Ochlazující potraviny, které v létě potřebujete

Období léta je dobou maximální energie a aktivity. S každou aktivitou se však pojí i teplo, na které si léto rozhodně stěžovat nemůže. Ne vždy je nám ale tohle teplo příjemné. A tak hledáme, jak se ideálně zchladit. Jedním z přirozených způsobů je vybírat si ochlazující potraviny. Ale které to jsou?

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Ochlazující potraviny, bez kterých se v létě neobejdete.
Ochlazující potraviny, bez kterých se v létě neobejdete. foto: Pixabay
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Všeobecně by naše strava v tomto období měla být lehká a šťavnatá. Podobně jako je náš letní šatník. Svůj čas navíc trávíme spíše venku. A proto i příprava jídla, které ochlazující potraviny obsahuje, by měla být rychlá a jednoduchá.

Ochlazující potraviny číslo jedna – zeleninové saláty

Mezi ochlazující potraviny proto na léto můžeme rozhodně zařadit jakékoliv zeleninové saláty. Připravujte si je ze zeleniny, která je právě dostupná a kombinujte ji dle chuti. Na co prostě zrovna narazíte, to si kupte. Žádná fádnost a stereotyp.

Tak třeba nezůstávejte jen u klasiky, jako je paprika, rajče či okurka. Vyzkoušejte letos salát třeba z takové:

  • čekanky
  • různých druhů ředkví a ředkviček
  • z různých druhů cuket
  • mangoldu
  • syrové brokolice
  • z různých druhů salátů, apod.

Nezapomeňte ale vždy do každého salátu přidat pár kapek za studena lisovaného olivového oleje. Nejenže se také řadí mezi ochlazující potraviny, ale zároveň salát skvěle dochutí. Díky svému složení nám navíc pomůže zeleninu lépe strávit a vstřebat.

Další kvalitní tuky obsahuje i řada ořechů a semínek. Dokážou navíc naservírovaný salát skvěle doladit. Nezapomeňte však vždy tyto suché plody předem namočit. Odstraníte tak špatně stravitelné látky a zpřístupníte si obsažené živiny.

Salát si můžete zpestřit dalšími ochlazujícími potravinami. Tak například naklíčeným obilím a různými výhonky a klíčky.

Naklíčené mungo fazolky jsou jednou z vynikajících ochlazujících potravin. Dodají vám mnoho kvalitních živin a příjemně vás zasytí. Jsou to fazolky, které se navíc nevaří. Což je pro léto ideální.

Léto není jen o syrové stravě

I když se to tak na první pohled může zdát. Vhodnými způsoby přípravy jídla na léto je také dušení, klasické vaření a vaření v páře. Smažení a pečení se spíše vyhýbejte. Můžete si tedy dopřát i salát z dušené či lehce restované zeleniny. Nezapomeňte, že chuť takové zeleniny vynikne jedině se správným kořením. Ať už sušeným či čerstvým ze zahrádky.

Ideální letní nápoje

Ochlazující potraviny svou podstatou vyvažují venkovní horko s teplotou těla. Je tedy mylné se domnívat, že ochlazující potraviny musí být studené až ledové. Často děláme tuhle chybu u nápojů, ze kterých si pak v kombinaci s klimatizací, přivodíme nějaký ten knedlík v krku.

V tomto období nám spíše pomohou nápoje vlažné. Takový vlažný rooibos s lístky máty vás nejen příjemně osvěží, ale zároveň vám dodá minerály. Ty totiž v létě, díky hojnému pocení, ztrácíme.

Mezi vynikající a zároveň ochlazující potraviny patří také ibiškový čaj, který je většinou součástí čajů ovocných. Dodává jim totiž krásně červenou barvu a nezapomenutelné aroma.

Navíc jakékoliv nápoje a smoothie připravené z exotického ovoce jako jsou například:

  • citrusy – pomeranč, citrón, limetka, grep
  • různé druhy melounů
  • ananas, banán, kiwi
  • mango, papája, avokádo (hruškovec přelahodný), aj.

Mají tendenci tělo přirozeně ochlazovat a to díky tomu, že samy rostly v oblastech s vysokou teplotou. Díky tomu uvnitř sebe kumulují chlad.

Ale nebojte se. Mezi ochlazující potraviny náleží také i naše „české“ ovoce jako jsou například jakékoliv bobulovité plody (borůvky, rybíz, angrešt) či plody lesní (obzvláště jahody).

Třeba takový jahodový koktejl s kokosovou vodou a lístky meduňky je ultra ochlazující a pro léto nepřekonatelný.

REKLAMA

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*