich spánku.
Spánek naznačuje, jací jsme
Zjištění naznačují, že dva z velké pětky osobnostních znaků měly vztah ke kvalitě spánku. Výzkumníci zjistili, že neurotičtější a méně svědomití jedinci měli sklony k více poruchám spánku. Neurotičtější jedinci také tíhli k větší variabilitě délky spánku.
“Jak člověk spí je částečně odrazem skladby jejich osobnosti. Například jedinci, kteří mají sklony k negativním emocím a mají potíže se sebekontrolou, měli vyšší výkyvy v kvalitě spánku mezi jednotlivými dny. Může to poukazovat na důležité denní rutiny (nebo jejich absenci), jež mohou tyto výkyvy vyvolávat,” řekl Krizan webu PsyPost.
“Člověk nedokáže jen tak změnit svou osobnost. Může však identifikovat způsoby, jak změnit své nasměrování.”
Tato studie – stejně jako jiné výzkumy – má svá omezení. Studie spoléhá na údaje z překřížených sekcí a je proto těžké určit směr kauzality. Jinými slovy není zřejmé, zda osobnost ovlivňuje spánek, nebo spánek ovlivňuje osobnost.
“Přesný způsob, jak se osobnost prolíná se spánkem, je stále poměrně neznámý,” říká Krizan. “Většina výzkumu je založena na dotaznících, takže k lepšímu pochopení našich závěrů bude zapotřebí dalších podobných studií s využitím objektivnějších metod a vzorků spánku z reálného života.
“Na osobnosti nejspíš záleží i při utváření samotných spánkových epizod, takže rozhodující bude využití moderních technologií monitorování spánku.” (zdroj: psypost.org)
Buďte první kdo přidá komentář